Пенсія шахтарям, міліціонерам, науковим співробітникам і не тільки. Питання та відповіді

Більше року тому в Україні була проведена пенсійна реформа. Однак питань щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій за цей час не поменшало. Пропонуємо відповіді на деякі запитання читачів про пенсії пільговим категоріям, пенсії за вислугою років, розрахунку стажу і не тільки. На запитання відповідає юрист Наталія Заєць.

«Я – шахтар, дільничний підземний гірничий нормувальник. На пенсії з 31.01.2007 р. Пенсію згідно закону про престижність шахтарської праці не отримую. Стаж роботи – 13 років підземного, 35 років спільного. Мені покладена пенсія відповідно до цього закону? Якщо ні, то чому? ».

Ні, не покладена. Відповідно до статті 8, яка містить норму про порядок пенсійного забезпечення шахтарів, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п), затвердженим Кабінетом міністрів, встановлюється незалежно від місця останньої роботи – у розмірі 80% середньої зарплати шахтаря, але не менш 3-х розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, стаж роботи шахтарем повинен бути 15 років. А так як він 13, то за законом дана пенсія не покладена …

«Я з серпня 1997 р. працюю в МВС України. З них 3 роки навчання в училищі міліції, а з 2000 р. по теперішній час – оперуповноважений, у зв’язку з чим служив за пільговою сіткою 1 рік за 1,5. А ось після прийняття пенсійної реформи стало невідомо, що сталося з пільговою вислугою, і скільки взагалі тепер залишилося служити, і в якому році виходити на пенсію. За старою системою пенсійного законодавства і підзаконних актів МВС про пільгову вислугу мені на пенсію покладено виходити у листопаді 2012 року. Як зараз рахується пільгова вислуга для співробітників МВС, і в якому віці я можу вийти на пенсію? »

Знаючи розмір вислуги, ви можете визначити дату свого виходу на пенсію. У вашому випадку, згідно з вимогами Закону, пенсія за вислугу років призначається згідно з пунктами «б» – «д» ст. 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», незалежно від віку в разі звільнення, якщо:

  • по 30.09.2011 р. та на день звільнення – вислуга 20 років і більше;
  • з 01.10.2011 р. по 30.09.2012 та на день звільнення – вислуга 20 календарних років і 6 міс. і більше;
  • з 01.10.2012 р. по 30.09.2013 р. та на день звільнення – вислуга 21 календарний рік і більше;
  • з 01.10.2013 р. по 30.09.2014 р. та на день звільнення – вислуга 21 календарний рік і 6 міс. і більше;
  • з 01.10.2014 р. по 30.09.2015 р. та на день звільнення – вислуга 22 календарних роки і більше;
  • з 01.10.2015 р. по 30.09.2016 р. та на день звільнення – вислуга 22 календарних роки і 6 міс. і більше;
  • з 01.10.2016 р. по 30.09.2017 р. та на день звільнення – вислуга 23 календарних роки і більше;
  • з 01.10.2017 р. по 30.09.2018 р. та на день звільнення – вислуга 23 календарних роки і 6 міс. і більше;
  • з 01.10.2018 р. по 30.09.2019 р. та на день звільнення – вислуга 24 календарних роки і більше;
  • з 1.10.2019 р. по 30.09.2020 р. та на день звільнення – вислуга 24 календарних роки і 6 міс. і більше;
  • з 01.10.2020 р. або після цієї дати і на день звільнення – вислуга 25 календарних років і більше.

У календарну вислугу зараховується також час навчання (незалежно від форми) у цивільних вищих навчальних закладах осіб офіцерського складу, середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі. А також у навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову або держслужбу або призначення на відповідну посаду в межах до 5 років з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби.

Військовослужбовцям, зазначеним у пунктах «б» – «д» ст. 1-2 цього Закону, при досягненні ними на день звільнення віку 45 років, крім осіб, зазначених у ч.3 ст. 5 Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12 років і 6 міс. становить військова або держслужба.

З приводу служби за пільговою сіткою 1: Наказ МВС від 29.07.2008 «Про затвердження Переліку посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ», по якому обчислюється час проходження служби за пільгою з розрахунку 1 міс. за 1,5, втратив чинність з 12.08.2011.

При розрахунку загального розміру вислуги за пільговою сітці у вас береться період служби з 2000 р. по 11.08.2011 включно.

«У червні 2011 року я оформила наукову пенсію і продовжую працювати науковим працівником за контрактом, який мені подовжують раз на рік. Будь ласка, розкажіть, як здійснюється нарахування та перерахунок пенсії науковому співробітнику? »

З 1 жовтня пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику буде призначатися при дотриманні таких вимог: наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі (передбаченого в абзаці першому частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») для чоловіків – 35 років, для жінок – 30 років; досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менше 20 років; досягнення жінками пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за наявності стажу наукової роботи не менше 15 років.

У вашому випадку перерахунок проводитиметься за умови, що після призначення пенсії відповідно до Закону ви працювали за строковим трудовим договором (контрактом) на науковій посаді і придбали не менше 24 місяців страхового стажу. Перерахунок буде проводитися з урахуванням стажу наукової роботи після призначення пенсії, виходячи з вашої заробітної плати, з якої нарахована пенсія, або із зарплати, встановленою у порядку, передбаченому в ч. 3-7 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» із застосуванням показника середньої зарплати (доходу), який враховувався при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Тобто у вашому випадку вам ще рано перераховувати пенсію, так як ви ще не придбали 24 місяці страхового стажу після виходу на пенсію.

«Мені 50 років. У 51 рік повинна вийти на пенсію, тому що на атестованій посаді згідно зі списком № 2 я відпрацювала 8 років. Мене звільняють за скороченням штату. Чи маю я право на дострокову пенсію? »

Ні. Згідно п. «г» ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», працівник, звільнений за скороченням штату, може достроково вийти на пенсію, якщо йому залишилося 1,5 року до пенсійного віку (згідно таким законам: ст. 26 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; «Про державну службу »,« Про статус народного депутата »,« Про прокуратуру »,« Про наукову і науково-технічну діяльність »).

«Дідусь помер 28.10.2011 року. За життя він отримував пенсію «За заслуги перед Вітчизною» і був інвалідом ВВВ II групи. Який розмір пенсії повинна отримувати бабуся при переході на його пенсію? Як довго займає процес переоформлення пенсії? »

Бабусі може бути призначена частина пенсії, яку отримував дідусь з урахуванням коефіцієнтів, встановлених Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Згідно з ним, непрацездатні члени сім’ї померлого пенсіонера, який отримував пенсію за заслуги перед вітчизною, зазначені в ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мають право на надбавку до пенсії. Один непрацездатний член сім’ї – 70% від пенсії померлого годувальника, два і більше – 90%. Процес переоформлення займає близько місяця.

«У 2012 р. я виходжу на пенсію. У мене 30 років страхового стажу. Наскільки мені відомо, при розрахунку пенсії я маю право виключити 10%, тобто 36 місяців стажу. У мене була низька зарплата протягом 6 місяців в 1996 р., 5 місяців в 2005 р. У 2007 р. 6 міс. я отримувала допомогу по безробіттю, а в 2011 р. отримувала допомогу по безробіттю 9 міс. Чи можу я виключити саме ці періоди для розрахунку пенсії? »

Так, можете. У вашому випадку головне, щоб в сумі періоди страхового стажу, які ви хочете виключити, не перевищували 36 місяців. У ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» йдеться про те, що людина, яка звертається за призначенням пенсії, може виключити певний період зі свого страхового стажу, незалежно від перерв між обраними місяцями.

«Я 1962 року народження. Трудовий стаж є лише за той час, коли був СРСР. Тобто після його розвалу в мене постійної роботи не було, а по тимчасових місцях роботи мене ніде не оформляють офіційно. Питання: чи буде в мене пенсія взагалі? І якщо так, як її будуть рахувати?»

Пенсія у вас буде. Порахують її на підставі норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тобто вам зарахують офіційний трудовий стаж (отриманий при СРСР) з урахуванням коефіцієнтів. Зокрема, при розрахунку розміру пенсії за даними про зарплату за період до 1.01.1992 при визначенні коефіцієнта зарплати середньою зарплатою за рік вважається щомісячна середня зарплата по Україні відповідного року.

«Я була звільнена з держслужби 28 березня 2011 на пенсію після досягнення 55 років. До моменту звільнення у мене було 8 років держслужби, а всього 34 роки страхового стажу. Отримую звичайну пенсію. Якщо я зараз влаштуюся на роботу на своє колишнє місце на держслужбу, то чи матиму я право по досягненні стажу держслужби 10 років, тобто через 2 роки, піти на пенсію вже як держслужбовець? »

Так, якщо ви влаштуєтеся на роботу і допрацювати ще 2 роки на держслужбі, після чого зверніться до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, то за законом буде вважатися, що ви йдете на пенсію як держслужбовець.

«Мені 55 років. Загальний трудовий стаж – 29 років 7 міс. Чи зможу я отримувати повноцінну пенсію? Або потрібно доопрацювати до 30 років трудового стажу? »

Вам доведеться доопрацювати 3 місяці. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що жінка має право достроково вийти на пенсію в 55 років – за умови, що її трудовий стаж складає не менше 30 років.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 11.04.2013, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − = 4