Безкоштовна вторинна правова допомога: кому, коли і як

З 1 січня 2013 року в Україні почали діяти Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги населенню. Які послуги надають такі центри, хто і в якому порядку може ними скористатися?

На даний момент функціонує 27 центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги: в АР Крим, у всіх областях, містах Києві та Севастополі. До роботи в таких центрах були залучені більше 2500 адвокатів з усієї України, які відбиралися на конкурсній основі. Фінансуватися робота центрів буде з бюджету, так само за рахунок держави буде виплачуватися винагорода адвокатам, які надають правову допомогу населенню. Незважаючи на те, що розмір гонорару невисокий (близько 30 грн. за годину роботи адвоката), недоліку в охочих прийняти участь у відборі не було. Примітно, що тестові завдання включали не лише питання по чинному законодавству, але і по мотивації кандидата, його умінні налагодити психологічний контакт з клієнтом.

Види безкоштовних правових послуг

Безкоштовна вторинна правова допомога полягає у створенні рівних можливостей для доступу населення до правосуддя і включає такі види правових послуг, як:

 1. захист від обвинувачення;
 2. здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безкоштовну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
 3. складання документів процесуального характеру.

Кому надається

Система надання безкоштовної вторинної правової допомоги в Україні буде формуватися поетапно. На першому етапі, з 1 січня 2013 року, на безкоштовну вторинну правову допомогу можуть розраховувати:

 • особи, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт;
 • особи, затримані за підозрою у вчиненні злочину;
 • особи, до яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою. У цьому випадку правова допомога надається протягом 72 годин з моменту затримання.

У разі якщо слідчий суддя чи суд ухвалив рішення про утримання особи під вартою, безоплатна правова допомога щодо захисту від обвинувачення надається: особам, у яких сукупний дохід сім’ї нижче суми прожиткового мінімуму; інвалідам, які отримують пенсію або допомогу в розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та безпритульним дітям.

 • особи, у кримінальному провадженні щодо яких відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії.

Порядок звернення

Звернення про надання одного з видів безкоштовних правових послуг подаються особами, які досягли повноліття, до Центру надання безкоштовної правової допомоги або до територіального органу юстиції за місцем фактичного проживання (незалежно від реєстрації місця проживання). У відношенні дітей, звернення подаються законними представниками, за місцем проживання дитини або представника.

Особа, яка проводить дізнання, слідчий, прокурор, суддя або суд зобов’язані поінформувати підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного про можливість призначення йому захисника відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».

У випадку, якщо участь захисника є обов’язковою, а сам підозрюваний, обвинувачений чи підсудний не залучив його, особа, яка проводить дізнання, слідчий або суд відправляють запит про призначення захисника до Центру надання безкоштовної правової допомоги. Така вимога дізнавача, слідчого або суду є обов’язковою для керівника Центру.

Центр безкоштовної правової допомоги зобов’язаний прийняти рішення про її надання з моменту затримання особи, а в разі отримання постанови слідчого, прокурора, ухвали суду про залучення захисника для здійснення захисту або проведення окремої процесуальної дії – призначити його негайно.

Чекаємо …

Наступний етап формування безкоштовної вторинної правової допомоги намічений на 1 січня 2014 року, а остаточно її формування завершиться до 2017 року. До того часу, безкоштовна вторинна правова допомога надаватиметься не тільки у сфері кримінального, а й цивільного права та адміністративної юстиції. Наприклад, за такою допомогою зможуть звернутися особи, щодо яких суд розглядає питання про обмеження цивільної дієздатності чи визнання їх недієздатними, направлення на примусове психіатричне лікування, ветерани та особи, які мають особливі заслуги перед Україною зможуть звернутися за безкоштовною правовою допомогою з питань, пов’язаних з їх соціальним захистом і т. д.

Думка

Дмитро Гутгарц, адвокатЗапровадження інституту безоплатної правової допомоги на законодавчому рівні – крок до створення правової держави в нашій країні. Ставлення до такої події може бути виключно позитивне, адже тепер принцип, закладений у статті 59 Конституції України, отримав можливість своєї практичної реалізації і кожна людина, незалежно від її соціального статусу, рівня достатку, громадянства отримала можливість скористатися своїм правом на правову допомогу. Держава на законодавчому рівні визначила порядок звернення за правовою допомогою, порядок і обсяги її надання і, що не маловажно, порядок фінансування роботи адвокатів, що надають вторинну правову допомогу на постійній або на тимчасовій основі. Потрібно сказати, що поки реалізація положень Закону йде досить активно, у всіх областях України створені центри надання безкоштовної вторинної правової допомоги, проведені конкурси серед адвокатів, охочих на постійній або тимчасовій основі співпрацювати з цими центрами. Наскільки мені відомо, мої колеги з самого початку року надають адвокатські послуги у відповідності з приписами Закону.

Дуже хочеться сподіватися, що це благе починання буде в нашій країні неухильно розвиватися, бюджетні кошти, задекларовані для фінансування роботи центрів будуть виділятися і надходити вчасно, а адвокати будуть сумлінно виконувати взятий на себе почесний обов’язок – захищати права громадян, що потребують правової допомоги.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 22.01.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Безкоштовна вторинна правова допомога: кому, коли і як”

 1. Ірина on Травень 3rd, 2016 at 17:29

  Чи правомірно мене занесено в ЄДР осіб, притягнутих до адмін.відповідальності за вчинення корупційних дій, якщо справа була 4 роки назад?Чим це мені загрожує і як знятися з цього реєстру? Хочу виїхати за кордон, чи не буде це перепоною?

 2. Екатерина on Травень 4th, 2016 at 11:29

  Шановна Ірино, ведення Реєстру розпочато з 01 лютого 2012 року. Підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, яка вчинила корупційне правопорушення, є ухвала суду про скасування вироку, винесення виправдувального вироку, відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне правопорушення, а також наказ про скасування наказу про накладання дисциплінарного стягнення. Основною метою ведення Реєстру є забезпечення єдиного обліку осіб, які вчинили корупційні правопорушення та проведення спеціальної перевірки відомостей про осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Написати відповідь


три × = 3