Пенсії в питаннях і відповідях: пенсії матерям дітей-інвалідів, перерахунок пенсій, добровільне страхування

Сьогодні поговоримо про пенсії матерям дітей-інвалідів, перерахунку пенсій і добровільне пенсійне страхування.

Пенсії матерям дітей-інвалідів

За яких умов мати дитини-інваліда може вийти на пенсію достроково?

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років і при наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Таким чином, для дострокового виходу на пенсію матері дитини – інваліда обов’язковими умовами є:

  • вік матері – не менше 50 років;
  • страховий стаж матері – не менше 15 років;
  • дитина, як мінімум, до 6 років виховувалася в родині;
  • дитина має статус дитини-інваліда або інваліда з дитинства.

Чи є обов’язковою умовою для призначення дострокової пенсії матері дитини-інваліда той факт, що інвалідність настала до 6 – річного віку?

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не містить такої вимоги.

Тим не менш органи Пенсійного фонду, посилаючись на п.25 Постанови Правління ПФУ від 25.11.2005р. №22-1, для призначення дострокової пенсії матерям дітей-інвалідів вимагають надати або документ, що підтверджує, що інвалідність дитини настала до досягнення нею 6-річного віку, або висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її інвалідом до 6 років.

Однак Постанова ПФУ є підзаконним нормативним актом, тому застосуванню підлягають саме норми Закону, який не містить обов’язкової умови про те, що інвалідність дитини повинна наступити до досягнення нею 6-річного віку. Така ж правова позиція була викладена в низці постанов адміністративних судів, у тому числі і у визначенні Вищого адміністративного суду України від 27.10.2011г. №К/9991/44479/11. Тому матерям дітей-інвалідів, яким органи ПФУ відмовили у призначенні дострокової пенсії, грунтуючись на п.25 Постанови Правління ПФУ № 22-1, можна порадити оскаржити таку відмову в судовому порядку.

Чи призначається дострокова пенсія батькам дітей-інвалідів?

Так, батькам дітей-інвалідів дострокова пенсія може бути призначена або за вибором матері (тоді вона сама відмовляється від дострокової пенсії) або в разі відсутності матері. Дострокова пенсія батькові призначається по досягненні ним 55 років та наявності страхового стажу не менше 20 років.

Перерахунок пенсій

В яких випадках проводиться перерахунок призначеної пенсії за віком?

У відповідності зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться в таких випадках:

  • індексації відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення;
  • якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за минулий рік зросла, розмір пенсії збільшується на коефіцієнт, який відповідає не менше, ніж 20% темпів такого зростання;
  • у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тільки для непрацюючих пенсіонерів!);
  • за заявою працюючого пенсіонера, раз на два роки.

Мені не перерахували пенсію у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму, мотивуючи тим, що я є приватним підприємцем. Чому?

Перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму не проводиться для осіб, які здійснюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ч.3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). У відповідності зі ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до платників цього внеску належать, у тому числі, і фізичні особи-підприємці. Тому підвищення пенсії у зв’язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму їм не проводиться. У той же час, після припинення підприємницької діяльності такий перерахунок буде проведений з урахуванням прожиткового мінімуму, діючого на момент припинення діяльності.

Як проводиться перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам?

Перерахунок пенсії проводиться працюючим пенсіонерам, які мають не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

При цьому перерахунок проводиться з урахуванням всього страхового стажу із заробітної плати, з якої була призначена пенсія або, за бажанням пенсіонера, із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (включаючи заробітну плату після призначення пенсії), але з застосуванням показника середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії.

Чи можливий перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру з урахуванням показника середньої заробітної плати за попередній рік?

На сьогоднішній день діє редакція частини 3 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка виключає таку можливість. При перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам застосовується показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні (попередньому перерахунку).

Тим не менш з 1 січня 2008 року до 22 травня 2008 року діяла редакція цієї ж статті, яка надавала можливість перераховувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати для працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. У наслідку ці зміни були визнані Конституційним судом неконституційними і з 22 травня 2008 року відновила свою дію «стара» редакція частини 3 статті 42 Закону, яка також не передбачала можливості для застосування показника за попередній зверненню рік при перерахунку пенсії.

Таким чином, працюючим пенсіонерам, які звернулися за перерахунком пенсії в період з 1 січня по 22 травня 2008 року, було проведено перерахунок з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, в подальшому при перерахунку їм пенсії, застосовується той же показник.

Добровільне страхування

Як я можу забезпечити собі в майбутньому гідну пенсію, якщо працюю на півставки і отримую заробітну плату менше мінімальної?

Період, протягом якого страхові внески на державне загальнообов’язкове пенсійне страхування оплачуються в розмірі, менше мінімального, не буде надалі врахований у страховому стажі для призначення пенсії. Тим не менш, ті, хто працює неофіційно, отримують заробітну плату в розмірі, менше мінімальної або працюють за кордоном, в державах, з якими в України немає угод про пенсійне забезпечення, можуть забезпечити собі державну пенсію в майбутньому, уклавши з Пенсійним фондом договір про добровільне страхування.

Для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування до територіального органу ПФУ за місцем проживання необхідно подати заяву за формою, затвердженою ПФУ, а також: копію документа, що підтверджує особу, копію ІПН та копію трудової книжки. Договір про добровільне пенсійне страхування укладається на строк не менше одного року. Крім того, Ви можете почати перераховувати страхові внески і без укладення договору про добровільне пенсійне страхування. У такому випадку договір повинен бути укладений не пізніше 1 року з дати першого платежу. Також договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата застрахованою особою страхових внесків за попередні періоди. При цьому сума сплачених страхових внесків за кожний місяць не може бути меншою мінімального страхового внеску.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 20.02.2013, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 7 = сорок два