Договір завдатку: правова природа, форма, істотні умови

Завдаток є одним з найпоширеніших способів забезпечення зобов’язань.

Визначення понять

Завдаток є одним з видів забезпечення виконання зобов’язань за договором. Сам по собі завдаток визначений Цивільним кодексом України як грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок платежів, належних з нього за договором, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання.

Вже з самого визначення завдатку можна зробити висновок про те, що він забезпечує виконання вже укладених договорів, більш того, недійсне зобов’язання не підлягає і забезпеченню, а недійсність основного зобов’язання (вимоги) спричиняє недійсність договору, що забезпечує це зобов’язання.

Сам договір застави полягає виключно в письмовій формі, оскільки усний договір завдатку, навіть якщо Ви укладете його при свідках, є недійсним і не зможе забезпечити виконання основного договору.

Головний «принцип роботи» завдатку полягає в тому, що при порушенні виконання зобов’язання з вини боржника, завдаток залишається у розпорядженні кредитора, а в разі порушення договору кредитором, він повертає боржнику повну суму завдатку і додатково виплачує боржнику грошову суму рівну сумі завдатку (або вартості рухомого майна, переданого у якості завдатку).

Коли слід укладати договір завдатку?

До цих пір зустрічаються випадки, коли при купівлі-продажу квартири покупець і продавець, домовившись про ціну, умови здійснення угоди, ударили по руках і покупець, підтверджуючи свою добру волю і наміри в недалекому майбутньому укласти договір купівлі-продажу, передає продавцеві деяку грошову суму в рахунок майбутніх платежів. При цьому, і покупець і продавець впевнені в тому, що ця сума є завдатком для майбутнього договору, вказуючи це навіть в розписці, що видається продавцем покупцеві. Потім, продавець несподівано для себе самого знаходить іншого покупця квартири, який пропонує йому більш вигідні умови угоди. Продавець і новий покупець йдуть до нотаріуса, укладають договір купівлі-продажу квартири, здійснюють необхідні розрахунки і перший покупець виявляється не при справах, хоча і оплатив вже деяку частину вартості квартири. Продавець, не протестуючи, повертає покупцеві, його гроші і вважає, що нічого більше йому не повинен. Покупець же, навпаки, вважає, що продавець зобов’язаний заплатити йому за своє віроломство, повернувши завдаток у подвійному розмірі. Добровільно вмовити продавця відшкодувати збиток покупець не може і звертається до суду, який розглянувши справу, відмовляє покупцеві в задоволенні його вимог. Чому? Тому що не було ніякого завдатку. Розберемося у ситуації. Як ми говорили вище, завдаток – спосіб забезпечення виконання зобов’язань за договором. Отже, спочатку повинен бути укладений договір, який буде забезпечуватися завдатком. У випадку договору купівлі-продажу квартири, Цивільний кодекс України містить чіткі вимоги до форми такого договору: письмова, із запевненням підписів сторін нотаріусом. Нічого схожого зроблено не було, отже і договір не був укладений, і, відповідно не було допущено його порушення. Отже, суд правомірно порахував, що передана відбувся покупцем сума грошей була авансом, до якого не застосовуються правила завдатку і про повернення авансу в подвійному розмірі мова йти не може.

З усієї викладеної вище історії випливає висновок – договір застави слід укладати тоді, коли існують договірні зобов’язання, які цей договір покликаний забезпечувати.

Форма та істотні умови договору завдатку

Згідно з нормами Цивільного кодексу України, договір завдатку вимагає письмової форми. Договір завдатку не обов’язково укладати у вигляді окремого документа, цілком допустимо включити дані про забезпечення виконання договору завдатком в текст основного договору.

Закон не встановлює переліку істотних умов договору застави, однак аналіз сформованої практики дозволяє зробити наступні висновки щодо істотних умов договору завдатку. Отже договір завдатку повинен містити дані про основний договір, виконання якого забезпечене завдатком, розмір грошової суми (вартість майна) переданої в якості завдатку, перелік дій (випадків бездіяльності) сторін договору, які тягнуть за собою настання наслідків, передбачених Цивільним кодексом України та самим договором завдатку, порядок і терміни повернення завдатку винною стороною.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 12.06.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ п'ять = 7