Якщо вас зупинив патруль, або які права є у міліції

Мабуть, громадяни давно вже перестали бачити в міліції отаких “Гліб Жиглова і Володю Шарапових” і намагаються обходити людей в погонах стороною – від гріха подалі. Правда, якщо раптом прийшла біда, якщо потрібно втихомирити сусіда-дебошира або, скажімо, знайти злодія, до кого ми звертаємося по допомогу? Правильно, до міліції. Виходить, що якщо ми самі звернулися до правоохоронців – добре, а от якщо вони звернулися до нас за власною ініціативою – погано. Чому? У кожній професії є фахівці, а є дилетанти, і міліція – не виняток. Безумовно, спілкування з патрулем на вулиці навряд чи залишить хороше враження про захисників закону і правопорядку, про що свідчать гнівні коментарі користувачів Інтернету на вітчизняних форумах.

В основному форумчани скаржаться на нешанобливе (часом навіть хамське) ставлення з боку міліції, звинувачують захисників правопорядку в перевищенні повноважень … Тому ми вирішили розповісти, як поводитися при незапланованої зустрічі з правоохоронцями, розставивши акценти над “хто вправий” і “що зобов’язаний”.

Зустріч з ППС

Міліція як єдина система органів, що входять в структуру МВС, складається з різних підрозділів: кримінальної міліції, транспортної міліції і т. д. Як правило, на вулицях міста ми можемо зіткнутися з міліцією громадської безпеки, оскільки, згідно із законодавством, саме у цього підрозділу діапазон роботи найширший. Основу МГБ складає служба охорони громадського порядку, до якої входять і підрозділи патрульно-постової служби (ППС).

Отже, уявіть (згадайте) ситуацію. Йдете ви по вечірній вулиці, а назустріч – двоє співробітників ППС, які голосно вимагають у вас документи. І ви розумієте, що вечір чомусь перестає бути млосним. Але далі все залежить від того, як ви себе поведете (повели). Не забувайте, що, відповідно до Статуту ППС України (затверджено Наказом МВС № 404 від 28.07.1994), патруль – пересувний наряд в складі одного або кількох працівників міліції, який виконує покладені на нього обов’язки на маршруті патрулювання. Причому, згідно все того ж Статуту, при несенні служби патрульні і постові наряди повинні своєчасно застерігати громадян від вчинення протиправних дій, роз’яснювати їм неприпустимість антигромадської поведінки і відповідальність за це, звертати увагу на осіб, які, враховуючи їх поведінку, можуть вчинити злочин.

Одним словом, кричати, обурюватися, тупотіти ногами і впевнено “качати” свої конституційні права не слід. Звичайно, і ваша тиха скромна посмішка тут не допоможе. З представниками ППС потрібно спілкуватися впевнено, але ввічливо і коректно. На яку тему спілкуватися? Так про права міліції.

Для початку вимагайте, щоб охоронці порядку представилися і належним чином пред’явили свої документи. Причому розсіяний погляд на ці документи кидати не слід, а потрібно попередити міліціонерів, що ви хочете записати їх дані: ПІБ, звання, посада, підрозділ.

Не турбуйтеся, ваша вимога абсолютно законна, адже відповідно до ст. 5 ЗУ “Про міліцію”, при звертанні до громадянина працівник міліції зобов’язаний назвати своє прізвище, звання та пред’явити (на вимогу) службове посвідчення. У відповідності з тією ж нормою, “у взаємовідносинах з громадянами працівник міліції повинен виявляти високу культуру і такт”. Більш того, в лютому цього року були прийняті Правила поведінки співробітників міліції (затверджено Наказом МВС № 155 від 22.02.2012, далі – Правила). Відповідно до п. 1 гл. 5 цього документа, при спілкуванні з людьми працівник міліції повинен дотримуватись Конституції України, яка гарантує кожному громадянину право на недоторканність приватного життя, особисту і сімейну таємницю, захист честі, гідності. При цьому пп. 1.2 цієї норми встановлює чіткі рамки спілкування міліціонера з громадянином: працівник міліції повинен починати службове спілкування привітанням (прикласти руку до головного убору, перебуваючи у форменому одязі), утримуючись від рукостискання, представитися, назвати посаду, спеціальне звання, прізвище, коротко повідомити мету і причину звернення, на прохання громадянина пред’явити службове посвідчення. Так що, якщо вам не назвали причину, по якій перервали вашу прогулянку, у вас є всі підстави вимагати від правоохоронців пояснень.

Крім того, Правила вимагають від міліціонерів висловлювати свої зауваження та вимоги в коректній і переконливій формі, “якщо потрібно, спокійно, без роздратування повторити і роз’яснити зміст сказаного”. Пп. 1.4 гл. 5 Правил визначає, що в спілкуванні з громадянами з боку працівника міліції неприпустимі:

 1. будь-які вислови або дії дискримінаційного характеру за ознаками статі, віку, раси, національності, мови, громадянства, соціального, майнового або сімейного стану, політичної чи релігійної приналежності;
 2. надмірно різкий тон, грубість, некоректність зауважень, пред’явлення неправомірних, незаслужених звинувачень;
 3. загрози, образливі вирази або репліки;
 4. суперечки, дискусії та дії, що перешкоджають нормальному спілкуванню або провокують протиправну поведінку;
 5. необгрунтовані перевірки паспортів і інших документів.

Співробітник міліції може зажадати пред’явити документи тільки за умови, якщо ви “помічені” у вчиненні правопорушення. При підозрі у вчиненні правопорушення співробітник міліції має право перевіряти у громадян документи, що посвідчують особу, а також інші документи, необхідні для з’ясування питання щодо додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію (п. 2 ст. 10 ЗУ “Про міліцію “).

Правила рекомендують міліціонерам не сприймати на свій рахунок образливі зауваження, недоречні жарти, кпини, висловлені на вулицях і в громадських місцях. Правда, це не означає, що громадянам дозволено жартувати чи ображати міліціонерів, оскільки за це жартівника (в залежності від ситуації і доказовості порушення) можуть притягнути навіть до кримінальної відповідальності – за образу працівника при виконанні.

Нарешті, важливо знати, що, згідно з п. 134 Статуту ППС, наряди мають право з метою припинення порушень доставляти в міліцію громадян, які вчинили адміністративні правопорушення, якщо всі інші заходи впливу вичерпані, а також для встановлення особи порушника і складання протоколу про правопорушення.

Права міліції

Позичити автомобіль або телефон

Оскільки держава довірила міліції охороняти спокій громадян та забезпечувати дотримання правопорядку, то і прав у міліції багато. Тим не менш, скористатися тим чи іншим правом міліціонер може при дотриманні певних умов. Наприклад, для проїзду до місця події або стихійного лиха, для доставки в лікувальні заклади осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги, для переслідування правопорушників та їх доставки в міліцію йому дозволено безперешкодно використовувати транспортні засоби, що належать організаціям та навіть громадянам (п. 26 ст. 11 ЗУ “Про міліцію”). Причому транспортні засоби, що належать юридичним особам, у згаданих цілях використовуються безплатно. А ось збитки і витрати за використання приватного транспорту відшкодовуються. Також міліція вправі у невідкладних випадках безперешкодно і безкоштовно скористатися засобами зв’язку, які належать юридичним особам, а засобами зв’язку, що належать громадянам, – тільки за їх згодою (п. 27 ст. 11 ЗУ “Про міліцію”).

Доступ в квартиру громадянина

Що стосується такого права, як доступ до житла громадян, то міліції дозволяється в будь-який час доби безперешкодно входити на земельні ділянки, в жилі та інші приміщення громадян у разі переслідування злочинця або припинення злочину, що загрожує життю мешканців, а також при надзвичайних ситуаціях. Зрозуміло, необмежений у часі і будь-якими іншими умовами доступ до житла чи до іншого володіння особи, яка перебуває під адміністративним наглядом, для перевірки виконання встановлених судом обмежень. Причому в разі опору і протидії працівник міліції може вжити заходів до їх подолання.

Але навіть з метою забезпечення безпеки громадян, громадської безпеки, попередження злочину, виявлення і затримання осіб, які його вчинили, міліція може перебувати на земельних ділянках, в жилих та інших приміщеннях громадян тільки за їх (громадян) згодою.

Особистий огляд і огляд речей

Такі процесуальні дії, як вилучення документів і предметів, які можуть бути речовими доказами або бути використані на шкоду здоров’ю особи, а також огляд осіб і речей, міліція може здійснювати тільки відносно громадян, затриманих і розміщених в спеціально відведених для цього приміщеннях. Такими громадянами можуть бути особи, підозрювані у скоєнні злочину, обвинувачених, які переховуються від дізнання, слідства або суду, засуджені, які ухиляються від виконання кримінального покарання; особи, щодо яких як запобіжний захід обрано взяття під варту; особи, що проявили непокору законній вимозі працівника міліції; особи, які перебували у громадському місці в стані сп’яніння, якщо їх вигляд ображав людську гідність і громадську мораль або якщо вони втратили здатність самостійно пересуватися чи могли завдати шкоди оточуючим або собі та ін

Важливо відзначити, що особи, які вчинили адміністративні правопорушення, можуть бути затримані міліцією для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці, на строк до трьох годин, а у необхідних випадках для встановлення особи і з’ясування обставин правопорушення – до трьох діб з письмовим повідомленням про це прокурора протягом 24 годин з моменту затримання.

Іншими словами, абшукувати, зупинивши на вулиці без вагомих підстав, “просто не сподобались” громадянина і його речі міліції не дозволено. Згідно зі ст. 5 ЗУ “Про міліцію”, міліція негайно, але не пізніше ніж через дві години після затримання або арешту (взяття під варту) осіб повідомляє про їх місце перебування родичам та у разі заявлення усної або письмової вимоги – захиснику, а також адміністрації за місцем роботи або навчання.

Очевидно, що просто знати свої права і права міліції мало – необхідно ще й вміти цим знанням користуватися. І залишати безкарними незаконні дії міліції не можна, тим більше, що законом передбачена відповідальність працівників міліції – від дисциплінарної до кримінальної. Тому, якщо ви впевнені, що ваші права порушено, і працівник правоохоронних органів перевищив свої повноваження, сміливо звертайтеся зі скаргою в прокуратуру або з позовом до суду.

У працівника міліції є право:

 • виносити на місці усне попередження особам, які допустили малозначні адмінпорушення,
 • у разі невиконання вимог застосовувати передбачені законом заходи примусу (ст. 11 ЗУ “Про міліцію”),
 • оголити вогнепальну зброю і привести її у готовність у випадку, якщо в обстановці, що склалася можуть виникнути підстави для її застосування (ст. 15-1 ЗУ “Про міліцію”),
 • при затриманні осіб, яких працівник міліції підозрює в скоєнні злочинів чи правопорушень, а також при перевірці документів у підозрюваних працівник міліції може привести у готовність вогнепальну зброю, що є попередженням про можливість її застосування. Спроба особи, затриманої працівником міліції із вогнепальною зброєю в руках, наблизитись до нього, скоротивши при цьому визначену ним відстань, чи доторкнутись до зброї дає працівникові міліції право застосувати зброю.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у п`ятниця, 31.08.2012, у категорії Право, суди. <--! заборонено все !-->

Один коментар на публікацію “Якщо вас зупинив патруль, або які права є у міліції”

 1. Игнат on Липень 2nd, 2015 at 12:10

  Абсолютно абсурдно звучит статья закона.
  Я в шоке от закона.
  Доступ в квартиру громадянина
  Що стосується такого права, як доступ до житла громадян, то міліції дозволяється в будь-який час доби безперешкодно входити на земельні ділянки, в жилі та інші приміщення громадян у разі переслідування злочинця або припинення злочину, що загрожує життю мешканців, а також при надзвичайних ситуаціях
  Але навіть з метою забезпечення безпеки громадян, громадської безпеки, попередження злочину, виявлення і затримання осіб, які його вчинили, міліція може перебувати на земельних ділянках, в жилих та інших приміщеннях громадян тільки за їх (громадян) згодою.

  Это что же значит, если преступник, вооруженный, забежит к себе домой, то без его согласия, милиция не сможет войти к нему и арестовать?

--


Календар публікацій

Серпень 2012
П В С Ч П С Н
« Лип   Вер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031