Засвідчення справжності підпису учасника на статуті товариства з обмеженою відповідальністю

Незважаючи на відміну законодавчих вимог щодо обов’язкового засвідчення справжності підписів учасників на статуті товариства з обмеженою відповідальністю, вказана нотаріальна дія до цього часу є поширеною та актуальною.

В той же час, нотаріальна практика щодо вчинення, здавалося б, такої нескладної нотаріальної дії, як засвідчення справжності підписів учасників на статуті товариства з обмеженою відповідальністю, є неоднозначною.

Позиція 1. На статуті товариства з обмеженою відповідальністю засвідчується справжність підпису фізичної особи, яка є учасником такого товариства, тому має використовуватись форма №64 (Посвідчувальний напис про засвідчення справжності підпису фізичної особи на документах).

Позиція 2. На статуті товариства з обмеженою відповідальністю засвідчується справжність підпису учасника ТОВ, який фактично є представником такого товариства, а тому має використовуватись форма №69 (Посвідчувальний напис про засвідчення справжності підпису представника юридичної особи на документі).

Нотаріуси, що дотримуються Позиції 2 та використовують форму №69 фактично прирівнюють фізичну особу – учасника ТОВ до представника товариства. Така позиція є хибною та суперечить приписам законодавства України щодо представництва.

Відповідно до статті 237 Цивільного кодексу України (ч.1, 3) представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Підписуючи статут товариства з обмеженою відповідальністю юридичної особи фізична особа – учасник такого товариства реалізує власні корпоративні права, зокрема право брати участь в управлінні товариством, надані йому законодавством України. При підписані статуту товариства з обмеженою відповідальністю фізична особа не представляє товариство, учасником якого вона є, а діє від себе особисто.

Наведемо такий приклад. Засвідчується справжність підписів фізичних осіб – засновників та статуті новоствореного товариства з обмеженою відповідальністю. Єдиним посвідчувальним написом, що може бути застосований в такому випадку, може бути лише форма №64. Оскільки, в будь-якому випадку, фізичні особи – засновники товариства, аж ніяк не можуть бути представниками ще не зареєстрованої юридичної особи. Так, чому ж існує непослідовна позиція, що при засвідчені справжності підписів засновників товариства використовується форма №64, а при засвідченні справжності підписів учасників товариства використовується форма №69?

Тому, єдиноправильною є Позиція 1 щодо використання форми №64 (Посвідчувальний напис про засвідчення справжності підпису фізичної особи на документах) при засвідченні справжності підпису фізичної особи – учасника ТОВ на статуті такого товариства.

Микола Заганяч, адвокат, м. Хмельницький

Стаття опублікована у п`ятниця, 28.09.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


9 × = п'ятдесят чотири

--


Календар публікацій

Вересень 2012
П В С Ч П С Н
« Сер   Жов »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930