Чи можна повернути сплачений судовий збір?

Судовий збір вже сплачено, проте сторони до подання до суду позовної заяви встигли врегулювати свої розбіжності. Чи можна в цьому випадку повернути сплачений збір – аналізує юрист київського офісу «Халас і Партнери» Людмила Пархоменко.

Як відомо, для подання заяв і скарг до суду, а також за видачу судами процесуальних документів сплачується судовий збір. З 1 листопада 2011 р. набрав чинності Закон України «Про судовий збір», згідно якому встановлюються відповідні розміри ставок судового збору. Судовий збір стягується в процентному співвідношенні до ціни позову, а також у фіксованому розмірі. Тому, деколи, аби подати позов майнового характеру, необхідно сплатити судовий збір у досить великому розмірі.

Але що ж робити, якщо позов підготовлений, судовий збір сплачений і на даному етапі між сторонами досягнута угода до початку судового розгляду? У судовій практиці часто виникає питання про повернення сплаченої суми судового збору, якщо позовна заява до суду ще не подана.

Слід зазначити, що порядок повернення судового збору регулюється ст. 7 вищезгаданого Закону. Зокрема, сплачена сума судового збору повертається за визначенням суду у випадку:

- зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

- повернення заяви або скарги;

- відмови у відкритті виробництва у справі;

- при залишенні заяви або скарги без розгляду (окрім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанню);

- припинення виробництва у справі.

При цьому Законом не врегульовано порядок повернення судового збору при досягненні сторонами згоди до подачі заяви або скарги. Суд, по суті, не розглядає справу, оскільки суперечка між сторонами вже вирішена до судового розгляду.

Вищий господарський суд України своїм інформаційним листом від 05.07.2012 № 01-06/869/2012 про деякі питання практики застосування Закону України «Про судовий збір» прийшов до висновку про те, що до законодавчого врегулювання порядку повернення сплаченої суми судового збору в разі неподання до господарського суду заяви або скарги, в останнього відсутні правові підстави для видачі процесуальних або будь-яких інших документів про повернення з державного бюджету України відповідних сум.

Статтею 7 Закону України «Про судовий збір» чітко встановлено, що судовий збір може бути повернений лише за ухвалою суду. Враховуючи вказані обставини, юрист радить оплачувати судовий збір і подавати позовну заяву (скаргу) до суду лише в останню мить, якщо в ході врегулювання суперечки із стороною не досягнуто жодного позитивного результату.

Джерело: ЛігаБізнесІнформ

Стаття опублікована у четвер, 27.09.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


вісім − = 4

--


Календар публікацій

Вересень 2012
П В С Ч П С Н
« Сер   Жов »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930