Як грамотно розлучитися в Україні

Ні для кого не секрет, що розлучення – справа клопітна. Можливо, навіть більше, ніж весілля. На жаль (чи на щастя?) у нас поки не практикуються масові розлучення як у Бразилії – там, в невеликому містечку, провели шлюборозлучний процедуру для 70 пар з низьким рівнем доходів. Таким чином, набридлі один одному подружжя без особливих претензій (майнових або ж наявності дітей) змогли практично в мить ока отримати “свободу”.

Що ж, у нас для отримання документа про розлучення необхідно пройти трохи довшу процедуру. В кращому випадку – сходити на уклін до відділення місцевого РАЦСу, в гіршому ж доведеться ще, і перетерпіти всі принади судових розглядів, включаючи обговорення, кому дістанеться улюблений чайний сервіз/собака/будинок/діти … і т.д.

Розлучення: Вам наліво, мені направо

За вихідну у статті приймемо ситуацію, коли обидва з подружжя живі, ніхто не пропадав безвісти, не був визнаний недієздатним і т.д. і т.п., і обидва виявили бажання розірвати шлюб.

Якщо у подружжя немає дітей, то після подачі ними відповідної заяви до органів РАЦС, через місяць, незалежно від наявності майнових спорів, буде складено актовий запис про розірвання шлюбу згідно ч. 2,3 ст.106 Сімейного кодексу України (далі – СК) .

Розділ майна може відбуватися як добровільно за взаємною згодою подружжя на підставі ч. 2 ст. 69 СК, так і в судовому порядку згідно ч.1 ст.70 СК. У першому випадку, з юристів, що називається – нічого не візьмеш в силу їх незатребуваності в даному процесі. Ну а в другому без них ніяк не обійтися, адже проблеми виникають саме тоді, коли справа доходить до розділу спільно нажитого майна. Все ускладнюється за умови, якщо у подружжя спільний бізнес.

Згідно із загальними принципами, встановленими чинним СК, все майно, набуте подружжям за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. При розділі названого майна частини подружжя, якщо інше не обумовлено останніми в договорі, є рівними. Але при цьому існує ряд нюансів, що стосуються розподілу майна подружжя, пов’язаного з корпоративними правами, відзначає Юлія Яшенкова, старший юрист AstapovLawyers.

По-перше, за наявності у одного з/або у обох подружжя акцій акціонерного товариства такі акції підлягають розподілу між ними як речі (виходячи з ст. 177 Цивільного кодексу України), за умови, що такі акції були придбані за рахунок спільних коштів подружжя. «До числа останніх, серед іншого, – нагадує юрист, – відноситься заробітна плата, пенсія, стипендія та інші доходи (за винятком премій, нагород, а також грошових коштів, отриманих в дар або в порядку спадкування, або виручених від відчуження майна, отриманого в дар або в порядку спадкування)».

По-друге, якщо один з або обоє є власниками корпоративних прав інших товариств (наприклад, з обмеженою або додатковою відповідальністю), тобто учасниками зазначених товариств, ситуація з розподілом майна йде трохи інакше. Так, згідно зі ст. 12 ЗУ «Про господарські товариства» майно, внесене учасником в установчий фонд товариства, є власністю останнього. Отже, з моменту внесення до установчого фонду майно не є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. При цьому розділу між подружжям може підлягати виключно дохід, отриманий від товариства, якщо внесок в установчий фонд був зроблений за рахунок спільного майна. А в разі, якщо такий внесок був зроблений з спільних коштів без згоди другого з подружжя або з порушенням вимог про порядок розпорядження спільної сумісної власності, останній має право на компенсацію вартості своєї частки.

Також пані Яшенкова підкреслює, що коли мова заходить про ПП або ФОП, то режим спільної сумісної власності на майно останніх також не поширюється. При цьому, як і в попередньому випадку, другий з подружжя має лише право на частку від отриманих в результаті діяльності ПП чи ФОП доходів.

Ще один ряд питань виникає у разі, коли після розлучення залишаються зобов’язання по раніше отриманим і не погашеним кредитам, підкреслює Ростислав Кравець, старший партнер Адвокатської компанії «Кравець, Новак і партнери». Наприклад, Верховний суд України в своїй постанові пленуму чітко вказує, що при поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобов’язаннями, що виникли в інтересах сім’ї (ч. 4 ст. 65 СК). Але в той же час Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своїй постанові пленуму від 30.03.2012 №5 вказує, що положення статті 65 СК:

 • регулюють відносини, що стосуються розпорядження майном, яке перебуває у спільній сумісній власності подружжя;
 • не стосуються права одного з подружжя на отримання кредиту, оскільки кредитний договір є угодою з отримання у власність грошових коштів.

Виходячи з такої діаметрально протилежної позиції судів вищих інстанцій виникає нонсенс – кредитний договір можна укласти без згоди другого з подружжя, але відповідальність за його виконання будуть нести обидва з подружжя.

Крім подібних казусів у судовій практиці трапляється, що й самі претенденти на категорію «екс» в подружніх стосунках бувають не зовсім чесні один з одним і навмисно перекручують існуючу норму Закону. У юристів таких прикладів достатньо. Юлія Журбенко, юрист ЮФ «Вронський, Вронська та Партнери» розповідає: «У нас була справа, коли жінка, задовго до вступу в шлюб, ретельно і навмисно збирала доказову базу спільного проживання з майбутнім чоловіком (чеки, платіжки, путівки і т.п .), щоб при розлученні претендувати і на майно, яке було придбано до шлюбу. В такому випадку, необхідно було встановити факт проживання однією сім’єю без шлюбу».

Про практичні нюанси визнання особистою приватною власністю дружини або чоловіка майна, придбаного ними за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто, згадує Ростислав Кравець: «В деяких випадках, «завбачливі» подружжя з метою захистити майно, придбане в шлюбі, від можливих претензій другого з подружжя вдаються до нехитрої схеми. Так, майно набувається близьким родичем чоловіка і надалі дарується безпосередньо йому. В такому випадку, при розлученні, чоловік чи жінка не матиме права претендувати на таке майно згідно п.2. ч.1 ст. 57 СК».

Слід пам’ятати про такі можливі підступи, щоб у разі розлучення не потрапити в пастку, вибратися з якої з мінімальними втратами буде не так вже й легко.

Батьки і діти

Додаткові складнощі при розлученні виникають, якщо у подружжя є діти, але відсутнє розуміння того як, з ким і на які кошти вони будуть жити після розлучення. Пані Журбенко відзначає, що найчастіше такі шлюборозлучні процеси супроводжуються спорами щодо аліментів на утримання дитини, участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, управління майном дитини та інші. В цілому ситуацію можна вирішити добровільно (ст. 157 СК), звернутися до органів опіки та піклування (ст. 19, 158 СК) або в судовому порядку (ст.19, 159 СК).

Ст. 109 СК визначає, що подружжя при подачі позову про розірвання шлюбу можуть одночасно подати письмовий договір про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

На практиці ж, зазначає пан Кравець, подружжя вкрай рідко подають такий письмовий договір. У кращому випадку, в позовній заяві вказується, з ким із подружжя проживає дитина. Що в подальшому призводить до досить затяжних спорів. При цьому не варто забувати, що місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків; досягла 10 років – за спільною згодою батьків та самої дитини, а при досягненні 14 років визначається самою дитиною. Крім того, суперечки щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду відбуваються з обов’язковою участю органу опіки та піклування.

Для вирішення спорів, в тому числі щодо визначення місця проживання дитини приміром, можна вдатися до підписання мирової угоди, нагадує юрист. В подальшому, в разі невиконання такої мирової угоди, сторонам доводиться звертатися до виконавчої служби, яка не рідко, в зв’язку з невідповідністю мирової угоди ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» відмовляє у відкритті виконавчого провадження. Тоді зацікавленій стороні знову доводиться звертатися до суду з позовом про спонукання до виконання мирової угоди. І подібні судові позови можуть затягнуться на досить тривалий термін.

Також, для того, щоб вирішити сімейний конфлікт Р. Кравець рекомендує вдатися до послуг сімейної медіації, яка останнім часом досить успішно використовується при подібних суперечках.

Всього передбачити просто неможливо, але «профілактика» не завадить. В якості одного з таких засобів можна назвати шлюбний договір, який неодноразово згадується юристами як інструмент, який здатний полегшити тривалий і складний процес поділу майна, а часом – повністю його уникнути. Але, незважаючи на очевидні плюси такого інституту сімейного права, популярним він так і не став. «За даними Мін’юсту, – відзначає пані Журбенко – за 2010 рік було укладено 417 шлюбних договорів з понад 300 тис. зареєстрованих шлюбів». Таку ж «сумну» статистику відзначає і Юлія Яшенкова: «До укладення шлюбного договору вдається не більше 1% пар».

Однак навіть наявність шлюбного контракту не завжди є гарантією при розділі майна. «В законодавстві передбачені випадки визнання шлюбного контракту недійсним. Зокрема, в силу ч. 4 ст. 93, ч. 1 ст. 103 СК положення шлюбного договору, які ставлять одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище, порушують його права та інтереси, на вимогу такої сторони за рішенням суду можуть бути визнані недійсними з підстав, встановлених ЦК. Хоча у судовій практиці такі суперечки досить рідкісні», – резюмує Ростислав Кравець.

Юридичну правову допомогу з питань розлучення Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Юрлига

Стаття опублікована у п`ятниця, 01.06.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 40 на публікацію “Як грамотно розлучитися в Україні”

 1. Світлана on Вересень 21st, 2012 at 22:49

  як отримати розлучення, якщо є дитина до року??? чоловік відмовляється давати розлучення.

 2. Владимир ЮК on Вересень 28th, 2012 at 08:19

  Світлана, законодавством про шлюб та сім’ю навмисно введено заборону на розлучення, якщо у подружжя є малолітня дитина до року. Єдиний спосіб розпочати процедуру розлучення це подати позов про встановлення режиму окремого проживання подружжя. Встановивши такий режим, все набуте майно після встановлення такого режиму залишається за тим з подружжя, яке його набуло, та набагато легше розлучитися.
  З повагою, ЮК

 3. Александра on Листопад 15th, 2012 at 21:56

  Разом проживали 20 років, життя було адом, а от уже 5 років чоловік з жінкою і 2 повнолітніми дітьми не проживає. Вкладів у сім’ю не робив, офіційно не робив. Будинок в яому проживаю з дітьми записаний на нього, але побудований після весілля. Які шанси отримати весь будинок? Якщо не весь то яку частину реально отримати.

 4. Аnna on Листопад 22nd, 2012 at 16:09

  Олександро, у відповідності до ст.60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

  Згідно до ч.1 ст.70 СК України у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

  Ч.3 ст.70 СК України передбачає, що за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

  Слід мати на увазі, що Сімейний кодекс України правовий статус дитини надає особі, що не досягла повноліття.
  Таким чином, особисто Ви отримаєте половину будинку, а повнолітні діти у поділі майна подружжя участі не беруть. Поділити майно можна як під час існування шлюбу, у процесі його розірвання, так і протягом трьох років після його розірвання. Процедура поділу майна законодавством визначена однакова, як для нерухомого майна, так і будь-якого іншого. Єдина обов’язкова вимога стосується нотаріального засвідчення та державної реєстрації поділу нерухомого майна.

  У відповідності ч. ст.70 СК України при вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. Отже, питанням з приводу того, що чоловік не робив вкладів у сім’ю протягом 5 років, буде вирішуватися в судовому порядку.

 5. Крістіна on Липень 8th, 2013 at 23:24

  В шлюбі 2 роки. Є дитина 2річного віку. На чоловіка оформлено кредити (без застави майна і поручителів). Я хочу розлучитись. Чи прийдеться мені оплачувати кредити чоловіка?

 6. Сергій on Серпень 13th, 2013 at 11:25

  чи має шанси при розлученні батько, що малолітній син(півтора роки) залишиться проживати з ним,а не з матір’ю? дитина прописана в матері в іншому місті,але умови проживання там не дуже.батько ж може забезпечити дитину усім

 7. Аліна ЮК on Серпень 21st, 2013 at 14:25

  Доброго дня!
  Згідно ч. 1 ст. 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
  Частина 1 ст. 161 СК України передбачає, що якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, пір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
  Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.
  Відповідно до ч. 2 ст. 161 СК України, передбачено, що орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
  Тобто, Вам при розлученні треба буде ставити питання про місце проживання дитини, для цього Ви, або Ваша колишня дружина повинні звернутись до суду з відповідним позовом. Суд в свою чергу буде досліджувати, як Вас так і Вашу дружину (фінансовий стан, яке є майно рухоме не рухоме, умови проживання, дохід, місце роботи). Судом буде обов’язково враховано, що Ваша дружина не має належних умов для життя та матеріальної бази для належного забезпечення себе та дитини, для цього треба буде заявляти в суді клопотання, щоб орган опіки та піклування перевірив умови проживання Вашої дружини. Тому, Вам необхідно зібрати якнайбільше негативної інформації про дружину (шкідливі звички, відсутність вищої освіти, відсутність працевлаштування), щоб суд був на вашій стороні.
  Отже, подальше місце проживання лише дитини у Ваших руках.

  З повагою,
  ТОВ “ЮК “Юріс- Консалт”

 8. Алла on Квітень 13th, 2015 at 17:41

  Доброго дня!
  Я хочу розлучитися з чоловіко.дитині в червні буде 3 роки.як розлучитись щоб нічого не пропустити-аліменти,час та дні коли він може бачити дитину і лише при моїй присутності,щоб його батьки не змогли без моєї згоди тидину з садочка забрати чи щось таке.

 9. Екатерина Данюк on Квітень 14th, 2015 at 07:16

  Доброго дня, Алло. Проконсультуватися або замовити позовну заяву можна за телефоном 067-364-33-77.

 10. Галина on Червень 3rd, 2015 at 13:20

  Доброго дня!!!! Я в шлюбі 12 років, 10 травні 2015 року подала документи на розлучення. Суд призначили на 10 липня 2015 року. Поясніть будь ласка, чому так довго потрібно чекати ??

 11. Екатерина Данюк on Червень 8th, 2015 at 07:28

  Шановна Галино, за поясненнями звертайтеся в суд.

 12. Людмила on Червень 27th, 2015 at 19:41

  Підкажіть будьласка, яка частина будинку має залишитися мені якщо ми розлучені з чоловіком уже 2 роки. Зі мною проживає дитина 6 років. Мирно це питання вирішити не можливо.

 13. Екатерина on Червень 30th, 2015 at 08:10

  Доброго ранку, Людмило. Якщо будинок придбано під час шлюбу за спільні кошти подружжя, то Вам належить 1/2 частини будинку, якщо інше не визначено домовленістю між Вами і колишнім чоловіком відповідно до п.1 ст.70 СКУ, а згідно п.3 згаданої статті за рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, з ним проживають діти, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку. В судовому порядку здійснюється і поділ будинку в натурі. Крім того, до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки. ЮК “Юріс-Консалт” може надати Вам: повну консультацію з Вашого питання, допомогу у складенні позовної заяви про поділ майна, представляти Ваші інтереси в суді. За довідками звертайтеся: 0412-46-51-25

 14. Юля on Серпень 3rd, 2015 at 14:47

  Доброго дня! Ми прожили 4 роки у шлюбі, в нас є 3-річна дитина. Мій чоловівк і я прописані у моїх батьків, а самі проживаєм у новому будинку, та наданий момент сам будинок не оформлений ні на кого з подружжя (готуються документи на правовласності). Згідно угоди-Дарування мені дісталось незавершене будівництво, своїми силами і силами моїх батьків ми його завершили (газопостачання, електропостачання документально оформлено на мене) жодної копійки чоловік сюди не вложив. Проживаєм в цьому будинку з листопада 2011р, а одружились в грудні 2010р.
  Зараз з банку чоловіку донарахували ще штрафні санкції за кредит, який він взяв ще 2007р на купівлю автомобілів.
  На даний момент він проживає в Росії а його батьки на території ЛНР (Луганська обл).
  Як правильно мені подати документи на розірвання шлюбу?

 15. Екатерина on Серпень 3rd, 2015 at 15:33

  Шановна Юліє, потрібно скласти позов про розірвання шлюбу і подати його в суд за вашим зареєстрованим місцем проживання. За складенням позовної заяви про розірвання шлюбу можете звертатися до нас. За кредитні зобов’язання чоловіка ви не відповідаєте, оскільки кредит взятий до одруження.

 16. Юля on Серпень 3rd, 2015 at 21:47

  Щиро вдячна за відповідь.
  Чи має право чоловік претендувати на будинок(Договір Дарування був складений задовго до нашого одруження) або чи має право виконавча служба (за його непогашений кредит) відібрати у мене це майно, або відібрати майно у мого батька, де він прописаний (крім нього в батьківській оселв прописано ще 6 людей)?
  Ще раз дякую.

 17. Екатерина on Серпень 4th, 2015 at 10:00

  Будинок, отриманий Вами у власність шляхом укладення договору дарування, є Вашою особистою приватною власністю. Виконавча служба не має право “відібрати” майно у Вас і Вашого батька.

 18. Ірина on Серпень 9th, 2015 at 18:21

  Доброго дня ! Порадьте будь-ласка, як краще себе повести, у випадку якщо мій чоловік є недієздатний на 1 групі інвалідності, ми з ним не проживаємо вже 4 роки, але у нас є двоє дітей 6-ти і 8-ми років. Якщо я з ним розлучуся, чи буде мені держава щось виплачувати на дітей ? Чи мені краще не розлучатися ? Питання нерухомості мене не цікавить, я не хочу ні на що притендувати. Мені головне грошова допомога на дітей, в яких випадках вона може мені виплачуватись ?

 19. Екатерина on Серпень 10th, 2015 at 09:38

  Шановна Ірино, якщо особа визнана у встановленому порядку недієздатною, то замість аліментів виплачується тимчасова допомога, яка призначається дитині віком до 18 років. Тимчасова допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного із батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення.

 20. Євгенія on Серпень 31st, 2015 at 15:24

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка, якщо чоловік подав заяву на розлучення і оплатив судовий позов і виявилося, що дружина також подала на розлучення і оплатила судовий позов, чи має він право повернути кошти?

 21. МАРІЯ on Вересень 1st, 2015 at 22:36

  Доброго дня, у мене батьки розлучаються і у мене таке питання. Батьки проживали разом 24 роки, будинок у якому ми проживали записаний на мого батька так як був йому подарований до весілля, в будинку прописані моя мама та троє дітей проте повнолітніх, що осатні 8років які вона перебувала за кордоном вклала достатні кошти для капітального ремонту, який виконав батько. Питання у мене яке право матиме вона на якусь частину будинку та чи матимемо ми як діти якесь право (всі троє повнолітні), ???

 22. Екатерина on Вересень 15th, 2015 at 07:58

  Шановна Євгеніє, потрібно щоб той, хто подав позов, написав заяву про залишення позовної заяви без розгляду і заяву про повернення суми сплаченого судового збору.

 23. Екатерина on Вересень 15th, 2015 at 08:32

  Шановна Маріє, оскільки будинок був подарований вашому батьку, то будинок є його приватною власністю, але через суд можна довести, що мама достатньо “вклала в будинок”. Крім того, за 24 роки спільного проживання повинно бути і інше майно, що можна поділити між колишнім подружжям, діти ніякого відношення до поділу майна не мають. Можна поділ майна провести в досудовому порядку і засвідчити його у нотаріуса, але для цього потрібна взаємна згода обох сторін.

 24. Ірина on Жовтень 27th, 2015 at 19:06

  Чи можуть розлучити подружжя за згодою обох сторін якщо є дитина до року(4міс)?

 25. Екатерина on Жовтень 28th, 2015 at 09:18

  Шановна Ірино, відповідь на Ваше запитання – ні. Відповідно до сімейного законодавства: за заявою подружжя розривається шлюб, у якого не має дітей; позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом одного року після народження дитини, крім випадків – коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину щодо другого з подружжя або дитини, а також, якщо батьківство щодо дитини визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

 26. Анастасія on Листопад 21st, 2015 at 12:33

  Чи можуть розлучити подружжя без їхньої присутності, тільки по свідоцтву про шлюб, якщо вони перебувають за кордоном і не мають можливості приїхати??? Прописані в Україні.

 27. Екатерина on Листопад 23rd, 2015 at 08:32

  Доброго дня, Анастасіє. При розлученні потрібно враховувати наявність неповнолітніх дітей та згоду про розлучення обох з подружжя. Розлучення можливе через суд або органи РАЦС. Лише по свідоцтву про шлюб розлучитися неможливо, потрібне волевиявлення хоча б одного з подружжя. Але вихід з Вашої ситуації є. Пишіть або телефонуйте:info@consult.biz.ua

 28. Світлана on Січень 5th, 2016 at 19:39

  Доброго вечора! На яку частину будинку я можу розраховувати, якщо чоловікові кошти використовувались лише на початковому етапі будівництва, після чого він не вкладав кошти, не давав коштів для виховання дітей і взагалі 7 років не підтримував контактів. Відповідно, більша частина коштів вкладених в будинок, оплата компослуг, ремонтні роботи – це мої особисті гроші та гроші моїх батьків. В будинку прописані, крім нас, ще 2 повнолітніх дітей, документи на право власності ще не готові, лише приватизована земельна ділянка.

 29. Екатерина on Січень 6th, 2016 at 10:38

  Світлано, якщо земельна ділянка придбана під час шлюбу та будинок будувався під час шлюбу, то після розлучення кожен з подружжя претендує на 1/2частину. Якщо ж в судовому випадку доведете ті факти, на які посилаєтеся в своєму запитанні, то можливо відсудити більшу частку.

 30. Лілія on Липень 20th, 2016 at 13:35

  Доброго дня.Скажіть будь ласка, якщо я працюю неофіційно ,а чоловік – офіційно і у нього немає ні водопостачання ,ні газопостачання ,а у мене є і газо- і водопостачання ,чи будуть враховуватись ці аспекти при розлученні (з ким зали шиться дитина якій є три роки)

 31. Екатерина on Липень 21st, 2016 at 09:21

  Шановна Ліліє, те, що на Вас оформлені особові рахунки по комунальним послугам, не впливає на справу з розлученням. Ми комплексно можемо проконсультувати по справі з розлученням і визначенням місця проживання неповнолітньої дитини. Телефонуйте по тел.067-364-33-77

 32. Наталія on Вересень 12th, 2016 at 08:15

  Доброго дня! Цікавить питання такого характеру…
  Моя мати бажає розлучитися з вітчимом,мають двох спільних малолітніх дітей. Вінуже давно як пенсіонер. Його будинок був 3 роки тому проданий,а разом уже придбали сспільний будинок..але..мають там лише прописку,а офіційно він на іншій ще хазяйці(( Придбали разом меблі нові. Свого будинку мати не має( Жити допомогли люди є де,але хотілося претендувати хоч на якесь майно.Підкажіть будь ласка,що після розлучення може належати мамі,і чи може розраховувати на аліменти?Дякую за відповідь!!!

 33. Екатерина on Вересень 12th, 2016 at 08:45

  Шановна Наталю, розлучення – не з приємних подій у житті людини. В залежності від стосунків між подружжям, можна поділ майна та виплату аліментів здійснювати в досудовому та судовому порядку. За консультацією звертайтеся по тел. 067-364-33-77

 34. Людмила on Вересень 23rd, 2016 at 08:08

  Доброго дня. Скажіть будь-ласка, чи можуть розлучити без згоди дружини, якщо є троє неповнолітніх дітей: 2 р., 3р. І 8 р. Чоловік подав позов.
  Дякую

 35. Екатерина on Вересень 23rd, 2016 at 11:59

  Шановна Людмило, дружина, яка не згодна на розлучення, повинна подати до суду заперечення на позов чоловіка. Розлучення буде в будь-якому випадку, можна його “відстрочити” і виграти час з метою задоволення матеріальних інтересів дітей. Звертайтеся за допомогою: тел. 067-364-33-77

 36. Ірина on Жовтень 9th, 2016 at 16:48

  Доброго дня. У мене є таке питання щодо розподілу майна. У шлюбі вже 7 років. За цей час спільно придбали земельну ділянку та побудували будинок, але будинок ще не введений в експлуатацію. як він буде ділитися при розлученні?

 37. Екатерина on Жовтень 25th, 2016 at 08:04

  Доброго дня, Ірино. Відповідно до ч. 3 ст. 331 ЦК України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). А тому до набуття права власності на новостворений житловий будинок,( якому передує: введення його в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності та реєстрації права власності) особа вважається лише власником матеріалів та обладнання, використаних в процесі будівництва. Вказаним законом не передбачено набуття права власності на незакінчений будівництвом житловий будинок, а тому він не є самосійним об’єктом цивільних прав та не може бути предметом будь-яких правочинів, у тому числі предметом поділу. Можемо запропонувати дещо інший поділ. Звертайтеся за тел. 067-364-33-77

 38. Руслана on Лютий 18th, 2017 at 14:09

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка, як краще поступити в даній ситуації.
  Хочу подати заяву на розлучення у нас двоє дітей (2 роки і 4 роки). Є квартира куплена в шлюбі, але 3-тя частина була оформлена договорем даріння на чоловіка, яка частина будет підлягати розподілу при розлученні?Чи грають діти роль з ким вони залишаться на частку в квартирі???

 39. Екатерина on Лютий 20th, 2017 at 10:40

  Шановна Руслано, замовляйте консультацію за тел. 067-411-60-33

 40. Наталія on Листопад 5th, 2017 at 12:37

  Доброго дня, якщо чоловік протягом шлюбу (10 років) періодично піднімав руку, залишились травми хребта і плеча, 2 рази зафіксовано виклик поліції, як правильно розлучитись, написати позовну заяву? Є двоє дітей 6 і 9 років, майна спільного немає…

Написати відповідь


4 − чотири =