Дострокова пенсія на пільгових умовах в Україні

Після проведення пенсійної реформи більшість українців можуть розраховувати на пенсію за віком після досягнення 60 років. У той же час є категорії громадян, які виходять на пенсію за віком раніше. Це пов’язано з особливим характером і умовами їх роботи, станом здоров’я і т.п. Хто має пільги з дострокового виходу на пенсію в Україні?

Пільговики за Списком №1

Перш за все, на достроковий вихід на пенсію мають ті, хто трудився на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.

Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України 16 січня 2003 р. №36 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-п), і за результатами атестації робочих місць:

 • чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
 • жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.

Наприклад, чоловік має 6 років стажу на роботах з особливо важкими умовами праці. Його пенсійний вік зменшується на 1 рік за кожний рік такого стажу: 60-6=54. Таким чином, він зможе вийти на пенсію в 54 роки.

Пільговики за Списком №2

До другої категорії «пільговиків» відносяться працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/36-2003-п/page3), і за результатами атестації робочих місць:

 • чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
 • жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам.

Наприклад, жінка має 8 років стажу роботи за Списком №2. При цьому, на загальних підставах вона могла б вийти на пенсію в 60 років. У такому разі її пенсійний вік визначається так: 60-(8/2)=56 років.

Інші пільгові категорії

До числа пенсіонерів з достроковим правом виходу на пенсію також відносяться:

 • трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції, – чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
 • жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, – після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
 • жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами – після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
 • жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, – після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
 • робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, – після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
 • жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві, виховали п’ятеро і більше дітей, – незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
 • водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Важливо відзначити, що право на достроковий вихід на пенсію зберігається незалежно від останнього місця роботи.

Окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися дострокові пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше, ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку.

Достроковий вихід на пенсію за станом здоров’я

Не тільки важкі умови роботи дають право вийти на пенсію до досягнення встановленого законодавством пенсійного віку. Іноді пільговий вихід на пенсію зумовлений особливим станом здоров’я пенсіонера.

Так, особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 45 років, жінками – 40 років та при наявності в чоловіків не менше 20 років страхового стажу, а в жінок не менше 15 років страхового стажу.

Інваліди по зору I групи – сліпі та інваліди з дитинства I групи мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 50 років, жінками – 40 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу у чоловіків і не менше 10 років страхового стажу в жінок.

Пільгові пенсії матерям

Погодившись з тим, що працювати мамою теж досить непросто, законодавець передбачив право дострокового виходу на пенсію для деяких жінок. Так, жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і при наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років і при наявності не менше 20 років страхового стажу.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у понеділок, 20.08.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


вісім + 1 =

--


Календар публікацій

Серпень 2012
П В С Ч П С Н
« Лип   Вер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031