Як перейти на інший вид пенсії

Кожен має право вибрати один із видів пенсій, якщо за законом він має право одразу на кілька видів пенсійного забезпечення. Буває і так, що право на інший, більш вигідний вид пенсії, людина набуває з часом. Скажімо, отримуючи пенсію по інвалідності, набуває право на пенсію за віком, або пенсіонер за віком набуває право на пенсію по втраті годувальника. Як здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший?

Право вибору

Право на вибір пенсії передбачене статтею 10 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), яка свідчить, що особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсій за її вибором.

Нагадаємо, що виплати спеціальних видів пенсій (наукових, військових, пенсій чорнобильцям і т. д.) регулюються окремими спеціальними законами. Тут же і далі мова піде про пенсії, призначених відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Порядок переведення

Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону. А саме: за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року і за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року (за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а також якщо стаж починаючи з 1 липня 2000 року менше 60 календарних місяців).

При переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при призначенні попереднього виду пенсії (або при останньому її перерахунку).

Виняток становить перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, якщо після призначення пенсії по інвалідності людина пропрацювала не менше 24 календарних місяців. У такому разі застосовується середня заробітна плата за останні 3 календарні роки, як і при першому призначенні пенсії.

Куди звертатися

Заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається до органу Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) заявника. Можливо подати заяву про перехід на інший вид пенсії через представника, з наданням документа, що підтверджує його повноваження. У такому випадку заява подається за місцем проживання (реєстрації) представника.

Днем звернення за пенсією вважається день прийому заяви з усіма необхідними документами.

Перелік документів

До заяви про переведення на інший вид пенсії потрібно докласти:

 • документ про стаж, який не врахований у пенсійній справі, за період до 1 січня 2004 року (за період після 1 січня 2004 року відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку);
 • довідку про заробітну плату за період до 1 липня 2000 року, а починаючи з 1 липня 2000 року – індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку;
 • документи про виникнення обставин, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміни кількості членів сім’ї, які перебували на утриманні померлого годувальника, визнання заявника інвалідом або самотнім і таким, який потребує стороннього догляду і т.д.)

Відновлення раніше виплачуваної пенсії здійснюється за матеріалами, які знаходяться в пенсійній справі, із урахуванням додатково поданих документів.

При переході на пенсію по інвалідності, орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку акта огляду МСЕК про відновлення, зняття або зміну групи інвалідності.

При переході на пенсію по втраті годувальника додатково подаються: свідоцтво про смерть, довідка про склад сім’ї померлого годувальника, довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про навчання на стаціонарі, документи про перебування члена сім’ї на утриманні годувальника і т.д.

Прийняття рішення

Не пізніше 10 днів після отримання заяви з усіма необхідними для переходу на інший вид пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи і приймає рішення про переведення на інший вид пенсії. При цьому, періоди, за які відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду не враховуються. Після отримання даних про їх оплату проводиться перерахунок пенсії з моменту її призначення. Також проводиться перерахунок пенсії в разі відсутності даних про середню заробітну плату по Україні за попередній рік. Якщо після проведення перерахунку розмір пенсії зменшився, пенсія в новому розмірі призначається з наступного місяця.

Виплата нової пенсії проводиться не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про переведення на інший вид пенсії.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 21.11.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 3 на публікацію “Як перейти на інший вид пенсії”

 1. Григоій Євгенович on Січень 23rd, 2013 at 11:25

  Я інвалід другої групи з дитинства.Отримую пенсію по інвалідності в розмірі 1047грн.В моїй пенсійній справі невірно вказаний трудовий стаж-три роки,в той час,коли в дійсності він складає приблизно 25 років.Будучи в пенсійному віці-чи збільшиться розмір виплати при переході на пенсію за віком і виправлення в пенсійній справі вищезазначених помилок? Дякую за роз’яснення!

 2. Аnna on Лютий 21st, 2013 at 10:51

  Доброго дня, Григорій Євгенович!
  Для установлення факту неправильного визначення розміру пенсії Вам необхідно звернутися з письмовою заявою до вищестоящого органу Пенсійного фонду. У заяві треба зазначити всі Ваші аргументи, які підтверджують факт допущення помилок.
  Також, Ви маєте право звернутись з аналогічним питанням до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання, до компетенції якого віднесено право контролю за правильністю призначення і перерахунків пенсій.
  При підтвердженні того факту, що при призначенні Вашої пенсії допущені помилки, має бути встановлений правильний розмір пенсії та повернута сума недоплаченої Вам пенсії.
  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

 3. Валерій Михайлович on Листопад 5th, 2013 at 16:22

  Добрий день! Прошу пояснити чи маю я право, і тоді за яким порядком можливо, перш ніж подавати заяву на перехід із військової на загальну пенсію, отримати обчислення такої пенсії для прийняття остаточного рішення. Мова йде про надзвичайно малу пенсію військовослужбовця – жінки, яка має, крім вислуги років військової служби, значний стаж роботи на цивільних підприємствах.

Написати відповідь


7 − чотири =