Працівника не можна залучати у вихідний день до роботи, яка не відповідає трудовому договору

При залученні у вихідний день працівника, який працює за залізничним графіком роботи (4-бригадний, 2-змінний, тривалість зміни 12 год.), він відмовився виходити на роботу, оскільки порушується його режим праці та відпочинку. Чи має рацію працівник?

Відповідно до статті 69 КЗпП на підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємство), зупинення роботи на яких неможливе з виробничо-технічних умов або через потребу безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов’язаних із роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства.
Залучення працівника до роботи у вихідний день, установлений графіком змінності (виходу на роботу), зазвичай забороняється.
Залучати працівника до роботи у встановлені для нього вихідні дні допускається у виняткових випадках (частина друга ст. 71 КЗпП), а саме для:
— відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемії, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
— відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
— виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у подальшому нормальна робота підприємства в цілому або його окремих підрозділів;
— виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення;
— продовження роботи при нез’явленні працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви; тоді власник або уповноважений ним орган зобов’язаний негайно вжити заходів до заміни змінника іншим працівником.
На залучення конкретного працівника до роботи у його вихідний день потрібен дозвіл виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Після цього власник або уповноважений ним орган видає письмовий наказ (розпорядження) щодо залучення працівника до роботи у вихідний день.
При додержанні власником або уповноваженим ним органом правил, які визначають порядок залучення працівника до роботи у вихідний день, працівник зобов’язаний виконати відповідний наказ власника або уповноваженого ним органу. Його невиконання є порушенням трудової дисципліни. Водночас працівника не можна залучати у вихідний день до роботи, яка не відповідає трудовому договору, незалежно від підстав для такого залучення і додержання встановленого порядку, якщо він не згоден на це, а тому й не може бути притягнений у такому разі до дисциплінарної відповідальності.
Спосіб компенсації за роботу у вихідний день визначається за згодою сторін: надання іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (ст. 72 КЗпП).
Ірина МОРОЗОВА, науковий співробітник ДУ НДІ соціально-трудових відносин Міністерства соціальної політики України

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Стаття опублікована у четвер, 08.11.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


вісім − = 3