Що потрібно знати бізнесу про перевірки фінансової інспекції

Однією з основних ознак підприємницької діяльності є те, що здійснюється вона на свій ризик. Під час перевірок, які проводять контролюючі органи, відчуття ризику у суб’єктів господарювання загострюється, особливо якщо мова йде про позапланові виїзні ревізії, зокрема про зустрічні звірки. Остання не є контрольним заходом по відношенню до підприємства, проте її наслідки можуть бути непередбачувані. Тому перед візитом співробітників Державної фінансової інспекції підприємцям варто озброїтися відповідною інформацією.

Як відомо, у грудні 2010 року Головне контрольно-ревізійне управління було реорганізовано в Держфінінспекції. Повноваження останньої визначені законом «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.93 № 2939-XII (це нова назва акта – в редакції закону від 16.10.2012 № 5463-VI).

До них відноситься проведення:

 • планових виїзних ревізій;
 • позапланових виїзних ревізій;
 • зустрічних звірок.

Останні можуть проводитися на підприємствах, які мали правові відносини з підконтрольною установою. До таких підприємств закон відносить органи державної влади, бюджетні установи та суб’єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства та організації, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів або користуються державним майном. Таким чином, суб’єкти господарювання приватного сектору не належать до числа підконтрольних Держфінінспекції, але у відношенні них також можуть здійснюватися певні заходи у випадках, якщо мали місце правовідносини з підконтрольною установою.

Виходячи з цього можемо зробити висновок, що органи Держфінінспекції мають право проводити відносно «непідконтрольних» підприємств позапланову ревізію або зустрічну звірку даних. Ще одним методом взаємодії може бути витребування довідок та копій документів про операції та розрахунки з підприємствами, установами, організаціями, щодо яких здійснюється ревізія, але це не передбачає виїзду працівника інспекції на місце.

Відповідно до закону позапланові виїзні ревізії суб’єктів господарської діяльності незалежно від форми власності проводяться органами Фінінспекція виключно за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. Якщо такого рішення немає, залишається тільки одне – зустрічна звірка, яка являє собою «метод документального підтвердження у суб’єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи».

На рівні закону процедура проведення зустрічної звірки не регламентована, тому слід керуватися постановою КМ «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державної фінансовою інспекцією, її територіальними органами» від 20.04.2006 №550.

Така звірка проводиться шляхом документального і фактичного дослідження виду, обсягу операцій, проведених між суб’єктом господарювання та підконтрольною установою. За результатами звірки у двох примірниках складається довідка (не акт!), один примірник якої видається суб’єкту господарювання, який мав правові відносини з об’єктом контролю, другий – приєднується до матеріалів ревізії.

Зустрічна звірка не є контрольним заходом по відношенню до суб’єкта господарювання. Об’єктом контролю в цей час є інша установа. За допомогою зустрічної звірки даних з’ясовуються питання реальності та повноти відображення операцій і розрахунків в обліку саме підконтрольної установи.

Сама звірка не є чимось надзвичайним для суб’єкта господарювання. У контролюючого органу не так вже багато механізмів її здійснення, та й предмет перевірки досить вузький. Однак наслідки документального підтвердження можуть бути непередбачувані.

Зокрема, зустрічна звірка може стати передвісником позову, адже в ході її проведення можна отримати інформацію про стан документації підприємства, щодо конкретного договору (операції). Тому необхідно, щоб юрист був присутній вже на стадії перевірки. Це дозволить мінімізувати можливі ризики.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 06.03.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Що потрібно знати бізнесу про перевірки фінансової інспекції”

 1. Олена on Березень 19th, 2013 at 13:30

  Моя родная сестра (52 года) просит прописать себя и её дочь (22 года) в моём часном доме. Владелец я. обещает выписаться через год.
  Ответьте пожалуйста, будут ли они с дочерью иметь право на моё имущество (дом)?

  Заранее спасибо!

 2. Аnna on Березень 28th, 2013 at 10:06

  Доброго дня, Олено!
  У відповідності до ч.1 ст. 156 Житлового кодексу Української РСР, члени сім’ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.
  Згідно ч.3 ст.156 цього ж Кодексу члени сім’ї власника будинку (квартири) зобов’язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири). Повнолітні члени сім’ї власника зобов’язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і придомової території та проведенню ремонту. Спори між власником та членами його сім’ї про розмір участі в витратах вирішуються в судовому порядку.
  Відповідно до ст. 160 вищезгаданого Кодексу члени сім’ї наймача, які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов’язки, що випливають з договору найму. Повнолітні члени сім’ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов’язаннями, що випливають із зазначеного договору.

  Таким чином, якщо Ви зарєструєте свою сестру з дочкою у домі, який належить Вам на праві власності, то відповідно до вищевказаного, вони матимуть ті ж права і нестимуть ті ж обов’язки, що належать Вам, окрім права розпорядження житлом.

  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

Написати відповідь


6 × = сорок два

--


Календар публікацій

Березень 2013
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031