Договір земельного сервітуту: форма, зміст, порядок реєстрації

Інститут земельного сервітуту в Україні існує більше десяти років і незважаючи на це для багатьох наших громадян все ще є дивиною. Земельний сервітут може бути встановлений договором, законом, рішенням суду і навіть заповітом. Однак саме з укладенням договору земельного сервітуту пов’язане найбільше спірних моментів: від форми, в якій повинен бути укладений такий договір і його істотних умов до порядку його реєстрації.

Що таке земельний сервітут

Перш за все розберемося, що собою являє земельний сервітут. Згідно статті 98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту – це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безкоштовне користування чужою земельною ділянкою.

При цьому важливо пам’ятати, що встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений, прав володіння, користування і розпорядження ділянкою. Більш того, земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Земельний сервітут може полягати в праві проходу або проїзду через ділянку, право прокладання та експлуатації ліній електропередач, водопроводу, забору води з водойми, розташованої на сусідній ділянці, прогону худоби і т. д. і.т.п.

Важливою ознакою сервітуту є те, що він не підлягає відчуженню (не може виступати об’єктом купівлі-продажу, дарування, міни і т. п.) і, в той же час, зберігає свою дію у випадку переходу права власності на ділянку, щодо якої сервітут встановлено, до іншої особи.

Форма договору земельного сервітуту

Стаття 639 ЦКУ говорить, що договір може бути укладений в будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Законодавством вимоги до форми договору земельного сервітуту не встановлені. У той же час, частина друга статті 402 Цивільного кодексу України передбачає обов’язкову державну реєстрацію таких договорів, що дозволяє зробити висновок про необхідність укладення договору земельного сервітуту в письмовій формі.

Що стосується нотаріального посвідчення договору, яким встановлюється земельний сервітут, то сторони договору цілком можуть вдатися до нього, якщо забажають. Відповідно до частини другої статті 639 ЦКУ якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Також не варто забувати про те, що договір, який підлягає обов’язковій державній реєстрації вважається укладеним з моменту такої реєстрації (ст. 210 ЦКУ), тому вимогою законодавця про державну реєстрацію договору сервітуту нехтувати не можна.

Зміст договору земельного сервітуту

Істотні умови договору земельного сервітуту законодавством також не визначені, крім власне умови про предмет договору, який є суттєвим для всіх видів договорів (ст. 638 ЦКУ).

Предметом договору земельного сервітуту є обсяг прав, якими буде володіти сервітуарій щодо чужої земельної ділянки. Ці права повинні бути визначені в договорі чітко, точно і повно.

Крім того, у договір земельного сервітуту рекомендується включити:

 • спосіб обтяження
 • опис місця розташування із визначенням меж поширення права земельного сервітуту на плані (схемі);
 • дані про земельну ділянку, на якій встановлюється земельний сервітут, у тому числі площа земельної ділянки, на який поширюється дія земельного сервітуту;
 • кадастровий номер земельної ділянки, щодо якого встановлюється земельний сервітут (за наявності);
 • термін дії договору земельного сервітуту (сервітут може бути і безстроковим);
 • плату за земельний сервітут (договір земельного сервітуту може бути і безоплатним);
 • відповідальність сторін.

Реєстрація договору земельного сервітуту

Вимоги про обов’язкову державну реєстрацію договору земельного сервітуту містяться в ст. 402 ЦКУ, ст. 100 ЗКУ, ст. ст. 4, 17 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Про порядок проведення такої реєстрації можна дізнатися на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009р. №1021, якою затверджено Порядок ведення Поземельної книги.

Згідно Порядку для державної реєстрації земельного сервітуту набувач права або уповноважені ним особи подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву про державну реєстрацію обмежень у використанні земельної ділянки та наступні документи:

 1. копію документа, що посвідчує особу власника або одержувача права на земельну ділянку, а в разі подання заяви уповноваженою ним особою – також копію документа, що підтверджує його повноваження (довіреність);
 2. документацію із землеустрою, яка включає план земельної ділянки та перелік обмежень використання земельної ділянки і наявні земельні сервітути або охоронне зобов’язання, що містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки, і обмінний файл, який подається у разі державної реєстрації земельного сервітуту за частиною земельної ділянки ;
 3. договір про встановлення земельного сервітуту (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більше, ніж кількість сторін договору);
 4. копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів – для фізичної особи, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера – для юридичної особи;
 5. документи про внесення плати за надання послуг.

Розмір плати за державну реєстрацію обтяжень земельної ділянки становить 97 гривень згідно Постанови КМУ від 01.08.2011 р. №835 «Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних послуг». У разі державної реєстрації земельного сервітуту, встановленого на частини земельної ділянки, з заявника стягується плата в розмірі 60 гривень. Строк державної реєстрації земельного сервітуту становить 14 календарних днів з дня подачі документів.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у середа, 18.07.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Договір земельного сервітуту: форма, зміст, порядок реєстрації”

 1. Володимир on Листопад 23rd, 2014 at 18:27

  Доброго дня . в мени є одне питаня ви можити мені підсказати як можна забрати свій майновий пай . і дивітся якщо я хочу забрати трактора на майновий пай то яка ціна його буде якщо він списаний і не ісправний . допоможіть будь ласка

 2. Екатерина Данюк on Листопад 25th, 2014 at 16:48

  Доброго дня, Володимире. Ми можемо вивчити Ваше питання і надати консультацію,а для цього нам потрібна повна і належна інформація про господарство, ваше членство в ньому тощо. Будь ласка, звертайтеся по телефону 094-91-52-125.
  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

Написати відповідь


× 6 = тридцять