Новий порядок оформлення посвідчення водія

28.03.2013 року набрав чинності Порядок централізованого оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення посвідчення водія, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 185. Новий порядок був прийнятий на виконання Закону України “Про Єдиний демографічному реєстрі та документах, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу та її спеціальний статус”. Що змінилося в порядку оформлення водійського посвідчення?

Відразу обмовимося, що нормативні акти, якими був затверджений старий порядок видачі водійських посвідчень (а саме: Постанова КМУ від 8.05.1993 р. №340 та Наказ МВС від 07.12.2009г. № 515) не були скасовані. Але оскільки Постанову № 185 було прийнято пізніше, саме нею відтепер слід керуватися при оформленні водійського посвідчення.

Пунктом 1 Порядку обумовлено, що водійське посвідчення є документом, що засвідчує особистість і її спеціальний статус в частині підтвердження права його власника на керування транспортними засобами.

Посвідчення водія нового зразка буде виготовлятися у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

У безконтактний електронний носій, який буде імплантований в посвідчення водія, вносяться такі відомості:

 1. дані зони візуальної перевірки посвідчення водія;
 2. додаткова змінна інформація (про місце реєстрації, відмова від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
 3. додаткові (факультативні) біометричні дані, параметри (оцифровані відбитки пальців рук);
 4. основні біометричні дані, параметри (оцифрований образ особи, оцифрований підпис особи);
 5. дані щодо забезпечення захисту інформації, що міститься на безконтактному електронному носієві.

Додаткова змінна інформація вноситься до безконтактного електронного носія, виключно за письмовим клопотанням особи.

Для тих же, хто за своїми релігійними переконаннями не сприймає такий варіант, Постановою №185 передбачена також видача посвідчення водія без безконтактного електронного носія, а також з безконтактним електронним носієм, що не містить інформації.

Отримати водійське посвідчення може кожен громадянин, який досяг визначеного Законом України “Про дорожній рух” віку (16-ти років), що не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання.

Порядком також визначено терміни дії водійського посвідчення нового зразка. Водійське посвідчення на право керування транспортними засобами категорії А, А1, В і В1 буде дійсне протягом 20 років, для всіх інших категорій – протягом 10 років з дати його видачі підрозділами Державтоінспекції.

Нововведенням є також і те, що оформлення, виготовлення та видача громадянину посвідчення водія буде здійснюватися підрозділами Державтоінспекції незалежно від місця його проживання в Україні у взаємодії з Головним обчислювальним центром Єдиного державного демографічного реєстру та державним підприємством “Державний центр персоналізації документів”. Видається водійське посвідчення протягом 5 робочих днів з дня подання всіх необхідних документів.

Для оформлення і видачі посвідчення водія потрібно подати:

 1. паспорт громадянина України або документ, що його замінює;
 2. картку водія або документ, що підтверджує факт видачі посвідчення водія;
 3. свідоцтво про закінчення закладу (у разі отримання посвідчення водія вперше або відкриття в посвідченні водія вищої категорії);
 4. оригінал і копію документів про зміну особистих даних особи (у разі зміни особою прізвища, імені та по батькові, року народження, місця народження тощо);
 5. посвідчення водія (у разі наявності);
 6. медичну довідку встановленого зразка про придатність до керування транспортним засобом відповідної категорії;
 7. платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або документ про звільнення від сплати державного мита.

Після заповнення заяви-анкети (введення персональних даних фізичної особи, на ім’я якого здійснюється оформлення посвідчення водія) працівник підрозділу Державтоінспекції друкує і надає її особі для перевірки правильності внесених до заяви-анкети персональних даних. Після зазначеної перевірки особа власним підписом підтверджує правильність внесених персональних даних.

Оригінали документів повертаються заявнику після прийняття заяви-анкети до розгляду.

Для обміну посвідчення водія подаються:

 1. заява-анкета;
 2. паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує його громадянство;
 3. картка водія або документ, що підтверджує факт видачі посвідчення водія;
 4. свідоцтво про закінчення закладу (у випадку відкриття в посвідченні водія вищої категорії) або довідку про проходження двадцятигодинних курсів навчання управління на відповідному транспортному засобі (у разі відкриття у водійському посвідченні нижчої категорії);
 5. документи, що підтверджують виникнення подій (обставин), у зв’язку з якими посвідчення водія підлягає обміну;
 6. посвідчення водія, предмет обміну;
 7. документ, що підтверджує керування транспортним засобом (у разі потреби);
 8. медичну довідку встановленого зразка про придатність до керування транспортним засобом відповідної категорії;
 9. платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або документ про звільнення від сплати державного мита.

У разі виникнення подій (обставин), у зв’язку з якими посвідчення водія підлягає обміну, особа зобов’язана надати зазначені документи протягом 10 робочих днів з дати виникнення таких подій (обставин) для обміну посвідчення водія.

Для оформлення посвідчення водія замість втраченого або вкраденого особа подає:

 1. заяву про оформлення водійського посвідчення у зв’язку з його втратою або розкраданням;
 2. заяву-анкету;
 3. паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує його громадянство;
 4. платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або документ про звільнення від сплати державного мита.

Про втрату або крадіжку посвідчення водія на території України особа зобов’язана негайно повідомити найближчий підрозділ Державтоінспекції, а в разі викрадення – також органу внутрішніх справ. Про втрату або крадіжку посвідчення водія за кордоном особа зобов’язана повідомити компетентним органам іноземної держави та найближчим закордонним дипломатичним установам України.

Замість втраченого або вкраденого посвідчення водія підрозділ Державтоінспекції після встановлення факту видачі раніше такого посвідчення водія особі, яка заявила про його втрату або крадіжку, оформляє і видає нове посвідчення водія.

Якщо ж втрачене посвідчення водія знайшлося, потрібно протягом доби здати знайдене посвідчення для знищення в найближчий підрозділ Державтоінспекції, а в разі втрати або викрадення за кордоном – найближчим закордонну дипломатичну установу України.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 11.04.2013, у категорії Транспорт. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Новий порядок оформлення посвідчення водія”

 1. тамара on Червень 11th, 2015 at 00:28

  Скільки категорій я можу відкрити за один раз,якщо я вже маю категорії А:В C

 2. Екатерина Данюк on Червень 11th, 2015 at 10:17

  Шановна Тамаро, це залежить від того, які категорії Вам потрібні. Необхідну інформацію можете знайти в Положенні про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/340-93-%D0%BF.

Написати відповідь


4 + три =