Як вибрати судового адвоката

Ця стаття адресована, в першу чергу, фізичним і юридичним особам, які потребують правової допомоги судового адвоката, юриста, або судового представника.

Щорічний випуск вузами України десятків тисяч дипломованих юристів, з моєї точки зору, не тільки не поліпшує, а значно посилює одну з основних проблем вітчизняного юридичного ринку – акцент на «вирішенні питань» завдяки наявності у сторін «зв’язків» і «ресурсів», а не на надання високоякісних і доступних юридичних послуг та правової допомоги, що дозволяють своєчасно і справедливо вирішити поставлену задачу по закону. Тому що жорстка конкуренція призводить до посилення боротьби за клієнта будь-якими способами, і не завжди – шляхом поліпшення якості адміністрування та надання юридичних послуг. Введення монополії адвокатів на представництво в судовому процесі стане кроком вперед до покращення цієї ситуації, залишивши за межами судових процедур сутяжників, що не мають кваліфікації та розуміння системи судочинства.

З особистої практики відомі десятки прикладів, коли найняті учасниками судового процесу представники не тільки не надавали послуг належної якості (наприклад, не були присутні на судових засіданнях, не готували судових документів – таких як, наприклад, заперечення проти позову), а й безпідставно давали своїм клієнтам помилкові надії на виграш завідомо безперспективного спору (з метою завчасно отримати «важкий» гонорар), або, навпаки, запевняли в необхідності капітуляції в суперечці, де у клієнта, при належній правовій допомозі, були спочатку хороші шанси на повну або часткову перемогу. Не кажучи вже про те, що виграш справи в суді першої інстанції, досягнутий не правовими способами, швидше за все не тільки не гарантує, але і зменшує шанси кінцевого виграшу справи після її розгляду вищестоящими судами, збільшуючи витрати клієнта. На жаль, на той час, коли клієнт починає усвідомлювати помилку у виборі судового адвоката чи юриста, справа вже або програна, або знаходиться на грані.

Таким чином, кожна людина, що опинилася для особистих чи корпоративних потреб перед проблемою вибору адвоката, повинен спочатку уважно і прискіпливо вибрати такого серед інших кандидатів. Серед критеріїв вибору можна запропонувати:

 1. Кваліфікація, спеціалізація і досвід, які слід розглядати тільки в сукупності. Бажано вибрати адвоката або фірму, яка спеціалізується в тій галузі права або галузі, в якій у клієнта з’явилася задача. Наявність досвіду і професійної інтуїції дозволить адвокату з високою ймовірністю передбачати повороти в розгляді справи і протистояти підступам опонентів. Вибирайте адвоката, який практикує в даній сфері. Не варто просити знайомого досвідченого адвоката у кримінальних справах зайнятися розлученням, оскільки ця робота, навіть якщо він на неї погодиться, не принесе йому професійного задоволення і не буде йому цікава, а значить, з огляду на творчу складову праці, – не буде виконана на високому рівні. Закінчення адвокатом (нехай і в далекому минулому) провідного вузу дозволяє припустити наявність у нього сильних теоретичних знань, які є твердим фундаментом для практичної роботи. Досвід також є важливим критерієм, але краще взяти початківця адвоката з великим ентузіазмом, ніж сивочолого старця, який все знає і не бажає вникати в щось нове в умовах постійних змін законодавства.
 2. Сильна команда. Не тільки адвокат, але і всі колеги, які працюють разом з ним, повинні мати сильну теоретичну підготовку і достатні кваліфікацію і навички для ведення справи. Талановиті та активні, або протилежні таким, підлеглі можуть «сказати» про свого керівника більше за нього самого. Тільки збалансований, ретельно підібраний і добре спрацьований колектив за спиною свого лідера здатний безперервно надавати високоякісну правову допомогу, ефективно використовувати робочий час і повністю звільнити клієнта від виконання технічних завдань судового процесу (поїздки в суд за документами, пошта, ксерокопіювання та ін.). Виконання некваліфікованої роботи адвокатом самостійно є недоречним і недоцільним, і говорить, скоріше за все, про невміння організувати робочий процес. Тому потрібно заздалегідь поцікавитися, хто саме буде працювати над вашою справою, як буде розподілятися виконання завдань, скільки часу зможе адвокат і його команда приділяти Вашій справі. Не посоромтеся познайомитися з кожним співробітником адвокатської фірми. Не виключено, що спілкування з помічниками буде більш доступним, ніж з адвокатом, зайнятим постійним потоком справ, судами та клієнтами.
 3. Рекомендації та репутація. Добре, якщо адвоката рекомендує хтось із знайомих, хто вже користувався його послугами. Але такі знайомі зустрічаються не часто. І навіть якщо є рекомендований радник, не полінуйтеся провести невелике дослідження для порівняння його пропозиції з іншими. Прозорість і публічність діяльності адвоката є одним з показників якості, адже сумлінній людині нема чого приховувати. Якщо є у даного адвоката або його фірми свій сайт, блог та інші відкриті джерела в Інтернет? Які відгуки залишили там клієнти? Чи може він надати рекомендації клієнтів по запиту? Друкується він у професійних ЗМІ?
 4. Особисті та ділові якості адвоката, ступінь довіри. Зверніть увагу на грамотність мови і листування, проявлені в спілкуванні з вами, послідовність його суджень, сумлінність, порядність, моральну стійкість і інші, особисті та ділові якості, які на ранньому етапі можна перевірити, задаючи навідні і провокаційні питання або з допомогою ваших друзів. Пам’ятайте, що Вам особисто доведеться багато спілкуватися з адвокатом, і ви повинні повністю довіряти йому, щоб говорити правду. Як лікарю. Якщо у Вас виникають сумніви, не посоромилися настояти на укладанні письмового договору, або продовжуйте свої пошуки.
 5. Сума гонорару, яка не повинна бути занадто великою або дуже маленькою. Якісна робота не може коштувати занадто дешево. Але висока ціна також повинна бути обгрунтованою. У якому порядку буде здійснюватися оплата? Чим пояснює адвокат запитану суму гонорару? Яку саме роботу обіцяє він провести за цю суму? Оплата «за результат», настільки бажаний деякими клієнтами, в більшості випадків не практикується кращими представниками адвокатської професії, і без того достатньо завантаженими роботою і виконують її «не користі ради».

Помилковими критеріями, на мою думку, є:

 1. Місце розташування і комфортабельність офісу адвоката, які ніяким чином не впливають на якість послуг. Занадто дорогий офіс може говорити про те, що даний «спеціаліст» бере з клієнтів необгрунтовано високі гонорари, чи витрачає отримані від клієнтів гроші не за призначенням, а офіс, що знаходиться в безпосередній близькості до суду, призведе до небажання адвоката «сваритися» з суддею в випадку, якщо думка судді буде не на вашу користь – а отже, протиріччя поведінки адвоката вашим інтересам.
 2. Підтвердження адвокатом ваших найкращих очікувань від результатів справи. Справжній професіонал повинен говорити Вам про справу тільки правду, а не те, що Ви найбільше хочете почути.
 3. Низька ціна професійних послуг судового юриста – як кажуть, «дешева рибка – погана юшка». На придбання освіти і досвіду адвокат витрачає масу матеріальних і нематеріальних засобів, а значить, його робота не може бути дешевою.

Після вибору 3-10 кандидатур проведіть з ними ознайомчі зустрічі (навіть якщо Вам доведеться заплатити кожному з них за перші консультації, в кінцевому підсумку Ви тільки виграєте від аналізу та протиставлення різних думок). Питання, які слід задати адвокату або юристу на першій зустрічі:

 • в якому вузі він навчався?
 • скільки років займається він юридичною практикою?
 • які основні напрямки його юридичної практики?
 • які великі справи він вигравав?
 • які аналогічні Вашій справи він вів?
 • скільки у нього помічників і яка їхня кваліфікація?
 • хто саме буде працювати над Вашою справою і як робота буде розподілятися?
 • які перспективи Вашої справи може він припустити на етапі Вашого звернення?
 • яку роботу пропонує він провести для Вашого виграшу?
 • обгрунтувати суму гонорару і в якому порядку буде здійснюватися оплата?

Протягом розгляду справи, прислухайтеся до вашої інтуїції, яка підказує Вам, чи все вірно протікає в судовому процесі. Чи своєчасно інформують Вас про винесені судом проміжні постанови та інші події судового процесу? Не соромтеся перевірити роботу адвоката, особисто сходити в суд, провести консультації з іншими фахівцями. Якісно працюючий адвокат або судовий юрист не буде протестувати проти підключення до суперечки інших фахівців, які можуть подивитися на справу «новим поглядом», адже для досягнення спільної мети «одна голова – добре, а дві – краще».

Бажаю Вам правильного вибору судового адвоката чи юриста, перемоги у Вашому судовому спорі і торжества справедливості!

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у понеділок, 25.06.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Один коментар на публікацію “Як вибрати судового адвоката”

 1. Andriy on Листопад 12th, 2014 at 21:44

  Дійсно, вибрати гарного юриста дуже важко, адже ринок переповнений.

Написати відповідь


− 3 = два