Чи зберігається наукова пенсія, якщо працівник знову працевлаштовується

Чи отримуватиме пенсіонер, якому призначено наукову пенсію до 1 жовтня 2011 року і який працює за строковим трудовим договором (контрактом), наукову пенсію в повному обсязі при повторному зарахуванні на роботу (після звільнення)?

Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» було внесено зміни до статті 24 Закону України від 13 грудня 1991 року №1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі — Закон №1977), які набрали чинності з 1 жовтня 2011 року.
Зокрема, частиною 28 статті 24 Закону №1977 передбачено, що пенсія, призначена відповідно до зазначеної статті цього Закону, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом №1977, законами України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу», від 5 листопада 1991 року №1789-XII «Про прокуратуру», від 17 листопада 1992 року №2790-XII «Про статус народного депутата України», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до статті 24 Закону №1977.
Зазначена норма застосовується насамперед до пенсій, призначених з 1 жовтня 2011 року відповідно до Закону №1977.
Щодо пенсій, призначених науковим працівникам до 1 жовтня 2011 року, то згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 8 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зазначений вище порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.
Тобто якщо пенсія як науковому працівникові була призначена до 1 жовтня 2011 року і до цієї дати пенсіонер влаштувався на роботу на посаду, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону №1977, то і після 1 жовтня 2011 року раніше призначена пенсія виплачується в повному розмірі без обмеження.
Щодо тих випадків, коли пенсію було призначено до 1 жовтня 2011 року і до цієї дати пенсіонер працював на посаді наукового працівника за контрактом, а через певний час після 1 жовтня він звільняється і знову працевлаштовується на посаду наукового працівника, то Міністерство соціальної політики України листом від 14 листопада 2011 р. №11229/0/14-11/039 повідомило, що пенсія науковим (науково-педагогічним) працівникам відповідно до статті 24 Закону №1977 призначається за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом). Відповідно на пенсіонерів, яким призначено пенсію за цим Законом та які влаштувалися на роботу до 1 жовтня 2011 року і продовжують працювати, не поширюється новий порядок виплати пенсії. У разі продовження контракту чи укладання його на новий строк порядок виплати пенсії не змінюється.
Порядок розірвання, продовження контракту чи укладання його на новий строк врегульовано Положенням про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року №170.
У разі звільнення та укладання нового строкового трудового договору (контракту) пенсія виплачується в порядку, встановленому частиною 28 статті 24 Закону №1977.
Володимир Максимчук, завідувач відділу пенсійного забезпечення Федерації профспілок України

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Джерело: ВАК

Стаття опублікована у четвер, 25.10.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


8 − = шість