Пенсії учасникам бойових дій: кому, коли і скільки

Коли можуть вийти на пенсію громадяни, що брали участь у бойових діях, хто належить до цієї категорії, на які пенсії, доплати та підвищення вони можуть розраховувати.

Хто належить до категорії учасників бойових дій

Для того, щоб з’ясувати, хто належить до категорії учасників бойових дій, звернемося до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».

Згідно статті 5 цього Закону до учасників бойових дій належать особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час. Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів.

А саме:

  • учасники бойових дій на території інших країн – військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів);
  • військовослужбовці Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для виконання миротворчих місій або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
  • військовозобов’язані, які призивалися на навчальні збори і направлялися до Афганістану в період ведення там бойових дій;
  • військовослужбовці автомобільних батальйонів, які направлялися до Афганістану для доставки вантажів у цю країну в період ведення там бойових дій;
  • військовослужбовці льотного складу, які здійснювали вильоти на бойові завдання до Афганістану з території колишнього Союзу РСР і т.д.

Право виходу на пенсію

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»   учасники бойових дій користуються правом дострокового виходу на пенсію.

Так, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Таким же правом користуються дружини (чоловіки), якщо вони не вступили у повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які загинули в період проходження військової служби або виконання службових обов’язків, або після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов’язків військової служби, захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку.

Документи, що підтверджують статус

Документом, що підтверджує статус учасника бойових дій є посвідчення учасника бойових дій.

А також (на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 16 лютого 1994 р. №94):

  • “Посвідчення учасника війни”
  • “Свідоцтво про право на пільги”
  • “Посвідчення” (за наявності штампа «Україна. Учасник бойових дій»)
  • довідки, видані органами Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Міністерства надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Служби внутрішньої розвідки, Управління державної охорони, Міністерства закордонних справ.

Пільги щодо обчислення стажу

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, а також перебування в партизанських загонах і з’єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Робота в військових частинах і служба в роки Великої Вітчизняної війни та в інші періоди ведення бойових дій, зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі, а час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового утримання в період війни, в тому числі дітей, насильно вивезених з тимчасово окупованої території у період Великої Вітчизняної війни – у потрійному розмірі.

Робота в Ленінграді в період блокади в роки Великої Вітчизняної війни з 8 вересня 1941 по 27 січня 1944 року зараховується до стажу роботи у потрійному розмірі, а час перебування в Ленінграді в цей період – у подвійному розмірі.

Розмір пенсій учасникам бойових дій

Пенсії учасникам бойових дій розраховуються відповідно до ст. 27, 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і залежить від тривалості страхового (трудового) стажу та заробітної плати (доходу).

Крім того, відповідно до Постанови КМУ від 28 липня 2010 р. №656   з 1 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких розмір пенсійних виплат не досягає: у інвалідів 1 групи – 285% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 2 групи – 255%, 3 групи – 225%, учасників бойових дій – 165%, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у розмірі, різниці до зазначених розмірів. У разі зміни прожиткового мінімуму проводиться перерахунок.

Відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»   передбачена щомісячна виплата цільової грошової допомоги: інвалідам війни 1 групи у розмірі 70 грн., івалідам 2 і 3 груп – у розмірі 50 грн., учасникам бойових дій – у розмірі 40 грн., незалежно від розміру пенсій, надбавок, підвищень, додаткової пенсії і т.д.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 23.11.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


сім − = 5