Як поскаржитися на роботодавця?

Все більше українців скаржаться на порушення своїх трудових прав з боку роботодавця: робота без офіційного працевлаштування, зарплата “в конверті”, відсутність оплачуваної відпустки і лікарняного, ненормований робочий день і т. д. і т.п. З’ясуємо, куди і як можна поскаржитися на несумлінного роботодавця.

Павло Кириченко

Юрист

Юридична компанія “Тарасов і партнери”

На даний момент в українському законодавстві відсутня пряма відповідальність за часткове оформлення працівника, а також за виплату зарплати “в конвертах”. Але такі дії призводять до наслідків, за які встановлена ​​відповідальність.

Зокрема, неповне оформлення працівника призводить до того, що працівник виконує роботу, яку він не повинен виконувати, що є грубим порушенням законодавства про працю. Виплата зарплати “в конвертах” проявляється, як ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Захищаючи свої права, необхідно звертатися в органи державної податкової служби, органи державної інспекції з питань праці, а так само в міліцію і прокуратуру.

Органи державної податкової служби за заявою про порушення податкового законодавства проведуть перевірку, в ході якої можуть встановити факти неповної виплати підприємством податків з доходів співробітників, а також інших обов’язкових платежів. В залежності від суми невиплачених платежів, підприємство зобов’яжуть доплатити необхідні податки, а так само виплатити санкції. Посадові особи підприємства можуть понести адміністративну або навіть кримінальну відповідальність.

При цьому, варто відзначити, що до функцій органів державної податкової служби не віднесено контроль виконання законодавства про працю.

Спеціально уповноваженим органом з цих питань є Державна інспекція з питань праці. За заявою про порушення прав працівників, цей орган має повноваження проводити перевірки і зобов’язати підприємство привести діяльність у відповідність до законодавства.

Стаття 172 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за грубе порушення законодавства про працю. Залучити до цієї відповідальності можливо посадових осіб підприємства. Звертатися з письмовою заявою необхідно в міліцію. Практика показує, що за виплату зарплати “в конвертах” досить часто порушуються кримінальні справи саме за вказаною статтею.

Так само про факти порушення трудових прав слід повідомляти в органи прокуратури. Згідно ст.12 Закону України Про прокуратуру, прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім розгляду скарг, які відносяться до компетенції суду. У відповідності зі статтею 19 Закону України Про прокуратуру, в рамках нагляду за законністю прокурор здійснює контроль за дотриманням законів, що стосуються економічних, міжетнічних відносин, навколишнього середовища, митних та зовнішньоекономічної діяльності.

Звернення в будь-який державний орган має бути в письмовому вигляді, в ньому слід викладати дійсні факти порушення своїх прав.

Якщо державні органи не реагують на звернення, слід скаржитися на такі дії у вищестоящі органи.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Джерело: ubr.ua

Стаття опублікована у середа, 16.01.2013, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 3 на публікацію “Як поскаржитися на роботодавця?”

  1. Оксана on Липень 6th, 2017 at 18:30

    Доброго дня! В мене дуже складна ситуація. Я працюю продавцем канцтоварів. Написала заяву на звільнення 16.06.17 року.30.06.17 року мала бути звільнена. Ревізію не робили і роботодавець хоче повісити на мене 16000 тис недостачі. Реально я знаю що такого неможе бути. Що мені робити почергово.

  2. abramova.y on Липень 27th, 2017 at 15:48

    Оксана, уточніть будь-ласка чи Вас звільнили з посади?

  3. Оксана on Квітень 5th, 2018 at 14:05

    Доброго дня!!!Я звільняюся з банку …заяву я написала 30.03.2018 р.її підписали мені 03.04.2018р. 30.03.2018 р.я мала отримати премію до заробітньої плати але не отримала..мені пояснили що у звязку із тим що вони знали що я звільняюся премію мені відмініили ….хоча на час виплати премії я була ще діючим працівником…заява написана після виплати…всі показники які вимагав банк були виконані для преміювання…доган не було..чи маю я підстави для звернення в суд.Дякую

Написати відповідь


один + 6 =