Як оформити документи на дітей для виїзду за кордон

Щорічно в період літніх канікул значно збільшується кількість відмов у пропуску через державний кордон дітей. Тільки з початку року співробітники Державної прикордонної служби відмовили у пропуску 2557 дітям. Більшість, а це 1363 дитини, не змогли перетнути кордон, оскільки була відсутня нотаріально завірена згода від батьків. Ще у 995 дітей були недійсні документи, решті 199 дітям відмовили з інших причин. У зв’язку з цим державна прикордонна служба роз’яснила, як правильно оформити документи для перетину дитиною державного кордону.

Для того, щоб подорож дітей була комфортна і без зайвих клопотів, Державна прикордонна служба України ще раз нагадує і підкреслює про необхідність уважніше ставитися до оформлення документів на них. З цих питань прикордонники радять громадянам консультуватися з туристичними фірмами, послугами яких вони користуються, також необхідну інформацію можна отримати на сайті прикордонного відомства dpsu.gov.ua.

Основними причинами відмов у пропуску залишаються відсутність нотаріально завіреної згоди від батьків, яка потрібна в разі якщо дитину супроводжує лише один з батьків або уповноважена ними особа. Крім того, серед причин не пропуску – недійсні документи для закордонних поїздок, відсутність документів на право перетинання кордону, відсутність фотографій дітей в документах батьків, закінчення терміну дії паспорта, технічна несправність документа.

Також Держприкордонслужба нагадує, що згідно з чинним законодавством України неповнолітні громадяни України можуть виїжджати з України за наявності проїзного документа дитини, яка видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків. При цьому в паспорт батьків з 5-річного віку дітей вклеюються фотографії.

Крім того, відповідно до правил перетинання державного кордону громадянами України, виїзд за межі України неповнолітніх громадян України здійснюється:

1. За нотаріально посвідченою згодою батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі;

2. Без нотаріально завіреної згоди одного з батьків:

 • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;
 • якщо в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин України, який не досяг 16-річного віку, або у проїзному документі дитини є відповідний запис про виїзд на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік в дипломатичному представництві України за кордоном;
 • у разі пред’явлення документів або їх нотаріально завірених копій:
  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно зниклим;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Варто також звернути увагу на особливості виїзду дітей – громадян України:

 • в Російську Федерацію: діти – громадяни Україні до 16 років можуть перетинати державний кордон при наявності свідоцтва про народження;
 • в Республіку Білорусь: діти – громадяни України можуть перетинати державний кордон за наявності проїзного документа дитини, або за паспортом громадянина України для виїзду за кордон батьків, в який вони вписані.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у середа, 11.07.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


6 − = п'ять