Хто повинен встановлювати лічильники на воду, і скільки коштує ця послуга?

Здавалося б, водні і газові лічильники повинні були полегшити і спростити життя мешканцям багатоквартирних будинків та комунальним службам, але, навколо цієї теми і сьогодні не вщухають запеклі суперечки та дискусії. Особливо страждають ті, хто з вини “водних боржників” змушений покривати не тільки свої, але і борги своїх сусідів, які не тільки відмовилися від встановлення лічильників, але й не завжди вчасно платять за рахунками. Цілком резонним виявляється питання мешканців: хто повинен перевіряти правильність показань приладів, чи потрібно взагалі це робити і скільки може коштувати ця послуга?

Спершу спробуємо розібратися, що ж таке лічильник води з точки зору технічного регламенту до приладів вимірювальної техніки (Постанова Кабінету міністрів України від 08.04.2009 року). Отже, водний лічильник – це прилад вимірювальної техніки, призначення якого вимір, запам’ятовування та відображення об’єму води, що пропускається через нього. Для того, щоб самостійний демонтаж або перенастрой приладу унеможливити, його обладнають спеціальним захисним механізмом (кришка або пломба). Лічильник на воду встановлюється виключно за бажанням мешканця!

Якщо в будинку встановлено загальний лічильник на воду, то оплата мешканцями проводиться згідно із затвердженим тарифом. Порядок оплати трохи змінюється, якщо в будинку є мешканці, у яких водний лічильник встановлений в квартирі. Так, відповідно до Постанови кабінету міністрів від 21.07.2005 року №630, споживач, який не має вимірювального приладу в квартирі, оплачує комунальні послуги, виходячи з показань будинкового приладу обліку. При цьому не враховуються ті показники, які витрачають інші власники або орендарі приміщень у цьому будинку.

Хто встановлює і перевіряє лічильники води?

Будь-які роботи по установці водного лічильника може здійснювати:

  • спеціалізована організація, яка має відповідну ліцензію;
  • підприємство, яке надає послуги з обслуговування будинків і прибудинкових територій.

Установка відбувається за рахунок мешканця, а пломбує прилад представник водоканалу або співробітник ЖЕКу. Постановка мешканця на абонентський облік відбувається в строк не пізніше 7 днів.

Технічний регламент, який вказує на точне визначення лічильника води, визначає і тривалість його служби (12 років). Однак, прилад вимагає регулярної перевірки, незалежно від того, будинковий це лічильник або особистий, який встановлено в квартирі мешканця. Перевірка приладу здійснюється раз на три роки протягом 30 днів і не повинна перевищувати цей термін. В цей час оплата послуг водопостачання не припиняється, а визначається як середньомісячні показання лічильника за попередні три місяці.

Крім того, відповідно до Постанови кабінету міністрів від 21.07.2005 року №630, про який згадувалося раніше, періодична перевірка, ремонт або обслуговування водних лічильників проводиться за рахунок виконавця. В особі виконавця може виступати водоканал або ЖЕК, тому на практиці виникає маса спірних ситуацій, щодо того, хто є відповідальним за проведення даної процедури. Більшість експертів упевнені, що єдино можливим виконавцем виступає ЖЕК, адже саме він є організацією, яка обслуговує будинок і прибудинкову територію, з якою укладається договір на поставку води. Водоканал же, в свою чергу, повинен пред’являти всі рахунки ЖЕКу, а не мешканцеві. Але тут є одна умова: скористатися цим правом зможуть тільки ті мешканці, у яких у договорах із ЖЕКом або компаній, яка обслуговує будинок, є пункт, згідно з яким вони зобов’язуються щомісяця виділяти певну суму на плановий ремонт будь-яких квартирних лічильників. Якщо для мешканців будинку таких відрахувань не передбачено, то планові перевірки лічильників проводяться за їх рахунок. Що стосується позапланових перевірок, то тут діють за аналогією.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у понеділок, 25.06.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− 1 = три