Як виселити родича з власної квартири

Дуже велика кількість житлових спорів пов’язано з позбавленням члена сім’ї, справжнього чи колишнього, права користування житлом і його виселенням. Причому зробити це, як виявилося, не завжди просто. Адже в цьому випадку ми маємо справу не тільки з нормами цивільного, але й житлового законодавства, яке багато в чому застаріло. Як виселити родича з власної квартири?

Правове регулювання

При вирішенні спорів про виселення з житлового приміщення суди керуються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Житлового кодексу УРСР, а також Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».

Стаття 47 Конституції України гласить, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як в судовому порядку і на підставі закону. Тому виселення із займаного житлового приміщення проходить тільки в судовому порядку!

Відразу обмовимося, що реєстрація місця проживання є похідним правом від права користування житлом, а тому зняти мешканця з реєстрації місця проживання можна тільки при втраті ним права користування цим житлом або у зв’язку з його виселенням (добровільно або в примусовому порядку). Тому заявляючи в суді вимогу про зняття особи з реєстрації місця проживання (у просторіччі – «виписці»), потрібно одночасно пред’явити вимогу про визнання цієї особи такою, що втратила право проживання в житловому приміщенні або його виселення з житлового приміщення.

Підстави для «видворення»

Підстав розпрощатися з «неугодним» співмешканцем може бути декілька, а саме:

1) Відсутність права на проживання в приміщенні.

Наприклад, вселення в житлове приміщення відбулося без законних підстав або з порушенням встановленого порядку вселення членів сім’ї.

Так, згідно зі ст. 156 ЖК члени сім’ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.

За згодою власника будинку (квартири) член його сім’ї вправі вселяти в займане ним жиле приміщення інших членів сім’ї. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.

Важливо пам’ятати, що припинення сімейних відносин з власником житлового приміщення (наприклад, розірвання шлюбу з останнім) не позбавляє права користування займаним приміщенням.

До цієї ж категорії підстав для виселення можна віднести випадок з колишнім власником житла і членами його сім’ї, не бажаючими «виписуватися» з колишньої власності. У даному випадку з втратою права власності на житло колишній власник втрачає і право користування ним.

2) Втрата права користування жилим приміщенням.

Підстави для визнання члена сім’ї таким, що втратив право користування житловим приміщенням передбачені в ст. 71, 72 ЖК і ст. 405 ЦКУ.

Так, члени сім’ї наймача в житлових приміщеннях державного житлового фонду втрачають право користування житловим приміщенням у разі їх відсутності без поважних причин понад 6 місяців (ст. 71,72 ЖК).

Член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом (ст. 405 ЦКУ).

3) Примусове виселення.

Згідно з нормами ЖК примусове виселення члена сім’ї власника житла без надання йому іншого приміщення можливо тільки у випадку, передбаченому частиною першою статті 116 ЖК. А саме, якщо такий член сім’ї систематично руйнує чи псує жиле приміщення, або використовує його не за призначенням, або систематичним порушенням правил спільного проживання робить неможливим для інших проживання з ним в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними .

4) Визнання особи в судовому порядку безвісти зниклим.

На підставі ст. 43 ЦКУ фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про її місце знаходження.

5) Оголошення померлим.

У відповідності з нормами ст. 46 ЦКУ, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, – протягом шести місяців, а при можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру – протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Найпоширеніші помилки у позовах про виселення

  1. Заявляються вимоги до Відділу громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб ДМУ УМВС про зняття особи з реєстрації місця проживання до вирішення питання про відсутність у нього права користування житловим приміщенням, визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням або примусового виселення.
  2. Позивач заявляє позов про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні житлом, у своїх вимогах посилаючись виключно на норми ЦКУ (зокрема, ст. 391), в той час як дані правовідносини регулюються також нормами житлового законодавства. За відсутності підстав для визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням або його виселення із займаного житлового приміщення (ст. 71.72 РК, ст. 405 ЦКУ, ст. 116 ЖК) в такому позові буде відмовлено.
  3. Просячи суд визнати члена сім’ї таким, що втратив право на проживання в квартирі, що знаходиться в приватній власності позивача, останній посилається на ст. 71, 72 ЖКУ, тоді як в цьому випадку застосовуються норми ст. 405 ЦКУ, оскільки позивач є власником приміщення.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 06.03.2013, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Як виселити родича з власної квартири”

  1. Arsena on Листопад 30th, 2014 at 23:36

    чи може власник квартири зняти з реєстрації інваліда 3 групи без його згоди?

  2. Екатерина Данюк on Грудень 5th, 2014 at 10:44

    Шановний Арсен, для того, щоб вірно відповісти на дане питання, потрібно дізнатися чи дана особа є членом сім’ї власника,її вік, на яких підставах вона була зареєстрована за даною адресою. Без згоди особи, її можна зняти з реєстрації на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення тощо.

Написати відповідь


чотири + = 11

--


Календар публікацій

Березень 2013
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031