Вищий спецсуд роз’яснив, як оскаржувати рішення слідчого і прокурора під час досудового розслідування

Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ у зв’язку з набранням чинності 20 листопада 2012 нового Кримінально-процесуального кодексу видав інформаційний лист від 09.11.2012 р. щодо порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування.

У листі зазначено, що перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора в ході досудового розслідування, встановлений ч. 1 ст. 303 КПК, є вичерпним. Тому скарги на інші рішення не розглядаються в ході досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді за правилами ст. 314-316 КПК.

Рішення, дії, бездіяльність, перелік яких визначено в ч. 1 ст. 303 КПК, можуть бути оскаржені на стадії досудового розслідування, але не можуть бути предметом оскарження на стадії підготовчого судового засідання.

Як під час досудового розслідування, так і під час підготовчого судового засідання можуть бути оскаржені тільки два різновиди рішень:

  • рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим;
  • рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора при застосуванні заходів безпеки.

Бездіяльність слідчого, прокурора, зазначена в ст.303, може полягати в наступному:

  • невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви або повідомлення про кримінальне правопорушення (мається на увазі невнесення відомостей протягом 24 годин після отримання заяви або повідомлення);
  • неповерненні тимчасово вилученого майна відповідно до вимог ст. 169 КПК (наприклад, якщо прокурор не видав відповідну постанову); ін

Подача скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування за ч. 1 ст. 305 КПК не зупиняє виконання рішення або дії слідчого, прокурора. Однак, слідчий або прокурор мають право самостійно реагувати і усувати допущені порушення без рішення слідчого судді по суті скарги.

Крім того, ВССУ звертає увагу на особливий порядок оскарження недотримання розумних строків. На відміну від інших скарг, які можуть бути представлені на стадії досудового провадження, скарга на недотримання розумних строків подається прокурору вищого рівня, уповноваженому реагувати на недотримання розумних строків під час досудового розслідування. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені КПК терміни виконання окремих процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua
Стаття опублікована у п`ятниця, 16.11.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


8 − = два