Шлюбний контракт: форма, зміст, термін дії, розірвання

Незважаючи на те, що в українському законодавстві даний інститут існує вже майже 9 років, широкої популярності серед громадян він не придбав. І виною тому не тільки упереджене ставлення співгромадян до укладення шлюбного контракту, але, часом, і незнання або нерозуміння його суті та можливих плюсів.

Сторони договору

Згідно зі ст. 92 Сімейного кодексу України (далі – СК) шлюбний договір може бути укладений як між подружжям, так і між особами, які тільки подали заяву про реєстрацію шлюбу.

На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня, необхідна письмова згода батьків або піклувальника, засвідчена нотаріально.

Форма договору

Шлюбний договір повинен бути укладений у письмовій формі і посвідчений нотаріально. У разі недотримання умови про нотаріальне посвідчення, такий шлюбний контракт вважається нікчемним.

Зміст договору

Важливо пам’ятати, що шлюбним договором регулюються виключно майнові відносини між подружжям. Також можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків.

Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми. Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені СК, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Також за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Які умови можна включити в шлюбний договір:

 • шлюбним договором може бути визначене майно, яке один з подружжя передає в користування на загальні потреби родини;
 • шлюбним договором може бути визначено правовий режим майна, отриманого подружжям в дар у зв’язку з реєстрацією шлюбу;
 • подружжя може домовитися про те, що на майно, нажите в шлюбі, не поширюється режим спільної сумісної власності і вважати це майно спільною частковою власністю або особистою власністю кожного з них;
 • шлюбним договором може бути встановлений порядок поділу майна у разі розірвання шлюбу;
 • шлюбним договором може бути встановлено порядок користування спільним або особистим майном, у тому числі в інтересах дітей та інших осіб;
 • якщо після укладення шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним або, наприклад, про те, що в разі розірвання шлюбу, чоловік, який вселився в приміщення, повинен звільнити його ;
 • сторони шлюбного договору можуть домовитися про надання утримання (виплату аліментів) одному з подружжя, незалежно від його працездатності та потреби у матеріальній допомозі, а також можливість припинення права на аліменти у зв’язку з одержанням ним майнової компенсації і т.д.

Які умови не можна включати в шлюбний договір:

 • умови регулюють немайнові, особисті відносини між подружжям, між батьками і дітьми;
 • не допускається обмеження дієздатності або правоздатності одного з подружжя (наприклад, не можна заборонити одному з подружжя працювати, отримувати освіту і т. д.);
 • не допускається обмеження прав подружжя щодо дітей (наприклад, не можна вказати з ким із батьків залишиться дитина після розлучення);
 • не можна включати в шлюбний договір умови, які ставлять одного з подружжя у свідомо несприятливе становище (наприклад, не можна передбачити, що в разі розлучення все нажите майно переходить у власність одного з подружжя).

Термін дії договору

Шлюбний договір набирає чинності з моменту його нотаріального посвідчення, якщо він укладений між подружжям. Якщо ж контракт укладено до реєстрації шлюбу, то він вступає в силу в день реєстрації шлюбу.

Шлюбний договір може бути безстроковим – в такому випадку він припиняє дію з розірванням шлюбу. У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки дії окремих прав та обов’язків. Також у шлюбному договорі може бути встановлено його дію або дію окремих умов після припинення шлюбу.

Зміна умов договору

Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Шлюбний договір може бути змінений за взаємною згодою подружжя. Угода про зміну умов шлюбного договору полягає в такій же формі, як і основний договір (тобто в письмовій) і підлягає нотаріальному посвідченню.

На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути змінений рішенням суду, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або повнолітніх непрацездатних дітей, які маю істотне значення.

Розірвання договору

Односторонньо розірвання шлюбного договору не допускається. Подружжя може відмовитися від договору за взаємною згодою. У такому разі права та обов’язки по ньому припиняються, за вибором подружжя, або з моменту його укладення, або з дня подання нотаріусу заяви про відмову від нього.

На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду в силу обставин, які мають істотне значення, зокрема, в разі неможливості його виконання.

Визнання договору недійсним

За позовом одного з подружжя або іншої особи, чиї права та законні інтереси порушені, шлюбний договір може бути визнаний судом недійсним з підстав, передбачених ст. 203 ЦКУ.

Зокрема:

 • якщо зміст договору суперечить законодавству, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;
 • договір укладено особою, яка не має необхідного обсягу цивільної дієздатності;
 • волевиявлення сторони договору не було вільним і не відповідало його внутрішній волі;
 • договір не був спрямований на реальне настання правових наслідків, передбачених їм;
 • договір суперечить правам та інтересам малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 10.12.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


два + = 5