Реєстрація прав власності на землю по-новому

З 1 січня 2013 року багато чого змінилося з точки зору реєстрації об’єктів нерухомого майна. Наскільки позитивними є ці зміни стане зрозуміло дещо пізніше, коли “устаканиться” практика застосування нового законодавства, а у населення пройде шок, викликаний настільки кардинальними змінами у звичній процедурі реєстрації нерухомості.

Почнемо з законодавчої частини. Щоб розібратися в нових правилах реєстрації права власності на земельні ділянки необхідно вивчити і зрозуміти, як пов’язані між собою Земельний кодекс України, Закон України «Про державний земельний кадастр»   і Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Перше, що зазначу, завдяки вищеназваним актам законодавства ми отримали замість єдиної системи обліку та реєстрації об’єктів нерухомості дві: Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Державний земельний кадастр. У зв’язку з цим у процедуру реєстрації права власності на земельну ділянку додана додаткова інстанція – Державний кадастровий реєстратор.

Сенс введення Державного земельного кадастру в розмежуванні технічної та юридичної інформації про земельні ділянки. Виходить, що реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі не несе юридичних наслідків у вигляді виникнення права власності у заявника на таку земельну ділянку, оскільки таке право виникає лише після внесення даних до Державного реєстру прав.

Але перейдемо від теоретичної частини до практики. Що робити людині, яка стала щасливим володарем земельної ділянки, вірніше, який отримала рішення про виділення їй земельної ділянки, яка отримала і погодила проект землевідведення і пройшла всі інші необхідні процедури?

Спочатку необхідно завершити формування земельної ділянки, а саме: зареєструвати її в Державному земельному кадастрі.

Для цього людина (або уповноважений представник юридичної особи) подає до Державного кадастрового реєстратора наступний пакет документів:

  • заяву, встановленої форми (додаток 12 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012г. №1051);
  • оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
  • документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа;
  • документ, що підтверджує оплату послуг державної реєстрації земельної ділянки.

Такий перелік документів визначає Закон, однак Ви побачите, що в затвердженій формі заяви значиться більш довгий перелік документів, які додаються до нього: копія документа, що посвідчує особу заявника, копія документа про присвоєння податкового номера, документ про оцінку земель, та інші. Раджу вивчити його уважно, щоб не ходити на прийом до реєстратора кілька разів.

Ну ось, Ви заповнили заяву, зібрали необхідний пакет документів і подали все це державному кадастровому реєстратору. З цього моменту в нього всього 14 днів для прийняття одного з двох рішень – проведення реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номеру, або надати мотивовану відмову в реєстрації.

Чому Вам можуть відмовити? Ну, наприклад, через те, що розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; або через те що документи, подані не в повному обсязі, або через невідповідність поданих документів вимогам законодавства , а також через розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Як бачимо, складності в реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі можуть виникнути в тому випадку, якщо така ділянка знаходиться на території двох або кількох державних кадастрових реєстраторів. У такому випадку, кожен з них має формальне право відповідно до частини 6 статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» відмовити в державній реєстрації земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора. При цьому, Закон мовчить про способи вирішення подібної колізії, тому у заявника в такому випадку залишається тільки суд.

Якщо ж з документами, ділянкою, повноваженнями Державного кадастрового реєстратора все в порядку, відбувається реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номера та видачею заявнику (без зазначення строків видачі) витягу з Державного земельного кадастру. Крім того, Державний кадастровий реєстратор, який здійснив державну реєстрацію земельної ділянки в день надходження заяви на реєстрацію подає органу державної реєстрації прав відповідну заяву і додані до неї документи. За результатами розгляду цієї заяви орган державної реєстрації прав надсилає державному кадастровому реєстратору свідоцтво про право власності на нерухоме майно для їх видачі заявнику.

Тут законодавець подбав про власника земельної ділянки, його звільнили від біганини по інстанціях, він отримує в результаті не тільки кадастровий номер, але і свідоцтво про право власності на ділянку. Однак, терміни для зворотного зв’язку від державного реєстратора прав державному кадастровому реєстратору не встановлені.

З недоліків Закону України «Про Державний земельний кадастр» слід зазначити, що формулювання частини 5 статті 24 Закону щодо термінів видачі витягу з Державного земельного кадастру після проведення реєстрації в ньому земельної ділянки некоректна. Державному кадастровому реєстратору встановлений термін у чотирнадцять днів з дня реєстрації заяви на перевірку відповідності документів вимоги законодавства і, за результатами перевірки, він повинен провести державну реєстрацію земельної ділянки або надати заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації. Невизначеність моменту полягає в тому, що Закон не зобов’язує Державного реєстратора видавати витяг з реєстру негайно після проведення його державної реєстрації та Свідоцтво про право власності на земельну ділянку, отже, процедура може затягтися не на один день.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 24.01.2013, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − 1 =