Нікчемність угоди. Інтерпретація податківцями

Останнім часом поширеною стає проблема “співробітництва” податкових органів та суб’єктів господарювання. Зокрема, безглузді перевірки, висмоктані буквально з пальця, проблематичність отримання свідоцтва платника ПДВ. Навіть з урахуванням того, що спрощена процедура реєстрації платника ПДВ (наказ Міністерства фінансів України від 10.02.2012 № 144), питання з отриманням свідоцтва платника ПДВ залишається відкритим і надалі.

Отже, зупинимося на такій проблемі, як перевірка податківцями підприємства та складання акта перевірки, в якому мова йде про те, що договори і господарські операції є нікчемними, наслідком чого є те, що податковий кредит з ПДВ або витрати з податку на прибуток податківці не визнають , що в свою чергу призводить до донарахування податкового зобов’язання і накладення штрафних санкцій.

Такі дії обумовлені тим, що порушується кримінальна справа на контрагента – постачальника або постачальника контрагента-постачальника і починається перевірка всіх суб’єктів господарювання, які навіть не знали про існування цього постачальника при укладанні договорів.

Згодом, податковий орган, керуючись ст. 9 Закону України “Про державну податкову службу” від 04.12.1990 року №509-XII звертається до суду про стягнення в дохід держави коштів, отриманих з операцій, здійснених з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їх нікчемність.

Але, все ж необхідно звернути особливу увагу на припис акта цивільного законодавства України, зокрема на ст. 228 Цивільного кодексу України.

При кваліфікації угоди повинна враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постанова у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна або незаконного заволодіння ним тощо.

Перелік операцій, які є нікчемними та порушують публічний порядок визначений в п.1 ст.228 Цивільного кодексу України:

1) угоди, спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина;

2) угоди, спрямовані на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Зміст наведеної норми свідчить про те, що законодавчий орган відокремив порушення публічного порядку від інших підстав нікчемності правочинів і передбачив наявність умислу сторін (сторони) на незаконний результат, а також протиріччя його публічно-правовим актам держави.

Враховуючи, що публічний порядок держави порушується у разі недотримання нормативних актів, в яких він закріплений, а ухилення від сплати податків, є злочином, відповідальність за який встановлено ​​Кримінальним кодексом України, слід вважати, що визначення угоди як такої, що порушує публічний порядок, повинен передувати вирок суду про притягнення учасника (учасників) такого договору до кримінальної відповідальності, який вступив в законну силу. Але податкові органи не звертаючи уваги, на те є цей вирок чи ні, намагаються поповнити скарбницю державного бюджету шляхом стягнення коштів з сумлінного платника податків.

Для визнання нікчемності правочину має бути намір вчинити правопорушення. Зокрема, в постанові від 04.09.2007 року у справі №07/97 Верховний Суд України при розгляді справи про нікчемність угоди зазначив: «… в даному випадку судам слід було дослідити чи спрямовані дії позивача на безпідставне отримання коштів з державного бюджету.» Виходячи із судової практики, суди не досліджують дану обставину, хоча вона має правове значення.

При перевірці підприємства податковий орган повинен з’ясувати, чи порушує підприємство публічний порядок, а потім повинен довести умисел на таке порушення, що на практиці дуже часто податківець не може зробити, а тільки робить припущення, яке є необгрунтованим.

Таким чином, платник податків за захистом своїх прав та інтересів змушений звертатися з адміністративним позовом до суду для доказу, що він не повинен відповідати за зобов’язаннями контрагента-постачальника, а ще більше за зобов’язаннями постачальника контрагента-постачальника.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у понеділок, 25.06.2012, у категорії Податки, Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− 4 = чотири