Види загальноосвітніх навчальних закладів в Україні та право на освіту

Зовсім непросто батькам розібратися в різноманітті загальноосвітніх навчальних закладів – колегіуми, ліцеї, гімназії – чого тільки зараз немає. До того ж, практично всі школи заявляють, що проводять набір учнів на конкурсній основі. Для тих батьків, які тільки замислюються про вибір школи для дитини і тих, хто вже серйозно цим стурбований ми вирішили з’ясувати які види середніх навчальних закладів в Україні існують, чим регулюється їх діяльність, і які вимоги можуть висувати школи до майбутніх першокласників .

Які бувають школи

Почнемо з того, що згідно освітнього рівня, який забезпечується загальноосвітнім навчальним закладом, школи бувають:

 • I ступеня – початкова школа (1-4 клас),
 • II ступеня – основна школа (5 – 9 клас);
 • III ступеня – старша школа (10 – 11 клас).

Школи кожної з трьох ступенів можуть функціонувати як разом, так і окремо. Тобто один навчальний заклад може забезпечувати як повну середню освіту (з 1 по 11 клас), так і тільки початкову (з 1 по 4).

Залежно від спеціалізації (або її відсутності) в Україні діють такі загальноосвітні навчальні заклади:

 • школа I-III ступеня (звичайна, без спеціалізації);
 • спеціалізована школа (школа-інтернат) I-III ступеня з поглибленим вивченням окремих предметів і курсів;
 • гімназія (гімназія-інтернат) – навчальний заклад II-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю;
 • колегіум (колегіум-інтернат) – навчальний заклад II-III ступенів філологічно-філософського та (або) культурно-естетичного профілю;
 • ліцей (ліцей-інтернат) – навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням і допрофесійної підготовкою (може надавати освітні послуги II ступеня, починаючи з 8 класу).

Для дітей з особливими потребами створюються такі загальноосвітні навчальні заклади як:

 • школа-інтернат I-III ступеня – навчальний заклад із частковим або повним утриманням за рахунок держави дітей, які потребують соціальної допомоги;
 • спеціальна школа (школа-інтернат) I-III ступеня – навчальний заклад для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку;
 • санаторна школа (школа-інтернат) I-III ступеня – навчальний заклад з відповідним профілем для дітей, які потребують тривалого лікування;
 • школа соціальної реабілітації – навчальний заклад для дітей, які потребують особливих умов виховання (окремо для дівчаток і хлопчиків);
 • вечірня (змінна) школа II-III ступеня – навчальний заклад для громадян, які не мають можливості навчатися у школах з денною формою навчання;
 • навчально-реабілітаційний центр – навчальний заклад для дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими складними проблемами розвитку.

В залежності від форми власності школи можуть бути державними, комунальними та приватними.

На підставі яких документів діють

Крім того, що всі загальноосвітні навчальні заклади в Україні у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про середню освіту», Положенням про загальноосвітній навчальний заклад (затверджено Постановою КМУ від 27 серпня 2010 р. №778) та Положенням про відповідний тип навчального закладу, затвердженим МОН, кожна школа діє на підставі свого Статуту.

Статут державних і комунальних навчальних закладів затверджується органами управління освітою, а статут приватної школи – його власником, але затверджується тим же органом управління освітою. Статут школи повинен бути зареєстрований місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування.

Між приватним навчальним закладом і батьками учня повинен бути укладений письмовий договір про надання послуг у сфері освіти. Він повинен бути підписаний директором навчального закладу або іншою уповноваженою особою та скріплений печаткою школи. Істотними умовами такого договору є предмет, ціна і термін його дії. Особливу увагу батькам слід звернути на вартість навчання і можливість навчального закладу змінювати його розмір в односторонньому порядку протягом терміну дії договору, а також умови розірвання договору та відрахування учня зі школи.

Батькам, які зупинили свій вибір на приватному навчальному закладі, не варто нехтувати можливістю перевірити наявність ліцензії на надання освітніх послуг.

В обов’язки керівника будь-якого навчального закладу входить ознайомлення дітей та їх батьків або осіб, які їх замінюють, з порядком зарахування до установи, його статутом, правилами внутрішнього розпорядку та іншими документами, що регламентують організацію навчально-виховного процесу.

Умови зарахування

Як Ви вже напевно зрозуміли залежать від типу школи і форми власності. Так, відповідно до Положення №778 зарахування учнів до всіх класів комунальних шкіл I-III ступеня здійснюється без проведення конкурсу і, як правило, згідно з території обслуговування. Місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування закріплюють за установами відповідну територію обслуговування і до початку навчального року беруть на облік учнів, які повинні їх відвідувати.

Забороняється перевіряти рівень знань під час зарахування дітей до загальноосвітніх навчальних закладів, крім гімназій, ліцеїв, колегіумів та спеціалізованих шкіл.

Зарахування учнів в спеціалізовані школи з поглибленим вивченням окремих предметів, гімназії, ліцеї, колегіуми державної та комунальної форми власності здійснюється на конкурсній основі в порядку, встановленому МОН. В цьому випадку перевірка знань дитини допускається.

Порядок зарахування учнів в приватний заклад визначається керівником установи та затверджується його засновником.

Документи, необхідні для зарахування в школу:

 • заява,
 • копія свідоцтва про народження дитини,
 • медична довідка встановленого зразка,
 • особиста справа (крім дітей, які надходять в перший клас),
 • в навчальний заклад III ступеня – документ про відповідний рівень освіти.

Усім батькам слід пам’ятати, що держава гарантує як громадянам України, так і іноземним громадянам та особам без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Якщо керівництвом як умова для зарахування дитини до школи державної або комунальної форми власності ставиться внесення певної суми грошей, знайте – такі дії незаконні і Ви можете звернутися зі скаргою в управління освіти та правоохоронні органи.

Звичайно, всім батькам хочеться, щоб дитина навчалася в хороших умовах, які держава не завжди, на жаль, може забезпечити. Проте всім варто знати, що сплата благодійного внеску на потреби школи є їх правом, а не обов’язком. Розмір благодійного внеску і напрямки його використання Ви також визначаєте самі, а, крім того, можете просити керівництво школи відзвітувати про те, на що були витрачені Ваші гроші.

Тут не можна не згадати горезвісну Постанову КМУ від 27 серпня 2010 р. № 796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими закладами та установами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності» яка свого часу наробила так багато шуму. Не варто забувати, що в цьому документі мова йде про можливість стягнення плати за додаткові освітні послуги, понад навчального плану, у вигляді гуртків, секцій, факультативів і т. д. і т.п., необхідність отримання яких дитиною залишається на розсуд батьків.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у четвер, 21.06.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


7 + два =