Оформляємо право власності на кооперативну квартиру

Важко рядовому громадянинові розібратися з тонкощами процедур приватизації державного житла або оформлення права власності на придбану нерухомість, але ще більше питань в українців викликає процедура оформлення права власності на корпоративну квартиру. Як показує практика, більшість наших співгромадян погано уявляють собі з чим мають справу, коли мова йде про житлово-будівельні кооперативи, що народжує багато міфів навколо цієї теми.

Що таке ЖБК?

В основній своїй масі житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) є радянською «спадщиною» і створювалися ще в 80-х роках. Разом з тим, не можна не відзначити, що останнім часом ця організаційно-правова форма знову набуває популярності. Забудовники, бажаючи обійти законодавчі обмеження і оптимізувати оподаткування, все частіше звертають увагу на призабуті ЖБК як механізм залучення коштів у будівництво, а консервативні співгромадяни, не довіряють сучасним фондам фінансування будівництва та облігаціями, залюбки вступають до лав «кооператорів».

Відповідно до ЗУ «Про кооперацію» кооператив – це юридична особа, створена фізичними і (або) юридичними особами, які добровільно об’єдналися на основі членства для ведення спільної господарської чи іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на основі самоврядування.

Метою створення ЖБК є будівництво житлового будинку та забезпечення членів кооперативу та їх сімей житлом в ньому. В радянські часи ЖБК організовувалися при виконкомах з числа громадян, які стояли на обліку як бажаючі вступити в кооператив, а також при підприємствах, установах і організаціях з числа працівників. Тепер членом ЖБК фактично може стати будь-хто.

Діють кооперативи на підставі статуту, який підлягає реєстрації в місцевому виконкомі. Зразковий статут ЖБК був затверджений ще постановою Ради Міністрів УРСР від 30 квітня 1985 р. N186 та статути багатьох кооперативів, створених в ті часи мало чим від нього відрізняються. Член кооперативу робить вступний внесок, а в подальшому оплачував ще й пайові внески, в розмірі визначеному статутом. За це він отримував в безкоштовне користування квартиру для проживання разом з родиною. При цьому сам будинок з усіма прибудовами і прибудинковою територією був власністю кооперативу.

В СРСР в 1990 році був прийнятий Закон про власність, який давав право членам житлово-будівельних кооперативів, які повністю внесли свій пай, оформити це житло як свою власність .. У 1991 році був прийнятий аналогічний Закон України «Про власність», який передбачав перехід права власності на квартиру до члена ЖБК, який повністю вніс свій пай.

Тепер спробуємо розвінчати кілька міфів про кооперативи.

Міф № 1. Кооперативну квартиру потрібно приватизувати.

Насправді термін «приватизація» не має до кооперативного житла ніякого відношення. Приватизацією є відчуження квартир і житлових приміщень державного житлового фонду на користь громадян (ст. 1 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду»). Тобто мова йде про передачу житлових приміщень з державної власності в приватну власність громадян, які проживали в цих житлових приміщеннях на умовах найму. Кооперативна квартира ж спочатку є приватною власністю кооперативу як юридичної особи, а після повної виплати членом кооперативу пайового внеску переходить в його приватну власність як фізичної особи (ст. 384 ЦКУ). При цьому всі господарські, прибудинкові споруди, а також прибудинкова територія залишаються у власності кооперативу.

Міф №2. Власниками кооперативної квартири є всі, хто в ній проживає.

Причиною цього переконання є порівняння з приватизацією державного житлового фонду. Право на приватизацію державного житла дійсно мають всі члени сім’ї наймача, які постійно проживають (зареєстровані) в квартирі. В кооперативі ж право власності на житлоплощу після виплати паю набуває тільки член кооперативу. Якщо пай виплачувався в шлюбі, квартира є спільною сумісною власністю подружжя. При поділі майна подружжя (або чоловік), який перебував у шлюбі і брав участь у виплаті пайового внеску, може отримати свою частку в праві на квартиру або за обопільною згодою, або через суд. Права дітей в даному випадку захищені тільки на проживання в цій квартирі.

У той же час, член кооперативу має право передати свій пай іншому члену сім’ї, якщо це передбачено статутом даного кооперативу. Так, в Примірному статуті ЖБК сказано, що член ЖБК має право за згодою загальних зборів членів кооперативу передати свій пай будь-кому з членів сім’ї, який проживає разом з ним і досяг 18 років (вступив в шлюб або влаштувався на роботу до досягнення цього віку. Пай , що є спільною сумісною власністю подружжя може бути переданий іншому членові сім’ї тільки за згодою чоловіка (дружини).

Міф №3. Право власності на кооперативну квартиру автоматично переходить до члена ЖБК після виплати паю.

На сьогоднішній день це не так. Відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 11.02.2010р. Право власності на нерухомість підлягає обов’язковій державній реєстрації і виникає з моменту такої реєстрації. У той же час, відповідно до раніше діючому ЗУ «Про власність» право власності члена житлового кооперативу на квартиру дійсно виникало з моменту виплати паю і не вимагало реєстрації, що і вводить багатьох в оману. Разом з тим, навіть у випадку, якщо пай був виплачений тоді, коли реєстрація прав на нерухомість не була обов’язковою, на даний момент без державної реєстрації власник не зможе розпорядитися своїм житлом: продати, подарувати, передати в управління або іпотеку. Проблеми можуть виникнути і при оформленні спадщини на незареєстровану квартиру в ЖБК. Тому настійно рекомендуємо всім власникам житла в кооперативному будинку пройти процедуру оформлення та реєстрації права власності.

Послідовність дій для реєстрації права власності на кооперативну квартиру

Для початку потрібно звернутися до голови правління кооперативу для отримання таких документів (якщо їх немає на руках):

 1. Ордери або витяг з рішення райдержадміністрації про вселення в житлове приміщення (оригінал та ксерокопія).
 2. Довідки житлово-будівельного кооперативу про членство в кооперативі і повне внесення цим членом кооперативу пайового внеску (в довідці повинні бути зазначені дата, коли власник був прийнятий в члени кооперативу, дата, коли був виплачений пай, стояти підпис голови кооперативу та печатка).

Далі з цими документами, а також паспортом та ідентифікаційним кодом слід звернутися в БТІ для виготовлення технічного паспорта на квартиру. Якщо оформленням документів займається не власник, необхідна наявність нотаріально посвідченої довіреності на вчинення дій з оформлення та реєстрації нерухомості. Технічний паспорт на квартиру виготовляється після виїзду інженера «на місцевість» та проведення огляду, обміру житла.

Далі з усіма цими документами потрібно звернутися до місцевого виконкому, який приймає рішення про видачу свідоцтва про право власності. Отримати свідоцтво про право власності можна буде в БТІ, після цього зареєструвати його у виконкомі і поставити на документі необхідні печатки. Для мешканців Києва процедура дещо простіша: вони йдуть до Відділу оформлення свідоцтв про право власності Управління з надання послуг комунального підприємства “Житло-сервіс” Головного управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації (Дніпровська набережна, 26Б), де відразу отримують свідоцтво про право власності.

Останнім етапом будемо безпосередньо реєстрація права власності на квартиру в Державному реєстрі. Для цього знову потрібно звертатися в БТІ.

В кінцевому результаті, витративши кілька місяців часу і близько 1000 грн. власник кооперативної квартири буде мати на руках такі документи:

 • свідоцтво про право власності на квартиру;
 • витяг про реєстрацію в Державному реєстрі прав власності;
 • технічний паспорт.

Тепер процедуру реєстрації права власності на кооперативну квартиру можна вважати завершеною. Така нерухомість може бути відчужена на підставі цивільно-правового договору (купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання), передана в управління або іпотеку і т.д і т.п.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Олена Ратушняк,
начальник відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ
у Чернівецькій області

Стаття опублікована у вівторок, 31.07.2012, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 13 на публікацію “Оформляємо право власності на кооперативну квартиру”

 1. Катерина on Жовтень 24th, 2012 at 21:57

  Помогите решить задачу: Кооператив получил муж в 1986году. В ордере вписаны я и сын. В 1993году пай выплачен полностю. В 1995г муж умер, не успев оформить квартиру в собственность. Год потратила на то, чтобы оформить квартиру на себя и безрезультатно. Есть отказ нотариус (нет правоустанавливающего документа на квартиру). Есть решение суда “про факт прийняття спадщини”. Есть письмо нотариуса в БТИ с просьбой выдать “Витяг з реестру прав власностi на квартиру”, обращая внимание на необходимость выдать свидетельство о праве собственности на умершего. Есть техпаспорт. Регистратор отказал , мотивируя тем, что с октября 2011г на умерших не регистрируют. Какой мой законный путь оформления квартиры в собственность?

 2. Тимур on Березень 13th, 2013 at 21:18

  Вам необхіно звернутись до суду з заявою про визнанння права власності в порядку спадкування.

 3. НИКА on Квітень 1st, 2013 at 16:59

  ДОБРЫЙ ДЕНЬ! куда сейчас необходимо обращаться , чтоб узнать зарегистрированна ли квартира, на руках только решение киевск городск совета народных депутатов о передачи мне пая на квартиру. я так понимаю бти этим не занимается сейчас.

 4. Volodya on Травень 28th, 2013 at 12:20

  Підкажіть будь-ласка куди звертатися ящо на кооперативну квартиру відсутні документи на земельну ділянку під багато поверховий будинок.в Архіві немає.в земельному .в жеку. ДБК.і адміністрації також немає можливо хтось стикався з такою ситуацією.

 5. Лілія on Липень 22nd, 2013 at 12:29

  Хто в кого вкрав текст консультації? Ви чи в вас? Хто плагіатор?
  http://minjust.cv.ua/index.php?page=/1221124153/1327910130/1353855994

  Розберіться, бо якось несолідно

 6. Алексей on Жовтень 17th, 2013 at 14:33

  кооператив построил дом. я выплатил пай 100%. При оформлении права собственности возникают обязательства по НДС(требует налоговая), ссылаясь на то, что первая передача вновьвозведённого жилья облагается НДС, согласно ст. 197 Налогового кодекса Украины. Но согласно ст.157 кооперативы освобождаются от налогооблажения. Прошу объяснить. Как мне оформить право собственности на квартиру и надо ли мне ,или кооперативу, оплачивать НДС.

 7. Тетяна on Липень 7th, 2016 at 13:00

  у нас з чоловіком кооперативна спільна квартира але ордер виписаний на чоловіка, ми хочемо оформити право власності на двох. які наші дії?

 8. Екатерина on Липень 8th, 2016 at 16:03

  Доброго дня, Тетяно. Законодавчі норми не передбачають одночасного оформлення подружжя власниками однієї кооперативної квартири. Оскільки лише один з подружжя є членом кооперативу, то і право власності реєструється тільки на нього.

 9. надія on Жовтень 31st, 2016 at 17:57

  які у мене є права на частку кооперативної квартири, коли на момент виплати повної суми я була неповнолітньою. прописана до цих пір. власником є моя матір. дякую

 10. Екатерина on Листопад 1st, 2016 at 08:10

  Шановна Надіє, у житлово-будівельному кооперативі право власності на житлову площу після виплати паю набуває тільки член кооперативу, у Вашому випадку – мама.

 11. Вадим on Грудень 6th, 2016 at 14:56

  В нашем городе проводит строительство ЖСК “Костанди-192″ строит целый микрорайон с 2009 года, дома хорошего качества.
  На переговорах по выбору жилплощади нам дали перечень документов на приобритение квартиры:
  Заявление о вступлении в кооператив, решение кооператива о выделении пая, протокол кооператива и удостоверение о вступлении в кооператив.

  Вопрос: достаточно ли этих документов на приобритение жилплощади и соответствует ли это действующему законодательству Украины.

  дает ли такой перечень документов право приватизации квартиры после здачи ее в эксплуатацию- так как квартира приобретается до застройки- сдача запланирована в 1кв. 2018года.

  Заранее спасибо.

 12. Екатерина on Грудень 9th, 2016 at 12:49

  Шановний Вадиме, по-перше, приватизація можлива лише у державному житловому фонді. Засновниками кооперативу є приватні особи. Крім того, потрібно читати статут ЖБК, договір (рішення ЗЗ) про внесення (виділання) паю членом (або асоційованим членом) кооперативу… За консультацією звертайтеся за тел. 067-364-33-77

 13. Тетяна on Березень 30th, 2018 at 13:03

  Ви не могли б підказати з якого саме часу, та на підставі якого нормативно-правового документу стала обов’язковою державна реєстрація права власності на квартиру в Україні? Чи була необхідною така реєстрація при СРСР? Мене цікавить січень 1987 року та квітень 1996 р. чи була тоді обов’язкова реєстрація квартири в БТІ ?

Написати відповідь


6 + шість =