Правові аспекти оформлення декретної відпустки

Декретна відпустка – визначення, знайоме майже кожній жінці, яка хоч раз була вагітна і народжувала. Але давайте докладніше розберемося, що таке декретна відпустка взагалі, і що вона дає родині, яка чекає або вже дочекалась поповнення.

До речі, визначення «декретну відпустку» не існує, є поняття «відпустка по вагітності та пологах» і «відпустка по догляду за дитиною до 3 або 6 років».

Закон, який регулює надання таких відпусток, це – Закон України «Про відпустки», зокрема Розділ IV Соціальні відпустки.

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка по вагітності та пологах тривалістю:

 • до пологів – 70 календарних днів;
 • після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

Після закінчення відпустки по вагітності та пологах за бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати по догляду за дитиною більшої тривалості.

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.

За бажанням жінки або інших осіб, які доглядають за дитиною, у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період відпустки по догляду за дитиною.

А тепер розглянемо, як все відбувається в житті. Почнемо з відпустки по вагітності та пологах. Ця відпустка надається виключно жінці, винятком є ​​усиновлення дитини, але в цьому випадку усиновлювачем надається тільки друга частина відпустки (56 днів або 70). Не дивуйтеся, що ми відзначаємо виключне право жінки мати відпустку по вагітності та пологах. Справа в тому, що відпустка по догляду за дитиною може оформити на себе не тільки мати чи батько, але навіть дідусь чи бабуся, інший родич, але тільки один з сім’ї. Що потрібно для того, щоб отримати лікарняні по вагітності та пологах?

По-перше, необхідно мати лікарняний лист, в якому обов’язково має бути вказано місце роботи жінки та кількість днів, коли вона перебувала на лікарняному. Як ми вже зазначали, ця цифра буде в межах 126 і 140 днів, в залежності від стану здоров’я дитини та породіллі, або якщо народилися 2 і більше дітей.

По-друге, потрібно віддати цей лікарняний у бухгалтерію того закладу, де працювала жінка.

Це те, що повинна зробити молода мама. А далі вже установа, де працювала породілля, займається розрахунками, оформленням та виплатою коштів за лікарняним листком.

Установа має відкрити спеціальний рахунок, на який буде зарахована сума лікарняного з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ФСС ТВП). Бухгалтерія нараховує лікарняний, виходячи із середньої заробітної плати в день (враховуються нарахування за півроку), ця сума множиться на кількість лікарняних днів. Бухгалтерія заповнює спеціально визначений законодавством бланк, де вказує реквізити спеціального рахунку, розрахунок суми лікарняного і відомості про жінку, якій ці лікарняні нараховані. Після отримання цієї заяви Фонд соціального страхування з ТВП у десятиденний строк перераховує кошти по цьому лікарняному. Перераховані кошти видаються жінці або в касі бухгалтерії установи за видатковим касовим ордером, або ж вони зараховуються на карту.

Здається все досить просто, але можуть виникнути деякі ускладнення:

Наприклад, жінка відпрацювала менше півроку до дати лікарняного, тоді розрахунок робиться за тим же принципом, але за основу береться фактично відпрацьований період.

Інший випадок – жінка в день прийняття на роботу йде на лікарняний по вагітності та пологах. Таке буває, якщо жінка отримала державне направлення в установу, визначену навчальним закладом, після закінчення освіти, тобто розподіл з інституту, тоді лікарняні розраховують з окладом згідно зі штатним розкладом тієї посади, на яку ця жінка була спрямована.

Якщо жінка на момент початку лікарняного по вагітності та пологах знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного або 6-річного віку, жінка надає цей лікарняний у бухгалтерію установи і отримує лікарняні, як звичайно.

Дуже цікава ситуація з жінками, які не працюють, або на час початку лікарняного є студентками. Вони мають право на оплачуваний лікарняний по вагітності та пологах, але розрахунок для обчислення суми лікарняного проводиться або з мінімальної заробітної плати для безробітних жінок, або зі стипендії, яку отримує студентка. До речі, якщо студентка не дуже добре вчиться і не отримує стипендію, її розрахунок також буде робитися, виходячи з мінімальної заробітної плати. Розрахунок лікарняного для безробітних робиться у відділі соціального забезпечення того району, де проживає жінка, для студенток розрахунок повинні робити в бухгалтерії навчального закладу.

Це те, що стосується безпосередньо нарахувань і виплат за лікарняним листком. Але для того, щоб у жінки в майбутньому не було проблем з цими виплатами, бухгалтерія повинна відобразити цей лікарняний лист в деяких звітах. По-перше, це буде звіт в ФСС з ТВП. Він буде зроблений на підставі тієї заяви, яку було дано до фонду для перерахування виплати за лікарняним, цей звіт здається раз на квартал. По-друге, звіт по єдиному соціальному внеску, який підприємство подає до пенсійного фонду. Він здається кожен місяць, і відбитися в ньому має те, що жінка пішла на лікарняний. Фактично дата в звіті повинна бути однаковою з датою початку лікарняного в тому місяці, коли жінка в цей лікарняний пішла. І третій звіт – податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку. У звіті відображається реально виплачені гроші за лікарняним, і звітує бухгалтерія в той період, коли ці кошти були виплачені. До речі, на лікарняні по вагітності та пологах не нараховуються і з них не стягуються ніякі збори та податки.

Тепер ми переходимо до відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного або 6-річного віку. Спочатку розглянемо відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Цю відпустку жінка, або інший представник сімейства, батько, дідусь чи бабуся, можуть отримати в установі, де він чи вона працюють без збереження заробітної плати, але з зарахуванням цього часу в пенсійний стаж. Крім того, за ним зберігається його посада, його не можна звільнити або скоротити під час такої відпустки. Також людина, що доглядає за дитиною, отримує допомогу від держави, яку вона повинна оформити у відділі соціального забезпечення того району, де проживає.

Але є деякі нюанси. Якщо таку відпустку бере хтось із сім’ї, крім породіллі, він повинен надати довідку з місця роботи молодої матері. Тобто без підтвердження того, що мати дійсно працює повний день, інший член сім’ї не має права на таку відпустку. Ще дуже важливо те, що жінка, або інший член сім’ї, маючи таку відпустку, має право працювати неповний робочий день, але тоді починаються проблеми з виплатами по догляду за дитиною від держави. До речі, в законодавстві є велика проблема з жінками, що займаються підприємницькою діяльністю – вони взагалі не мають права на таку відпустку через те, що не перебувають у трудових відносинах, тобто не є найманими працівниками. Чому жінка, яка працює і сплачує податки, гірша за інших, чому вона не має однакових прав з іншими жінками? Це питання залишається відкритим. Мабуть до того часу, коли комусь все це не набридне і він чи вона не підуть до суду. Жінки-підприємці вирішують це питання дуже просто – вони взагалі не йдуть у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Отже, для того, щоб піти в таку відпустку необхідна заява від жінки, або особи, якій така відпустка надається. Пам’ятайте про довідку з місця роботи породіллі про те, що вона дійсно працює повний робочий день. Для того, щоб оформити матеріальну допомогу при відпустці по догляду за дитиною необхідні – свідоцтво про народження дитини; виписка з наказу про те, що таку відпустку надано; заява від людини, якій ця відпустка надається і рахунок, на який ця допомога буде зараховуватися.

Перейдемо тепер до відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку. Ця відпустка надається тільки в разі надання відповідної довідки про стан здоров’я дитини. У цій довідці має бути вказано, що ця дитина не може знаходитися в дитячому закладі, що вона вимагає догляду тільки в домашніх умовах. Така довідка, при необхідності, оновлюється щороку для продовження цієї відпустки. Але це вже відпустка без збереження заробітної плати, без збереження стажу і без фінансової допомоги від держави, хоча посада зберігається за жінкою і в цьому випадку.

Юридичну правову допомогу з питань оформлення декретної відпустки Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 31.05.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 14 на публікацію “Правові аспекти оформлення декретної відпустки”

 1. valentina on Січень 29th, 2014 at 22:26

  Чи маю я право на приєднання щорічної відпустки до відпустки по вагітності і пологах,якщо я працюю в даній установі1 рік івідпустку щорічну за цей рік відгуляла

 2. СВІТЛАНА on Грудень 29th, 2015 at 13:38

  ЧИ МАЮ Я ПРАВО НАХОДЯЧИШЬ У ВІДПУСТІ НА ОСНОВНІЙ РОБОТІ ДО ТРЬОХ РОКІВ ПРАЦЮВАТИ ПО СУМІСНИЦТВУ НА ЇНШІЙ НА ПІВСТАВКИ

 3. Екатерина on Січень 4th, 2016 at 15:37

  Світлано, не можете.

 4. ірина on Січень 4th, 2016 at 16:48

  на даний час я оформлена по догляду за перестарілими.Чи можу я оформити декретні?І ще одне питання – чоловік офіційно не працює, чи може він оформитись по догляду за перестарілим на цей період щоб получати допомогу як малозабезпечена сімя ?

 5. Екатерина on Січень 18th, 2016 at 12:50

  Шановна Ірино, непрацюючі жінки отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами у розмірі 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, з розрахунку на місяць. Щоб отримати більшу допомогу, то Вам потрібно стати на облік у Центрі зайнятості. Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень, незалежно від того. Виплата допомоги здійснюється одноразово в сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

 6. Анна on Лютий 14th, 2016 at 15:55

  Доброго дня, я знаходжусь у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, планую виходити на роботу (на повний робочий день) чи можу яоформити дану відпустку на нашого непрацюючого дідуся не пенсійного віку який проживає в іншій області? І де потрібно оформляти документи за місцем реєстрації дідуся чи за місцем реєстрації дитини? Дуже дякую.

 7. Екатерина on Лютий 15th, 2016 at 12:14

  Шановна Анно, щоб оформити таку відпустку, дідусь повинен працювати.

 8. ЦСССДМ on Лютий 24th, 2016 at 11:29

  Підкажіть будь ласка, як поступити. Жінка працювала фахівцем із соціальної роботи у центрі соціальних служб для сімьї, дітей та молоді пішла у відпустку по вагітності та пологах, а потім і у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. У період перебування у відпустці Міністерством було прийнято рішення про скорочення посад фахівців і жінки, які перебувають у такій відпустці були винесені поза штат центрів. На сьогодні жінка, яка ще перебуває у такій відпустці принеслановий лікарняний по вагітності та пологам. Підкажіть, як діяти в такій ситуації. У штатному росписі центру її немає. Кошти не закладені Хто повинен сплачувати цей лікарняний і які дії керівника центру. Дякую

 9. Екатерина on Лютий 24th, 2016 at 16:54

  Замовляйте консультацію та написання необхідних заяв по вашій справі по тел. 067-364-33-77

 10. Олена on Липень 15th, 2016 at 16:12

  чи може мій чоловік піти у декрет якщо він безробітний

 11. Екатерина on Липень 18th, 2016 at 15:56

  Доброго дня, Олено. Відповідно дост.179 Кодексу Законів про працю та ст. 18 Закону “Про відпустки”, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається матері, батьку, дідусю або іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною. А така відпустка надається тільки працюючим.

 12. Наталiя on Вересень 25th, 2016 at 17:36

  Доброго дня! Пiдскажiть, будь-ласка, чи можна оформити декретну вiдпустку по догляду за дитиною до 3-х рокiв, з матерi на бабусю (яка офiцiйно працюэ), а батько дитини не працюэ або можливо працюэ неофiцiйно?

 13. Екатерина on Вересень 26th, 2016 at 08:31

  Шановна Наталіє,відпустку по догляду за дитиною до 3-х років можна оформити на бабусю, яка офіційно працевлаштована.

 14. Наталя on Лютий 12th, 2018 at 13:46

  Доброго дня. Підскажіть будь-ласка, якщо мій чоловік зараз має відпустку по догляду за дитиною до 6 років. І я зараз працюю,а якщо я б хотіла звільнитися то така відпустка йому ненадається. Що в такому випадку робити. Чи можна влаштовуватись ще на інше місце офіційно?Чи потрібно повний робочий день?

Написати відповідь


три + = 5