Порядок дій органів внутрішніх справ при одержанні повідомлення про смерть

З прийняттям нового Кримінального процесуального кодексу України в практиці права застосування його норм неминуче будуть виникати питання. Так, автор цієї статті нещодавно зіткнувся з тим, що співробітники органів внутрішніх справ, які приїхали на місце події, не знали, в якому порядку передати тіло померлого природною смертю людини його рідним для поховання. А саме, чи необхідно для цього письмовий дозвіл у прокурора. Нюанси процедури огляду і видачі тіла померлої людини роз’яснював адвокат Андрій Осипов.

Статтею 238. ч. 3 КПК   України передбачено, що тіло людини підлягає видачі лише з письмового дозволу прокурора і тільки після проведення судово-медичної експертизи і встановлення причини смерті. Виходячи з того, що ця норма сама по собі частина кримінального провадження, і застосовується для захисту громадянина, суспільства і держави від кримінальних правопорушень, стає зрозуміло, що вона застосовна тільки в разі насильницької смерті. Огляд трупа – це слідча дія, і полягає в безпосередньому сприйнятті та оцінці зовнішніх ознак трупа з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального злочину. Завдання слідчого полягає в тому, щоб встановити обгрунтованість підозр у насильницькій смерті; виявити сукупність обставин, які дають підстави вважати, що смерть людини могла наступити в результаті дій або бездіяльності інших осіб, зокрема при настанні смерті раптово, за нез’ясованих обставин, за наявності тілесних ушкоджень тощо.

Тепер розглянемо порядок дій міліції при отриманні повідомлення про смерть.

Насильницька смерть

У разі надходження повідомлення про факт насильницької смерті людини або підозри на таку смерть або встановлення таких фактів під час огляду трупа людини за місцем її проживання, на місце події негайно виїжджає слідчо-оперативна група за участю судово-медичного експерта або лікаря, якщо вчасно неможливо залучити судово-медичного експерта, а також інших необхідних фахівців. Про факт смерті людини терміново повідомляють прокурору. У цьому випадку слідчий, прокурор проводять огляд місця події і трупа в порядку передбаченого, статтями 237 і 238 КПК України з обов’язковим застосуванням фотозйомки і складанням схеми, плану або креслення оглянутого місця, а при необхідності – відеозйомки. Відомості, що містяться в повідомленнях про факт смерті, підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудового розслідування.

Для проведення судово-медичної експертизи, обов’язково направляють тіла людей з ознаками насильницької смерті; смерті, яка настала від дії тупих предметів, у тому числі транспортних травм, падіння з висоти, дії гострих предметів, вогнепальної зброї, асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, променевої енергії, низького і високого атмосферного тиску, отруєнь тощо, чи підозри на таку; у разі смерті, яка настала поза місцем проживання особи; смерті людини, особа якої не встановлена; а також у разі смерті осіб віком до 60 років, які померли за місцем проживання, за відсутності диспансерного спостереження за хворим.

Ненасильницька смерть

Про смерть людини, як правило, ставлять до відома міліцію. При надходженні повідомлення про смерть, працівники органів внутрішніх справ реєструють таке повідомлення, в тому числі і в тому випадку, якщо воно надійшло від закладів охорони здоров’я. При надходженні повідомлення про факт смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на неї, працівники органів внутрішніх справ негайно виїжджають на місце події разом з лікарем, у випадках, передбачених наказом МОЗ України від 08 серпня 2006 року N545, – з фельдшером, а при необхідності – з іншими фахівцями. За результатами зовнішнього огляду трупа і після з’ясування обставин смерті людини, за відсутності ознак насильницької смерті або підозри на таку смерть, працівником органу внутрішніх справ складається Висновок, до якого додаються фотознімки трупа і місця його виявлення. Висновок в обов’язковому порядку узгоджується з керівником слідчого підрозділу органу внутрішніх справ і керівником структурного підрозділу органу внутрішніх справ, у якому працює особа, яка його склала, та затверджується начальником органу внутрішніх справ у строк не пізніше семи днів з моменту надходження повідомлення про смерть людини, після перевірки якості та повноти складання Висновку.

Якщо про смерть людини було повідомлено працівникові охорони здоров’я, працівники закладів охорони здоров’я по телефону екстреного виклику 102 негайно оповіщають органи внутрішніх справ про кожен випадок встановлення ними факту смерті людини незалежно від місця її настання, за винятком смерті від захворювань у закладах охорони здоров’я. У разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку смерть, на місце події обов’язково виїжджає лікар, а у випадках, передбачених наказом МОЗ України від 08 серпня 2006 року N545, фельдшер закладу охорони здоров’я, який констатує факт смерті, проводить зовнішній огляд трупа, за результатами огляду інформує органи внутрішніх справ і адміністрацію цього закладу охорони здоров’я про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть). У таких випадках працівником органу внутрішніх справ складається Висновок про ненасильницьку смерть людини за місцем проживання.

Не направляються для проведення судово-медичної експертизи, в разі їх виявлення, тіла людей, які померли за місцем їх проживання, за наявності диспансерного спостереження за хворим, при відсутності ознак насильницької смерті або підозри на таку смерть; виявлення тіла людей у ​​віці понад 60 років, які померли за місцем їх проживання, за відсутності ознак насильницької смерті або підозри на таку смерть.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 16.01.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 3 = п'ятнадцять