Як іноземцю отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні

Іноземцям чи особам без громадянства для підтвердження свого права перебувати на території України протягом тривалого часу видається документ, який називається видом. Здавалося б, його одержання не повинно спричинити проблем для особи, яка має для цього всі законні підстави. Однак чи реально іноземному громадянинові самому зібрати необхідні документи і виконати всі приписи законодавства, щоб його перебування в нашій державі було законним?

Чіткий перелік підстав

Вид на тимчасове проживання відповідно до закону отримують іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для участі у реалізації проектів міжнародної технічної допомоги, з метою проповідування релігійних віровчень чи для участі в діяльності представництв іноземних суб’єктів господарювання або іноземних банків, структурних осередків неурядових організацій іноземних держав.

Також вид отримують іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах, для роботи кореспондентами або представниками іноземних ЗМІ, здійснення культурної, наукової, освітньої діяльності на підставах і в порядку, встановлених міжнародними договорами України або спецпрограми. Однак більшість видів на проживання видаються іноземцям та особам без громадянства, які приїхали на навчання, з метою возз’єднання сім’ї та працевлаштування.

Для кожної з перерахованих категорій законом «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено чіткий перелік підстав, за наявності яких особа може отримати вид на тимчасове проживання. Так, для іноземця, який під час законного перебування на території України уклав шлюб з особою, яка має громадянство нашої держави, підставою для отримання посвідки є: заява, свідоцтво про шлюб та поліс медичного страхування. На практиці іноземцю також доведеться виїхати з України, отримати візу типу Д (довгострокову) з відміткою “Возз’єднання родини» та в’їхати знову. Якщо ж з державою, громадянином якої є іноземець, Україна має безвізовий режим, останньому доведеться здійснити лише виїзд-в’їзд.

Крім паспорта та перерахованих документів, іноземцям та особам без громадянства доведеться надати засвідчений переклад сторінки паспорта з особистими даними на українську мову, запрошення приймаючої сторони, квитанцію про сплату держмита або документ, що підтверджує наявність пільг щодо його сплати, чотири фотокартки і документи, обов’язкові для кожної окремої категорії іноземців.  

У разі возз’єднання двох іноземців також подається документ про наявність у приймаючої сторони достатнього фінансового забезпечення. Такий документ, як правило, оформляється як нотаріальна заява, в якій приймаюча сторона просить видати вид для іноземця-родича і повідомляє, що бере на себе всі витрати, пов’язані з перебуванням члена своєї сім’ї, і гарантує його проживання на території України, а також своєчасний виїзд в разі потреби.

Особи, які мають ідентифікаційний номер, подають також його копію.

Термінові перепони

У разі успішної подачі документів вид зобов’язані видати не пізніше, ніж через 15 днів. На практиці готовий документ іноземець забирає в прийомні години рівно через 2 тижні. Довірена особа може подати документи за дорученням, пред’явивши оригінал паспорта іноземця, а ось отримати готовий вигляд він може лише особисто.

Після отримання посвідки іноземець зобов’язаний протягом десяти днів зареєструватися за раніше вказаною ним адресою.

Оскільки в законодавстві чітко не прописано, які саме дні складають цей термін, компетентні органи ведуть підрахунки в календарних, а не робочих днях. Зазвичай вид видається вже на наступний день після прийняття позитивного рішення, проте датою, від якої буде вестися відлік 10 днів, є не день безпосереднього отримання, а день прийняття зазначеного рішення, тобто як мінімум день особа вже втрачає. Виключаючи вихідні дні і беручи до уваги, що не всі робочі дні є прийомними, – закінчується майже половина терміну.

Для того щоб іноземцю прописатися разом з власниками квартири і особами, які там вже проживають, необхідно відвідати ЖЕК і відділ у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб та знову зіткнутися з тяганиною. Досить часто, крім проблеми нестачі часу, на шляху іноземця до законної реєстрації стає небажання орендодавця відвідувати державні органи та затягування процедури з боку працівників ЖЕКу. Якщо ж строк пропущено, то адмінштрафу не уникнути ні самому іноземцю, ні особам, які надали йому житлову площу. Для останніх сума штрафу може досягати 1700 грн.

Щасливі власники виду, як правило, неприємно здивовані тим, як виглядає документ: зараз це прямокутник з картону, на якому вся інформація надрукована українською мовою і наклеєна фотографія. Але відповідно до постанови КМ від 28.03.2012 № 251 незабаром бланк повинен кардинально змінитися.

В цілому процедура отримання посвідки на тимчасове проживання хоч і була значно спрощена, однак все ще залишається складною і витратною для іноземця або особи без громадянства.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 07.02.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 4 = вісім