Нове в процедурі відчуження та реєстрації транспортних засобів

3 грудня 2012 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів”. Цей нормативний акт покликаний спростити процедури відчуження та реєстрації транспортних засобів, а, в деяких випадках, і здешевити їх. Що змінилося з прийняттям цього Закону?

Передусім треба сказати, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів» передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», Декрет Кабінету Міністрів «Про державне мито».

Визначення ціни продажу

Якщо раніше при продажу будь-якого транспортного засобу дохід визначався виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче його оціночної вартості, то тепер при продажу (або обміну) легкового автомобіля, мотоцикла чи мопеда дохід, за вибором платника податку, може визначатися як виходячи з його оціночної вартості, так і виходячи з середньоринкової вартості такого транспортного засобу.

При цьому середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку (Мінекономрозвитку), в порядку, встановленої Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі транспортного засобу з урахуванням пробігу, року випуску, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів) та підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Нотаріус посвідчує відповідний договір продажу або обміну легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів за наявності документа про сплату до бюджету податку, нарахованого виходячи з ціни, зазначеної в договорі, але не нижче середньоринкової їх вартості. Якщо при продажу ТЗ проводиться його оцінка, відповідно до закону, нотаріус посвідчує договір за наявності документа про сплату до бюджету податку, нарахованого виходячи з оціночної вартості, і документа про оцінку транспортного засобу.

Щоквартально нотаріус подає до органу державної податкової служби за місцем знаходження нотаріальної контори інформацію про посвідчені договори купівлі-продажу (міни), про вартість кожного договору та суму сплаченого податку.

А ось вартість легкових автомобілів, мотоциклів і мопедів, отриманих у спадщину або в дарунок, як і раніше буде визначатися виходячи з акта оцінки.

Ці зміни набудуть чинності з 1 січня 2013 року.

Розмір ПДФО при продажу

Як виняток, дохід, отриманий від продажу (або обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та (або) мотоцикла, і (або) мопеда, не підлягає оподаткуванню. Раніше в цьому випадку сплачувався податок у розмірі 1%.

Дохід, отриманий від продажу або обміну протягом звітного (податкового) року двох і більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% його вартості.

Відповідні зміни в ПКУ також почнуть діяти з 1 січня 2013 року.

Пенсійний збір

Самими довгоочікуваними для автолюбителів стали зміни в сплаті пенсійного збору при реєстрації транспортного засобу. З 3 грудня 2012 року пенсійний збір стягується тільки при першій реєстрації транспортного засобу.

Сам розмір пенсійного збору при першій реєстрації транспортного засобу тепер залежить від його вартості і складає:

  • 3% – якщо об’єкт оподаткування не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року;
  • 4% – якщо об’єкт оподаткування перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року;
  • 5% – якщо об’єкт оподаткування перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року.

Держмито

Але найістотнішим чином був змінений розмір державного мита, що справляється за посвідчення договорів відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів.

З 3 грудня 2012 розмір держмита при продажу транспортного засобу дітям, подружжю або батька складе всього 1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян (17 грн.) Замість 1% ціни договору, як раніше. При відчуженні ТЗ іншим особам держмито стягується в розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.), а не 5% ціни договору, як було встановлено раніше.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 12.12.2012, у категорії Транспорт. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× п'ять = 45