Заочні рішення. Прийняття, перегляд, набуття чинності

Цивільний процесуальний кодекс України (далі – Кодекс) передбачає можливість заочного розгляду судових спорів. Умови прийняття, перегляду та набрання чинності заочних судових рішень?

У яких випадках це можливо?

Стаття 224 Кодексу серед умов проведення заочного розгляду справи вказує неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином про дату і місце судового засідання, якщо він не подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, або суд не вважав причини його неявки поважними. Потрібно сказати, що заочний розгляд справи – не обов’язок суду, а право надане йому законодавством, як засіб боротьби із затягуванням процесу відповідачем. Для можливості розгляду справи заочно необхідна ще одна важлива умова – згода позивача на таку процедуру.

Суть заочного розгляду справи полягає в тому, що суд, приймаючи рішення, виходить тільки з тих доказів, які є в матеріалах справи, тобто, як правило, виходячи з доказів, наданих позивачем.

Тобто, позивач в більшості випадків, більш зацікавлений у заочному розгляді спору, в такому випадку, йому необхідно лише подбати про те, щоб його доказів було достатньо для прийняття рішення на його користь.

Ситуація може бути більш складною, якщо відповідачів кілька. У такому випадку, заочний розгляд справи може відбутися в умовах неявки всіх відповідачів. Тут вже відповідачі, зацікавлені затягнути процес, можуть, діяти спільно, затягувати процес, перешкоджаючи заочному розгляду позовної заяви. Також заочний розгляд справи не може бути продовжено, якщо позивач у процесі розгляду ухвалив рішення про зміну предмета і підстави позову, розміру позовних вимог. У цьому випадку суд зобов’язаний оповістити про такі зміни відповідача, попередньо відклавши заочний розгляд справи.

Сама процедура заочного розгляду справи мало чим відрізняється від звичайного виробництва: заслуховуються пояснення позивача, вивчаються надані їм докази (якщо є необхідність, заслуховуються свідки, експерти, зачитуються висновки експертизи тощо), далі – формальні судові дебати та ухвалення рішення судом.

Як правило, весь процес вкладається в одне засідання, що, знову-таки на користь позивача (при позитивному вирішенні питання).

Чи можна скасувати заочне рішення?

Після оголошення заочного рішення, його копія повинна бути спрямована відповідачу (-ам) не пізніше трьох днів. Строк і порядок подання заяви про його перегляд повинні бути вказані безпосередньо в рішенні. Стаття 228 Кодексу визначає, що заочне рішення може бути переглянуте тим же судом, який його виніс.

Для отримання можливості перегляду заочного рішення відповідач повинен протягом 10 днів з моменту отримання його копії подати відповідну заяву. Вимоги до форми і змісту заяви чітко передбачені статтею 229 Кодексу.

Серед іншого, відповідач зобов’язаний в заяві послатися на обставини, які свідчать про поважний характер причин його неявки на судове засідання і неповідомлення про них суду. Але одних слів мало, кожна обставина повинна підтверджуватися доказами. Крім того, необхідно подати докази, якими відповідач обгрунтовує свої заперечення проти позовних вимог позивача. Заява також повинна містити клопотання про перегляд заочного рішення та перелік доданих до нього матеріалів.

До заяви також слід прикласти його копії, а також копії всіх доданих до неї матеріалів, в тій кількості, скільки осіб бере участь в процесі.

За перегляд заочного рішення передбачена сплата судового збору в розмірі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати. Нагадаю, що судовий збір обчислюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року Законом України “Про Державний бюджет України” на відповідний рік. Тому до заяви про перегляд заочного рішення обов’язково додайте квитанцію про сплату судового збору.

Процедура перегляду заочного рішення виглядає так.

Прийнявши належно оформлену заяву про перегляд заочного рішення, суд повинен невідкладно направити копії заяви та доданих до неї матеріалів іншим учасникам процесу і одночасно повідомити всі зацікавлені сторони про час і місце розгляду заяви. При цьому суд обмежений строками розгляду заяви – п’ятнадцять днів з моменту надходження до суду.

Кодекс не встановлює, чи повинен розглядати заяву про перегляд заочного рішення той же склад суду, який це рішення приймав, або це повинен здійснювати принципово інший склад.

За підсумком розгляду заяви про перегляд заочного рішення суд може прийняти одне з двох рішень, яке оформляється визначенням: залишити заяву без задоволення або скасувати заочне рішення і призначити справу до розгляду в загальному порядку.

Скасувати заочне рішення суд може, якщо вважатиме, що причини відсутності відповідача в судовому засіданні поважні і докази, на які він посилається мають істотне значення для правильного вирішення справи. Інших підстав для задоволення заяви Кодекс не передбачає.

Разом з тим, відмова суду задовольнити заяву про перегляд заочного рішення не позбавляє позивача права оскаржити його в загальному апеляційному порядку. У цьому разі строк для подання апеляційної скарги починає свій відлік від дати винесення судом відповідної ухвали.

Кодекс говорить також про можливість оскаржити заочне рішення в звичайному, апеляційному порядку, але до цієї процедури потрібно вдаватися в тих випадках, коли відповідач розуміє, що шансів скасувати заочне рішення по вище описаній процедурі у нього немає. Тоді у відповідача залишається всього 10 днів для підготовки і подання апеляційної скарги з моменту отримання копії заочного рішення.

Коли ж заочне рішення набуває чинності?

Тут правила нескладні: відповідач пропустив установлені Кодексом строки для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, або апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги на заочне рішення.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 18.02.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


три − 2 =