Про що слід знати, виїжджаючи у відпустку за кордон

До календарного літа залишилося зовсім трохи, і багато хто, рахуючи дні, очікує довгоочікуваної відпустки. Зрозуміло, що більшість українців заздалегідь спланували, де і як провести заслужений відпочинок: хтось мріє про тишу дачі, хтось чекає-не дочекається поїздки до Криму, а хтось, нарешті, зібрався виїхати за кордон. І якщо від відпустки, проведеної на дачі, неприємностей, крім поганої погоди, очікувати не доводиться, та й кримські 14 днів не такі вже непередбачувані, то з поїздкою за кордон можуть бути деякі складності. Поговоримо про основні нюанси закордонної поїздки.

Подорож на поїзді

Багатьох батьків, які зібралися на відпочинок з дітьми, неприємності можуть очікувати буквально при посадці в поїзд. Справа в тому, що деякі мами і тата до сих пір не знають, з якого віку слід купувати окремий квиток на своє чадо. Так от, відповідно до Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажу та пошти залізничним транспортом України, дитина у віці до 6 років, якщо вона не займає окремого місця, перевозиться з дорослим пасажиром безплатно і без придбання проїзного документа (квитка). Зауважте, право безкоштовного проїзду має лише одна дитина, так як, згідно п. 2.32 Правил, при прямуванні з одним дорослим пасажиром більше однієї дитини до шести років пасажир зобов’язаний додатково придбати дитячий проїзний квиток на кожне місце, зайняте дітьми.

Тим не менш, такі правила поширюються лише при перевезеннях пасажирів поїздами внутрішнього сполучення, тобто по території України. Так що, купуючи квиток на поїзд, скажімо, в одну з країн СНД, необхідно уточнити в залізничній касі вік, до якого вашому чаду дозволено їздити безкоштовно по вибраному вами шляху прямування. Приміром, в Росії “безкоштовний вік” для дитини встановлено в 5 років. До речі, згідно з українським законодавством, діти до 14 років не допускаються до перевезення без супроводу дорослих, а от правила перевезень РФ такий вік встановлюють в 10 років. При поїздці в Польщу, Німеччину, Угорщину також слід враховувати правила їх перевізників, які дозволяють безкоштовний проїзд тільки для дітей віком до 4 років. Таким чином, купуючи квитки на потяг, наприклад, російського формування, для 5-річного громадянина України доведеться придбати дитячий квиток. Інакше ваша відпустка може обірватися, так би мовити, не встигнувши початися – при посадці в поїзд.

Сама по собі процедура перетину кордону залишає бажати кращого, оскільки саме тут мандрівника може чекати неприємний сюрприз – від простроченого паспорта/візи і “розвороту додому” до вилучення заборонених до ввезення/вивезення речей. Більш того, відповідно до Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”, громадянину України можуть тимчасово відмовити у виїзді за кордон і, як кажуть, зняти з поїзда.

Відповідно до ст. 6 згаданого закону, це може статися, якщо:

  1. людина володіє інформацією, що становить державну таємницю;
  2. відносно нього діють неврегульовані аліментні, договірні й інші невиконані зобов’язання;
  3. проти нього порушено кримінальну справу;
  4. він засуджений за вчинення злочину;
  5. він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням;
  6. він свідомо надав про себе неправдиві відомості;
  7. він підлягає призову на строкову військову службу;
  8. до нього пред’явлений цивільний позов в суді;
  9. він за вироком суду визнаний особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції.

Зрозуміло, відмова стане сумною реальністю лише в тому випадку, якщо ПІБ і паспортні дані такого мандрівника занесені в спеціальний облік прикордонних служб.

Якщо для дорослого громадянина при проходженні паспортного контролю з документів потрібний лише дійсний закордонний паспорт або внутрішній паспорт (для поїздок, наприклад, в Білорусь або Росію), то для подорожі з неповнолітніми дітьми слід заздалегідь потурбуватися і отримати необхідні для них документи.

Виїзд з України дитини, яка не досягла повноліття, здійснюється за пред’явленням проїзного документа дитини, яка видається дітям у віці до 18 років, або ж неповнолітній повинен бути вписаний в закордонний паспорт одного з батьків. Причому в паспорти батьків вклеюються фотографії дітей з 5-річного віку.

Для поїздки в Росію, відповідно до Угоди між урядами України та РФ про умови взаємних поїздок громадян, діти-громадяни України до 16 років можуть перетинати державний кордон при наявності свідоцтва про народження. У тому випадку, якщо вам, дорослій людині, “вручили” у поїздку чужу дитину (племінника, онука, сина/доньку друзів), крім проїзного документа дитини, необхідно мати при собі і нотаріально засвідчену згоду батьків із зазначенням держави прямування та часового проміжку перебування в цій країні. Це ж стосується і поїздки дитини з одним з батьків.

Подорож на літаку

Вирушаючи у відпустку на літаку, слід віддавати собі знати, що правила, що діють в повітрі і аеропорту, набагато суворіше і жорсткіше, ніж при перевезеннях пасажирів залізничним або автомобільним транспортом. Наприклад, авіаквиток, згідно з Правилами повітряних перевезень пасажирів і багажу, можна назвати іменним, оскільки в ньому зазначено прізвище та ім’я пасажира, а сам квиток може бути використаний для перевезення лише зазначеної в ньому особи (гл. 3 п. 1 Правил).

На відміну від залізничних перевезень, при авіаперевезенні дорослий пасажир має право взяти з собою без надання окремого місця тільки одне немовля. При цьому одному дорослому пасажирові дозволяється перевозити з собою не більше двох немовлят: одного – без надання окремого місця, а другого – на окремому місці з оплатою такого перевезення.

До речі, відповідно до Правил, малолітніми мандрівниками на повітряному транспорті вважаються немовлята (до 2 років) і діти (у віці від 2 до 12 років). Що цікаво, діти (2-12 років) можуть перевозитися без супроводу дорослого пасажира, маючи на час перельоту статус дітей, які подорожують без супроводу. Правилами встановлено, що перевізник самостійно визначає, з/до якого віку приймає дітей до перевезення без супроводу дорослого пасажира, і приймає їх до перевезення після заповнення батьками або опікунами відповідних належно оформлених документів та оплати послуги, встановленої перевізником. Вагітні жінки можуть відправитися у відпустку на літаку за умови, що термін вагітності не перевищує 35 тижнів.

Крім іншого, при авіаперевезеннях існують особливі вимоги до багажу пасажира. Кожен авіаперевізник має право встановити перелік речей, що не допускаються для перевезення. Тому, щоб не розпрощатися з улюбленими манікюрними ножицями, лаком для волосся або запальничкою при реєстрації багажу, слід заздалегідь ознайомитися з внутрішніми правилами авіакомпанії, послугами якої ви збираєтеся скористатися.

Деякі зарубіжні країни передбачають особливі (підвищені) вимоги до правил в’їзду на їх територію. Наприклад, туристи, які вирушають до Японії, повинні бути готові до фотографування і дактилоскопії в пункті прикордонного пропуску – в даний час 4 аеропорти країни Висхідного Сонця ідентифікують авіапасажирів за відбитками пальців. До слова, з початку квітня цього року уряд Японії почав тестувати нові біометричні системи, що дають можливість в автоматичному режимі ідентифікувати в’їжджаючих в країну іноземних громадян по обличчю, райдужній оболонці очей і … малюнку вен на руці. У разі успіху розробленої методики нові біометричні системи розпізнавання пасажирів почнуть застосовуватися з 2014 р.

Не так просто пройти прикордонний контроль і громадянам, які планують провести відпустку в Іспанії, адже співробітники прикордонної служби цієї країни можуть вимагати продемонструвати готівку грошові кошти з розрахунку 60,4 євро на кожен день перебування в Іспанії, а також ваучер на розміщення в готелі, вказаний на заповненій пасажиром міграційній картці, і зворотний авіаквиток. Прибуття в ОАЕ також має свої особливості проходження контролю. Приміром, в аеропортах Дубай і Шарджі туристу необхідно пройти сканування райдужної оболонки ока і персональне фотографування.

Крім іншого, відправляючись на відпочинок у країни, де панують норми шаріату, потрібно уважно простудіювати основні заборони, щоб не “потрапити в історію”. Так що, шановні читачі, сподіваємося, що викладене дозволить вам не затьмарити заслужену відпустку неприємними “формальностями”.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 23.05.2012, у категорії Суспільство. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


сім + = 11