Як звільнитися від поручительства?

Погоджуючись на поручительство по кредитним договорам в період бурхливого кредитування, поручителі і не думали про те, що рано чи пізно доведеться відповідати за боргами позичальника. Але коли позичальники перестали виконувати кредитні зобов’язання, поручителі набули статусу солідарних боржників. Сьогодні поговоримо про те, як поручителю позбавиться від кредитного тягаря.

Відповідь на це питання міститься в ст. 559 Цивільного кодексу України, яка після 2008 року стала самою читабельною. Незважаючи на однозначність цієї статті, практика протягом 2008-2013 років була кардинально мінливою.

Зупинимося на практичних аспектах застосування ст. 559 ЦК України.

1. Порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов’язання.

Цей спосіб припинення зобов’язань поручителя широко використовувався в 2009 – початку 2011 р. шляхом банкрутства підприємства боржника. При цьому, банкрутували як юридичні так і фізичні особи-підприємці. Найчастіше використовувалася скорочена процедура. І якщо до цього не були пред’явлені вимоги до поручителів, то на цій підставі в разі оспорювання в судовому порядку можна було припиняти договір поруки, не без складнощів, звичайно, але правова позиція була.

Зараз це також досить поширений спосіб припинення зобов’язань поручителя, але при цьому, зміщуються акценти в бік добровільного врегулювання позичальником свого боргу перед банком шляхом досягнення домовленостей про передачу кредиторові відступного в рахунок погашення з прощенням залишку заборгованості. Цей механізм є на сьогодні досить актуальним.

2. Порука припиняється у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя.

На практиці це положення запрацювало лише в кінці 2011 року, до цього практика була протилежною у 2009-2010 роках. Але вже починаючи з 2011 року на рівні вищих судових інстанцій почала вироблятися позитивна для поручителя практика. На сьогодні вона закріпилася в судових інстанціях по такого роду справам. Хоча при всій, здавалося б, однозначності позиції, кредитори намагаються доводити, що поручитель підписанням договору поруки дав свою згоду на збільшення процентної ставки або ж пролонгації виконання кредитних зобов’язань. Іноді кредиторам це вдається, тому потрібно досить уважно ставитися до формулювань в договорах поруки.

3. Порука припиняється після закінчення терміну дії договору поручительства.

Ця підстава практично не працює, оскільки договір поруки не є самостійним, він є акцесорним по відношенню до кредитного договору. Тому, часто термін закінчення договору поруки пов’язують з кредитним договором.

4. Порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з моменту настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя.

В даному випадку неуважність кредитора може зіграти на руку поручителю. Якщо позичальник не виконав свої зобов’язання по оплаті чергового місячного платежу, а кредитор протягом наступних шести місяців не пред’явив вимогу до поручителя, то договір апріорі вважається припиненим. При цьому, не вважається вимогою в розумінні ст.559 ЦК України позовна заява. Також, оскільки бездіяльність кредитора по відношенню до поручителя протягом шести місяців тягне припинення договору поруки в силу закону, то у поручителя немає необхідності доводити це в судовому порядку. Хоча на практиці, поручителям все ж доводитися захищати свої інтереси в суді шляхом подання позову про припинення договору поруки у відповідь на звернення кредитора з позовом про стягнення заборгованості з поручителя.

5. Визнання договору поруки недійсним також є підставою для припинення зобов’язань поручителя.

Цей спосіб припинення договору поруки використовується, в разі якщо підпис на договорі поруки фактично не належить підписувачу. Досить поширене явище, коли поручитель передумав підписувати договір, або ж не з’явився в банк в призначений час, тим не менш, договір поруки підписувався, про що, звичайно ж, поручитель дізнається лише коли отримує повістку в суд. У такому разі потрібна експертиза підпису в рамках судового розгляду або ж в рамках кримінального провадження. На підставі експертизи підпису на договорі поруки виноситися рішення суду про визнання договору поруки недійсним.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://ubr.ua

Стаття опублікована у четвер, 28.03.2013, у категорії Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


1 + = вісім

--


Календар публікацій

Березень 2013
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031