Податок на нерухоме майно: платники, ставки, база оподаткування, порядок сплати

1 січня 2013 набувають чинності норми Податкового кодексу України, що регулюють порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Хто, за якими ставками і в якому порядку повинен буде платити податок на нерухомість в 2013 році.

Платники

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, як резиденти, так і нерезиденти, які володіють об’єктами житлової нерухомості в Україні.

У випадку, якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній (загальній або частковій) власності кількох осіб, визначення платників податку відбувається наступним чином:

 1. Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожен з них за належну йому частку.
 2. Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну йому частку.
 3. Якщо об’єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, власники повинні самостійно, за взаємною згодою, визначити платника податку, або це може зробити суд.

Об’єкт оподаткування

Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкт житлової нерухомості.

Не є об’єктом оподаткування:

 • об’єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
 • об’єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення, визначених законом;
 • будівлі дитячих будинків сімейного типу;
 • садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податків;
 • об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім’ям та прийомним сім’ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю;
 • гуртожитки.

База оподаткування

Базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості.

База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється органом державної податкової служби на підставі даних Державного реєстру прав на нерухоме майно, безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно.

База оподаткування об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з житлової площі об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

У разі наявності у платника податку кількох об’єктів оподаткування база оподаткування обчислюється окремо за кожним з таких об’єктів.

Пільги щодо сплати податку

База оподаткування об’єкта житлової нерухомості, який перебуває у власності фізичної особи – платника податків, зменшується:

 • для квартири – на 120 кв. метрів;
 • для житлового будинку – на 250 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об’єкта житлової нерухомості, в якій фізична особа – платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об’єкту житлової нерухомості, що знаходиться в його власності.

Наприклад, фізична особа володіє квартирою житловою площею 100 кв. метрів і житловим будинком, житлова площа якого становить 300 кв.м. Платник податків має право вибрати, до якого об’єкту застосувати пільгу. Якщо пільга буде застосована до об’єкту нерухомості – квартири, базою оподаткування буде 300 кв.м житлової площі будинку; якщо ж пільга буде застосована до житлового будинку – 50 кв.м будинку і 100 кв.м житлової площі квартири.

Ставка податку

Податок на нерухомість належить до місцевих податків, тому і ставки на нього встановлюють місцеві (сільські, селищні чи міські) ради в таких розмірах за 1 кв. метр житлової площі об’єкта житлової нерухомості:

 • для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставки податку не можуть перевищувати 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (тобто не більше 11, 47% з 1 січня 2013 року);
 • для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів, ставка податку становить 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (тобто 30,97% з 1 січня 2013 року).

Припустимо, що у власності фізичної особи знаходяться такі об’єкти нерухомості:

 • квартира, житлова площа 150 кв.м;
 • будинок, житлова площа 600 кв.м;
 • дачний будинок, площа 200 кв.м.

Дачний будинок не є об’єктом оподаткування. До квартири, в якій платник податків зареєстрований, застосуємо податкову пільгу: 150 кв.м – 120 кв.м. = 30 кв.м. База оподаткування для квартири – 30 кв.м, для будинку – 600 кв.м. Ставка податку складе 11, 47% за 30 кв.м і 30, 97% за 600 кв.м. Розмір податку складе 3,44 + 185, 82 = 189, 26 грн.

Податковий період

Базовий податковий (звітний) період по податку на нерухомість дорівнює календарному року.

Порядок обчислення суми податку

Обчислення суми податку з об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, проводиться органом державної податкової служби за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості. Податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити надсилають органи державної податкової служби платникам за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості до 1 липня звітного року.

За новостворений об’єкт житлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику після отримання інформації про виникнення права власності на такий об’єкт.

Платники податків – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають органу державної податкової служби за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. За новостворений об’єкт житлової нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт.

У разі набуття права власності на об’єкт житлової нерухомості протягом року податок нараховується з дня виникнення права власності на такий об’єкт.

При переході права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Строки сплати податку

Податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухомість сплачується:

 • фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
 • юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 26.12.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Один коментар на публікацію “Податок на нерухоме майно: платники, ставки, база оподаткування, порядок сплати”

 1. Марина on Лютий 26th, 2013 at 16:11

  Скажіть будь ласка, якщо ми багатодітна сім’я і маємо у власності квартиру 100 кв.м., та два приватні будинки у селі, відповідно до вимог ст.265 ПКУ ми маємо право на пільгу по п.265.4.1 та п.265.2.2 одночасно, чи за якимось одним пунктом? Дякую

Написати відповідь


дев'ять + = 15