Захист персональних даних шукачів при спілкуванні з рекрутерами

Рано чи пізно кожен може зіткнутися з необхідністю пошуку нового місця роботи. Як тільки виникає така необхідність, потенційний претендент діє, зазвичай, за наступним сценарієм: починає інтенсивно розсилати своє резюме в рекрутингові компанії, відгукуватися на розміщені вакансії в інтернеті або на спеціалізованих сайтах, висилати своє резюме прямим роботодавцям. Мало хто, при цьому, замислюється про те, що його персональні дані потрапляють до незнайомих осіб і можуть бути використані не за призначенням.

Багато хто з нас чув про закон «Про захист персональних даних», який діє з січня 2011 року, а санкції за його недотримання вступили в силу з червня 2012 року, але не багато хто знає про свої права, пов’язаних з цим законом. Так, закон, багато в чому, ще сирий і недопрацьований, вже є маса рекомендацій щодо внесення в нього поправок, багато нюансів не враховано і не прописано (особливо в частині, що стосується передачі персональних даних через інтернет та електронну пошту). Ми не будемо зупинятися на цих нюансах, а спробуємо розібратися з тим, що відбувається після того, як претендент надав своє резюме з персональними даними та які у нього є права.

Рекрутинговому агентству або рекрутеру роботодавця важливо отримати згоду здобувача на обробку його персональних даних (а дані в резюме відносяться до персональних, тому що по них можна ідентифікувати особу) і повідомити йому про його права під розписку. Виконати цю вимогу можна тільки при особистому контакті з претендентом, тому що тільки тоді можна отримати його підпис і згоду на обробку персональних даних і видати йому відривний корінець з інформацією про його права, про те, де будуть зберігатися його дані, хто уповноважений їх обробляти або ними розпоряджатися і з якою метою будуть оброблятися його дані.

Для цілей посередництва при працевлаштуванні (це важливо для рекрутингових агентств і спеціалізованих сайтів), важливо отримати згоду здобувача на передачу його даних третім особам (потенційним роботодавцям) з цією ж метою, тому що без такої згоди подальша обробка резюме неможлива і незаконна.

Про це слід пам’ятати і здобувачам, так як іноді деякі сайти хитрують і додають до цілей обробки персональних даних такі, як, наприклад, участь в промо-акціях, розсилку рекламних повідомлень і т.д.

Що ж відбувається зараз, коли здобувач висилає своє резюме електронною поштою або реєструє його через інтернет? Йому приходить відбиття (або потрібно поставити галочку) про те, що він дає згоду на обробку своїх персональних даних такій-то компанії і, в кращому разі, таке повідомлення буде містити мету обробки даних і розпорядника, але не буде містити опис прав того, чиї персональні дані обробляються. Але ж закон вимагає інформувати суб’єкт обробки персональних даних про його права.

Які права мають претенденти, направляючі свої резюме з персональними даними рекрутерам і роботодавцям? Здобувачі мають право знати місцезнаходження бази даних, яка містить його персональні дані, її мета і назва, місцезнаходження її власника або розпорядника. Здобувачі можуть отримувати інформацію про умови доступу до такої бази і, зокрема, про третіх осіб, яким передаються їх персональні дані.

Дуже важливим моментом є право шукачів отримувати від власника бази персональних даних інформацію про те, які його персональні дані зберігаються в цій базі, вимагати припинити обробку таких даних або повністю видалити їх з бази.

Це важливо, особливо, при розміщенні свого резюме на сайтах. Дуже часто здобувач уже знайшов роботу і не потребує подальших пропозицій, а його резюме «висить» в базі сайту з доступом до нього третіх осіб.

28 травня на розгляд до Верховної Ради був поданий відповідний законопроект, який вносить правки в закон «Про захист персональних даних». Даним законопроектом суттєво розширяться права суб’єктів персональних даних, які дозволять їм забороняти обробляти свої персональні дані. Також, з внесенням правок, даний Закон розширить свій вплив не тільки на бази персональних даних, а й на всі дії, пов’язані з їх обробкою. У зв’язку з цим ми бажаємо претендентам знати і відстоювати свої права, а роботодавцям і рекрутерам уважно ставиться до такої сфери, як охорона персональних даних.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у середа, 20.06.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість × = 48