Права цивільного подружжя на спадщину

Які права мають подружжя, що складаються в незареєстрованому (громадянському) шлюбі на спадкування.

Розглядаючи питання про можливість спадкування особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, слід виходити з того, що спадкування може здійснюватися за законом і за заповітом. У випадку, якщо спадкодавець залишив заповіт, за умовами якого все належне йому майно (або певна частина майна), права та обов’язки переходять у власність його цивільної дружини/чоловіка, то такий спадкоємець отримає свою частку в спадковій масі. Однак, у цій ситуації необхідно враховувати положення ст. 1241 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), якими встановлено право на обов’язкову частку у спадщині малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних дітей і непрацездатних батьків спадкодавця, незалежно від змісту заповіту.

Якщо заповіт не складався, спадкування відбуватиметься за законом, у порядку черговості, передбаченої статтями 1261-1265 ЦК України.

Так як ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України (далі – СК України) встановлено, що проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя, тому віднести цивільного чоловіка/дружину до першої черги спадкоємців (до якої належать діти, батьки спадкодавця та той з подружжя, який його пережив) не представляється можливим. Такі особи можуть бути визнані спадкоємцями четвертої черги за ст. 1264 ЦК України у випадку, якщо вони проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця). Факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу може бути встановлений в судовому порядку. Доказами проживання однією сім’єю можуть бути: довідка ЖЕО, реєстраційний запис у паспорті, який свідчить про проживання такої особи в одній квартирі з померлим, свідчення сусідів, інших свідків і т.д.

При цьому слід мати на увазі, що згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 ЦКУ.

Тому спадкоємці четвертої черги за законом зможуть отримати спадок тільки в разі відсутності у померлого дітей, батьків, рідних братів і сестер, бабусі, дідусі, рідних дядька або тітки, або в разі неприйняття зазначеними особами спадщини.

У той же час, згідно ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. Якщо за час спільного проживання зазначеними особами було придбано майно, слід звернутися в суд з позовом до інших спадкоємців про встановлення факту проживання однією сім’єю, визнання такого майна спільною сумісною власністю подружжя, визнання права власності на частку в такому майні. В цьому випадку за цивільним чоловіком/дружиною може бути визнано право власності на ½ зазначеного майна і ця частка буде виключена з спадкової маси.

Ще однією можливістю отримати спадок зазначеними особами є зміна черговості одержання права на спадкування за ч. 2 ст. 1259 ЦК України. Зокрема, в даному випадку особа 4-ї черги спадкування може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування (наприклад, разом з дітьми, батьками спадкодавця). Обов’язковою умовою для задоволення судом таких вимог є доказ фактів тривалого піклування, матеріального забезпечення, надання іншої допомоги спадкодавцеві, який внаслідок похилого віку, важкої хвороби або каліцтва був у безпорадному стані.

Юридичну правову допомогу з питань оформлення спадщини Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 25.05.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


3 + три =