Зміни в процедурі банкрутства в 2013 році

18 січня поточного року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України” Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом “, що запропонував нову редакцію цього закону, докорінно змінивши процедури, пов’язані з банкрутством і відновленням платоспроможності боржника. Що нового в банкрутстві -2013?

Досудова санація

Новизна підходу до процедури санації боржника передбачає можливість ініціювати таку процедуру до звернення кредиторів або самого боржника до суду із заявою про порушення процедури банкрутства.

При виникненні ситуації, що вимагає впровадження плану санації боржника, останній може досягти відповідної угоди з кредитором (-ами) про введення санації, затвердити її план і передати на затвердження до відповідного господарського суду протягом п’яти днів з моменту затвердження плану.

Закон обмежує досудову санацію боржника 12-ма місяцями з дня затвердження плану санації судом. Відповідно, впродовж цього терміну ніхто не має права звернутися до господарського суду із заявою про порушення процедури банкрутства проти боржника.

Повідомлення для кредиторів

Частиною 10 статті 16 нової редакції Закону передбачено обов’язок господарського суду самостійно оприлюднювати інформацію про порушення справи про банкрутство на офіційному веб-порталі Вищого господарського суду України (офіційне оприлюднення) у мережі Інтернет. Аналогічно, проводиться офіційне оприлюднення про введення процедури санації боржника (ч.4 статті 28) і про початок ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом (ч.3. статті 38). Раніше офіційні публікації повинні були здійснюватися виключно в друкованих ЗМІ.

Пропущений кредитором строк для звернення з вимогами

Закон у нинішній редакції дає можливість кредиторам, які пропустили тридцятиденний термін для заяви своїх вимог до боржника, претендувати на виплату їм боргу. Правда, такі кредитори не є конкурсними, їх вимоги можуть бути задоволені лише в шосту, останню, чергу.

Раніше пропущений строк взагалі позбавляв кредитора права на звернення до боржника з якими-небудь вимогами.

Оскарження судових рішень в процедурі банкрутства

Закон в новій редакції дозволяє оскаржити ухвали господарського суду, винесені у справі про банкрутство за наслідками розгляду господарським судом заяви клопотання та скарги, а також постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. При цьому, в апеляційному порядку можуть бути оскаржені постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, всі ухвали місцевого господарського суду, ухвалені у справі про банкрутство. У касаційному порядку можуть бути оскаржені постанови апеляційного господарського суду, прийняті за результатами перегляду таких судових рішень: ухвали про порушення справи про банкрутство, ухвали про визнання недійсними угод (договорів) боржника, ухвали за результатами розгляду грошових вимог кредиторів, визначення про звільнення (відсторонення, припинення повноважень) арбітражного керуючого, визначення про перехід до наступної судової процедури, ухвала про затвердження плану санації, ухвалу про припинення провадження у справі про банкрутство, а також постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Аукціонний продаж майна

Процедура продажу майна боржника допомогою аукціону виписана більш детально: особливості укладення договорів на аукціонах, порядок проведення та організації аукціонів, порядок проведення електронних торгів та вимог до веб-сайтам, на яких проводяться електронні торги, порядок визначення початкової вартості майна та інші питання, що супроводжують проведення , організацію, підведення підсумків та порядок оформлення результатів аукціону.

Арбітражний керуючий

Нова редакція Закону акцентує увагу на інституті арбітражного керуючого, якщо в попередніх редакціях Закону йому була відведена лише одна стаття, то в новій редакції – цілий розділ, що визначає вимоги до арбітражних керуючих, їх права та обов’язки, відносини зі своїми помічниками, повноваження кваліфікаційної комісії, і порядок складання кваліфікаційного іспиту, порядку отримання права на здійснення діяльності арбітражного керуючого та багато інших питань, пов’язаних з відповідальністю, дисциплінарними стягненнями, контролем за діяльністю арбітражних керуючих.

Відмова від прискореної процедури визнання боржника банкрутом

Законодавець в новій редакції Закону відмовився від практики визнання боржника банкрутом, у разі його відсутності за місцем знаходження (раніше цей порядок регламентувався статтею 52 Закону).

Таким чином, була закрита діра в законодавстві, що дозволяла недобросовісним боржникам уникати розрахунків з кредиторами (у тому числі і по сплаті податків), використовуючи схеми з фіктивним банкрутством.

  Однак, це не гарантує того, що в процесі застосування нової редакції Закону не розкриються нові діри.

Процедури, пов’язані з іноземною процедурою банкрутства

Цілий розділ нової редакції Закону присвячено питанням, пов’язаним з іноземною процедурою банкрутства, тобто процедурою банкрутства, яка відбувається за кордоном, згідно вимог іноземного законодавства за участю іноземного суду та керуючим іноземною процедурою банкрутства.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 30.01.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ 1 = три