Соціальні пенсії в Україні: умови виплати, розмір, порядок оформлення

Мінімальний страховий стаж в 15 років дає право кожному громадянинові розраховувати на державну пенсію по досягненні встановленого законодавством віку. Який буде розмір такої пенсії вже друге питання. Але що робити тим, хто навіть такого стажу не має, іноземцям та особам без громадянства, які проживають в Україну? Невже вони не отримають навіть мінімальної допомоги від держави? Виявляється, отримають. Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам” передбачена виплата соціальної допомоги або, як її ще називають, соціальної пенсії таким особам. Хто має право на соціальну пенсію в Україні, в якому розмірі, і що потрібно для її оформлення?

Хто має право на соціальну пенсію в Україні

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також державної соціальної допомоги по догляду (далі – Порядок) затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. №261.

Відповідно до Порядку право на державну соціальну допомогу мають:

1) особи, які досягли віку 63 років і не мають права на пенсію відповідно до законодавства або визнані інвалідами в установленому порядку. До досягнення зазначеного віку до осіб, які не мають права на пенсію, відносяться жінки 1958 року народження і старше після досягнення такого віку:

 • 58 років – народилися до 30 вересня 1953 включно;
 • 58 років 6 місяців – народилися з 1 жовтня 1953 по 31 березня 1954;
 • 59 років – народилися з 1 квітня 1954 по 30 вересня 1954;
 • 59 років 6 місяців – народилися з 1 жовтня 1954 по 31 березня 1955;
 • 60 років – народилися з 1 квітня 1955 по 30 вересня 1955;
 • 60 років 6 місяців – народилися з 1 жовтня 1955 по 31 березня 1956;
 • 61 рік – народилися з 1 квітня 1956 по 30 вересня 1956;
 • 61 рік 6 місяців – народилися з 1 жовтня 1956 по 31 березня 1957;
 • 62 роки – народилися з 1 квітня 1957 по 30 вересня 1957;
 • 62 роки 6 місяців – народилися з 1 жовтня 1957 по 31 березня 1958;
 • 63 роки – народилися з 1 квітня 1958 по 31 грудня 1958;

2) не отримують пенсію або соціальні виплати, які призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров’я на виробництві, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, і допомогу, яка призначається відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”;

3) малозабезпечені особи (крім інвалідів I групи).

До малозабезпечених належать особи, середньомісячний сукупний дохід яких за останні 6 календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за пенсією, не перевищує прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 844 гривні за станом на 19 липня 2012 року.

4) інваліди I групи, середньомісячний сукупний дохід яких за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Право перейти на виплату соціальної пенсії мають особи, які отримують пенсію по інвалідності та державну допомогу інвалідам з дитинства.

Державна соціальна допомога виплачується як громадянам України, так і особам без громадянства, іноземцям, які постійно проживають в Україні, і біженцям.

Розмір соціальної пенсії

Соціальна допомога встановлюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в наступному розмірі:

 • 100 відсотків – інвалідам I групи, жінкам, яким присвоєно звання “Мати-героїня”;
 • 80 відсотків – інвалідам II групи;
 • 60 відсотків – інвалідам III групи;
 • 50 відсотків – священнослужителям, церковнослужителям та особам, які протягом не менше десяти років до введення в дію Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” займали виборні або за призначенням посади в релігійних організаціях, офіційно визнаних в Україні та легалізовані відповідно до законодавства України, при наявності архівних документів відповідних державних органів і релігійних організацій або показань свідків, які підтверджують факт такої роботи;
 • 30 відсотків – всім іншим.

Для визначення розміру соціальної допомоги застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений на дату звернення за допомогою законом на відповідний рік. У разі збільшення прожиткового мінімуму перерахунок соціальної допомоги здійснюється з дати, з якої встановлений новий розмір прожиткового мінімуму.

Порядок звернення і призначення соціальної допомоги

Соціальна допомога призначається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад (простіше кажучи-органами праці та соціального захисту населення).

Для призначення соціальної допомоги необхідно звернутися до органів праці та соціального захисту за місцем проживання та надати наступні документи:

 • заяву за формою, затвердженою наказом Мінпраці;
 • паспорт;
 • трудову книжку;
 • довідку про присвоєння ІПН;
 • декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, за формою, затвердженою наказом Мінпраці від 22 липня 2003 р. №204;
 • копію рішення про встановлення опіки (у разі визнання особи недієздатною);
 • копію посвідчення біженця або тимчасової посвідки на проживання;
 • довідку про склад сім’ї, видану уповноваженим органом за місцем проживання, у тому числі органом місцевого самоврядування.

Бездомні особи замість довідки про склад сім’ї подають довідку про місце проживання або місце перебування, яке видається центром обліку бездомних, де вони перебувають на обліку, або установою соціального захисту для бездомних, де їм надається тимчасовий притулок.

Органи праці та соціального захисту населення в разі необхідності додають до заяви витяг з акта огляду, отриману ними від медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

У разі звернення за призначенням соціальної допомоги замість пенсії по інвалідності органи праці та соціального захисту населення додають до заяви витребувану від органів, які призначають пенсію, довідку – атестат про припинення виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності та витяг з акта огляду МСЕК.

Заява про призначення соціальної пенсії має бути розглянуто не пізніше 10 днів з дня його надходження з усіма необхідними документами.

Соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою. Якщо заява про призначення відповідної допомоги з усіма необхідними документами надсилається поштою, днем ​​звернення вважається дата на поштовому штемпелі з місця відправлення заяви. Документом, що підтверджує факт призначення допомоги, є посвідчення, яке видається органом, який цю допомогу призначив.

У разі якщо звернення за соціальною допомогою відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення віку, необхідного для призначення допомоги, допомога призначається з дня досягнення цього віку, або з дня визнання МСЕК особи, що звернулося інвалідом.

Якщо ж до заяви про призначення соціальної допомоги додані не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи необхідно додати. У разі подання решти документів не пізніше трьох місяців з дня відправки повідомлення про необхідність їх подання, днем ​​звернення вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення соціальної допомоги.

Соціальна допомога призначається довічно особам, які досягли встановленого віку, а інвалідам – ​​на весь час інвалідності, встановленої МСЕК. У разі зміни групи інвалідності соціальна допомога у новому розмірі призначається з дня зміни групи інвалідності, якщо така зміна приводить до збільшення її розміру, і з місяця, наступного за тим, в якому встановлена ​​нова група інвалідності, – у разі зменшення розміру допомоги. Перерахунок розміру соціальної допомоги у зв’язку зі зміною групи інвалідності органи праці та соціального захисту населення здійснюють на підставі виписки з акта огляду в МСЕК без подання заяви одержувачем. У такому ж порядку провадиться перерахунок соціальної допомоги в разі визнання особи інвалідом у період її одержання.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у четвер, 19.07.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 18 на публікацію “Соціальні пенсії в Україні: умови виплати, розмір, порядок оформлення”

 1. ольга on Жовтень 29th, 2015 at 07:32

  Я інвалід 3 групи, отримую мінімальну пенсію 949гр. Маю стаж 30 років.Підвищення не отримала. Чому в такому разі не має перерахунка.? Коли мала 2гр. Пенсія була нормальна,
  1468 гр., а потім дали 3 гр.чомус стала соціальна 800+149.

 2. Екатерина on Жовтень 29th, 2015 at 08:30

  Шановна Ольга, радимо звернутися на гарячу лінію Пенсійного фонду із Вашим запитанням.

 3. Ольга on Листопад 18th, 2015 at 10:12

  Я пішла на пенсію у грудні 2014року, коли виповнилось 55 років.Стаж у мене більше, ніж 33 роки, але по новій пенсійній реформі мені нарахували пенсію 860грн і , як кажуть, доплачквалм до мінімальної пенсії. Я отримувала 949грн. Чому ж тепер мені не виплачують мінімальну пенсію? В чому ж винні такі жінки, як я, що в нашому маленькому місті не має де працювати жінкам, старше ніж 45 років і вони вимушені були йти на пенсію? Невже те, що я, маючи стаж більше 30 років, не заслуговую нормальної пенсії, хоча б тієї, що заробила? Чому знімають проценти, якщо не досягла по пенсійній реформй 58,5 років? Я же відпрацювала більше 30років і тепер мене принижують. Як при таких цінах і при такій пенсії у 949грн можна жити?

 4. Екатерина on Листопад 18th, 2015 at 14:20

  Доброго дня, Ольго! Радимо Вам звернутися за роз’ясненнями до відділення Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії.

 5. Марина on Квітень 18th, 2016 at 11:58

  Добрый день, помогите пож разобраться с таким вопросом. У меня сын-инвалид, ему в августе исполнилось 18 лет , прошли перекомиссию по инвалидности и ему назначили 3 группу , заключение МСЕК – прошли только в ноябре.( пока лежали в больнице , проходили обследования для подтверждения) При этом имеет статус инвалид детства. Подали в ноябре все документы в УТСЗН, (ранее до 18 лет я получала на него пенсию в пенсионном фонде.) В заключении МСЕК указано , что инвалидность у него с августа . УТСЗН начисляет ему соц. помощь по инвалидности только “с дня обращения” – т.е. с ноября . Имеет ли он право на доначисление выплаты за сентябрь и октябрь.

 6. Екатерина on Квітень 19th, 2016 at 15:34

  Шановна Марино, відповідно до п. 2. 5. Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 р. за № 226/293/169:
  Державна соціальна допомога призначається з дня звернення за її призначенням.
  Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день приймання місцевим органом з питань соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
  Якщо заява про призначення державної соціальної допомоги надсилається поштою і при цьому подаються також всі необхідні документи, то днем звернення за державною соціальною допомогою вважається дата, вказана в поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
  У тих випадках, коли до заяви про призначення державної соціальної допомоги додані не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше 3 місяців з дня відправлення повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення такої допомоги.
  Заява про призначення державної соціальної допомоги розглядається місцевими органами з питань соціального захисту населення не пізніше 10 днів після надходження заяви з усіма необхідними документами.

 7. Анна on Травень 5th, 2016 at 08:04

  Здравствуйте, Екатерина. У моего мужа потеряна трудовая. Сдали в Пенс. фонд справки о стаже работы ( всего набралось 17,5 лет). И вот вчера пришел ответ- отказали. Не засчитали стаж работы 1988-1992 в садов. Тов-ве.В сохраненном архиве нашлось- заявление о приеме на работу, подписанное Председателем СТ, Протокол заседания Правления об увольнении, копия справки в Автодор (без печати и реквизитов). Все документы прошиты и пронумерованы в толстой книге. Еще у мужа сохранился проф. билет с отметкой о постановке и снятии в датами и проф. карточка с такими же отметками и отметкой- взносы уплачены с… по…. И что теперь делать дальше? Можно как-то бороться или ждать социальной пенсии в 300 грн? Очень обидно, ведь муж работал

 8. Екатерина on Травень 6th, 2016 at 08:44

  Доброго дня, Анно. Вважаємо, що потрібно обовязково відстоювати своє право на призначення пенсії.Насамперед потрібно набратися терпіння, оскільки, як показує досвід, це справа не одного місяця. Ми можемо допомогти Вам. Звяжіться з нами по телефону 067-364-33-77 для отримання інформації щодо подальших Ваших дій.

 9. Виктория on Травень 20th, 2016 at 10:51

  Имеют право на социальную пенсию мужчины, у которых трудовой стаж меньше 15 лет?

 10. Екатерина on Травень 23rd, 2016 at 09:19

  Шановна Вікторіє, мають право за таких умов: 1) чоловік, який досяг 63 років та не має права на пенсію відповідно до чинного законодавства або визнана інвалідом в установленому порядку;2) не одержує пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров’я на виробництві, передбачені Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”; 3) є малозабезпеченою особою (крім інвалідів, зазначених у пункті 4 цієї частини); 4) є інвалідом I групи, середньомісячний сукупний дохід якого не перевищує 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 11. Анжеліка on Червень 6th, 2016 at 23:15

  Добрый вечер.Хочу поинтересоваться.Мой дедушка достиг пенсионного возраста,но не имеет трудового стажа,в трудовой книге ни единой записи.Имеет ли он право на социальную помощь в размере 30 % от минимального размера пенсии?И еще вопрос.Сейчас он находится в больнице и его атакуют социальные рабочие с предложениями об опеке и дальнейшем лечении в пансионате.Так как представитель социальной опеки сказал,что пенсия ему не положена(!!!) и они будут за ним ухаживать в обмен на дом(!!!),который имеет мой дедушка.Имеют ли они на это право?Или мы столкнулись с аферистами?Подскажите как правильно поступить,если жилищные и финансовые условия не позволяют ухаживать за больным!Заранее большое спасибо за ответ

 12. Екатерина on Червень 7th, 2016 at 09:11

  Шановна Анжеліко, ми з радістю надамо відповіді на кожне Ваше запитання. Про вартість консультації та порядок надання консультації звертайтеся по телефону 067-364-33-77.

 13. Марина on Серпень 11th, 2016 at 21:24

  Добрий вечір.
  Підскажіть будь ласка, я отримую пенсію по втраті годувальника, навчаюсь на державні формі навчання. Якщо я вийду заміж я буду надалі отримувати пенсію чивтрачу її?

 14. Екатерина on Серпень 12th, 2016 at 09:44

  Шановна Марино, законодавством України одруження як підстава для припинення виплат пенсії – не передбачена.

 15. Людмила on Листопад 12th, 2016 at 23:38

  Як враховується стаж по догляду за дітьми якщо перша дитина народилась у 1992р. а друга у 1993р.– за кожну по 3 роки чи лише 4. Дякую.

 16. Екатерина on Листопад 14th, 2016 at 09:21

  Шановна Людмило, час догляду за дитиною у період до 01.01.2004 року зараховується до страхового стажу непрацюючій матері (до досягнення нею 3-річного віку) чи працюючій особі, якій у встановленому законом порядку надана відповідна відпустка по догляду за дитиною до 3-та 6-річного віку на підставі раніше діючого законодавства.

 17. Світлана on Лютий 20th, 2017 at 19:16

  Загубила трудову ,був стаж 3 1986-1993….в 1996 народила дитину,потім працювала за кордоном,потім довгий час працювала в торгівлі на різни роботах де взагалі не оформляли людей….зараз хочу на роботу на завод….чи вони можуть мене в 50 років офїційно оформити?Завести нову трудову книжку і паралельно я буду по можливості збирати справки про роботу за 1986-1993 роки.?

 18. Екатерина on Лютий 21st, 2017 at 12:45

  Шановна Світлано, відповідно до пункту 5.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мінюсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 № 58 (зі змінами) (далі – Інструкція) особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов’язана негайно заявити про це власнику підприємства або установи, де працює, або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку з написом „Дублікат”.

Написати відповідь


чотири − 2 =