Порядок видачі документів про реєстрацію актів цивільного стану

Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, відомості шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно частини першої статті 18 зазначеного Закону про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.

Повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами та консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров’я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя та близьким родичам померлого на підставі їх заяви та представникові органу опіки і піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування щодо осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

З урахуванням цих законодавчих вимог, Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 N52/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за N719/4940, передбачено, що особам, яким виповнилося 16 років, свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану може повторно видаватися за наявності паспорта (паспортного документа).

Свідоцтва про народження дітей повторно видаються їх батькам і усиновителям незалежно від віку дитини.

Свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя, а також дітям, у тому числі й усиновленим, та їх законним представникам, близьким родичам померлого (братам і сестрам, онукам, діду і бабі як з боку батька, так і з боку матері), особі , яка є спадкоємцем за законом або заповітом, представникові органу опіки та піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

Особі, позбавленій батьківських прав, свідоцтва про народження дітей повторно не видаються.

Після припинення шлюбу внаслідок його розірвання свідоцтва про шлюб повторно не видаються. У таких випадках на письмове прохання заявників відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища.

Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видаватися на підставі нотаріально посвідченої довіреності.

На свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану, які повторно видаються, робиться відмітка “Повторно”.

Громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, повинні мати документи на підтвердження фактів реєстрації актів цивільного стану, здійснених компетентними органами іноземної держави, через Міністерство закордонних справ України, якщо інший порядок не встановлено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України .

Особам, щодо яких державна реєстрація актів цивільного стану проводилась у дипломатичних представництвах або консульських установах України, видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних управлінь юстиції в Києві Київській області, якщо такі записи передано їм на зберігання.

У заяві про повторну видачу відповідного свідоцтва про державну реєстрацію акта цивільного стану зазначаються: прізвище, власне ім’я, по батькові та адреса заявника; прізвище, ім’я, по батькові особи, щодо якої запитується свідоцтво; яке необхідне свідоцтво: коли і яким органом державної реєстрації актів цивільного стану складено актовий запис цивільного стану; мета запиту цього свідоцтва та проставляється особистий підпис заявника.

Якщо потрібно свідоцтво про народження, то додатково зазначаються прізвище, ім’я, по батькові батьків.

При витребуванні свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу зазначаються прізвища, імена, по батькові обох з подружжя.

Особам, які звернулися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану особисто, свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану повторно видаються в той же день при пред’явленні ними паспорта або паспортного документа.

Фізична особа по досягненні 16-річного віку має право на отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо відомостей про себе та своїх родичів по пред’явленні паспорта (паспортного документа) і документів, що підтверджують родинні стосунки, за правилами та в порядку, передбачені Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064, та Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.07. 2008 під №691/15382.

Якщо на ім’я особи, яка не є родичем померлого, зроблено заповіт в установі банку, то відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про смерть повинні видати пред’явнику відповідного документа витяг з Державного реєстру актів цивільного стану про смерть.

Якщо особа не є родичем померлого, але за договором особистого страхування життя, укладеним у фінансових установах, створених відповідно до Закону України “Про страхування”, є вигодонабувачем, то відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про смерть повинні видати пред’явнику даного договору витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у середа, 29.08.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


2 × = шістнадцять

--


Календар публікацій

Серпень 2012
П В С Ч П С Н
« Лип   Вер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031