Як визначається зарплата при призначенні пенсії, якщо втрачені первинні документи про її нарахування та виплату

Кабінет Міністрів України постановою від 29 лютого 2012 №166 вніс зміни до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії в разі втрати документів про її нарахування та виплату. Спеціаліст департаменту пенсійного забезпечення ПФУ Марина Денисенко відповіла на питання щодо основних положень цього Порядку.

Марина Володимирівна, який порядок визначення заробітку для призначення пенсії в разі втрати первинних документів про нарахування зарплати?

При наявності підприємства, на якому працювала людина, або його правонаступника зарплата визначається виходячи з розміру середньої зарплати для відповідної професії (посади) на зазначеному підприємстві, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати.

Якщо ж у підприємства або його правонаступника немає відповідної професії (посади), зарплата визначається виходячи з розміру середньої зарплати для аналогічної професії (посади) на зазначеному підприємстві або у його правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

А як бути, якщо на підприємстві втрачені всі первинні документи про нараховану заробітну плату?

У разі повної втрати первинних документів про нарахування та виплату зарплати (доходу) за відповідний період зарплата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

Хто повинен видати довідку про заробітну плату?

Довідку про заробітну плату в таких випадках надає підприємство, на якому працював чоловік. Або його правонаступник.

А як бути, якщо підприємство ліквідовано?

У випадку, якщо підприємство ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівних установ не передано, зарплата для призначення пенсії визначається виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік  що передує року, з якого призначається пенсія.

Хто видає довідки?

Такі довідки видає управління праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Слід зазначити, що колишнім працівникам банків, їх структурних підрозділів у разі, якщо завершена процедура ліквідації банку, а документи до органу вищого рівня або архівних установ не передано, довідки про зарплату видає за певний період Національний банк України виходячи з місячної тарифної ставки відповідній або аналогічній посаді чи професії в структурних підрозділах ліквідованого банку (при наявності таких даних).

Коли при обчисленні заробітку людини може бути застосована мінімальна заробітна плата?

За бажанням людини, якій призначається пенсія, у всіх зазначених випадках коефіцієнт зарплати (доходу) за кожний місяць, за який втрачено первинні документи про нарахування та виплату зарплати (доходу), визначається виходячи з мінімальної зарплати за відповідний період. Для цього людина подає до органу, що призначає пенсію, відповідну заяву.

Отже, при яких умовах може бути застосований зазначений у Порядку механізм визначення заробітку?

Такий механізм застосовується:

  • для призначення пенсії;
  • у разі втрати підприємствами, установами, організаціями первинних документів про нарахування та виплату зарплати (доходу) у зв’язку зі стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин;
  • у разі, якщо страховий стаж особи починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, тобто якщо в законодавстві передбачено обов’язкове надання довідки про зарплату за будь-які 60 календарні місяці страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв;
  • для підтвердження втраченого заробітку за період страхового стажу до 1 січня 1998 року, отриманого тільки за основним місцем роботи.

Як бути, якщо втрачені документи про заробіток після 1998 року?

Зарплата (дохід) для призначення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 року визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А якщо таких даних немає – зарплата визначається в зазначеному вище порядку.

Відсутність на підприємстві, в установі організації або у їх правонаступника документів про нарахування та виплату зарплати (доходу), а також час та причини, які спричинили втрату цих документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника, органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 23.05.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


один × = 7