Комерційна й судова практика по заставі корпоративних прав

Застава корпоративних прав є досить поширеним способом забезпечення зобов’язань позичальника за кредитним договором. Але на практиці такий спосіб пов’язаний з рядом ризиків.

Існуюча комерційна і судова практика по заставі корпоративних прав свідчать, що для захисту своїх прав кредитори переважно:

  • передбачають у договорі застави такі положення, як (1) обов’язковість згоди кредитора на відчуження корпоративних прав, (2) переважне право кредитора на придбання корпоративних прав у разі їх відчуження, а також
  • реєструють обтяження корпоративних прав у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (далі – ДРОРМ).

Однак зазначені правові механізми не можуть повною мірою виключити ризик неузгодженого з кредитором відчуження корпоративних прав.

Так, угоди з відчуження корпоративних прав не вимагають нотаріальної форми і можуть полягати в простій письмовій формі. Крім того, реєстрація змін в статуті, пов’язана зі зміною учасника, здійснюється держреєстратором, який не отримує інформацію з ДРОРМ про бтяження корпоративних прав.

Відчуження корпоративних прав може бути здійснено без належного узгодження з кредитором в порушення зобов’язань за договором застави.

Таким чином, практично відчуження корпоративних прав може бути здійснено без належного узгодження з кредитором в порушення зобов’язань за договором застави. При цьому найбільш схильні до такого ризику кредиторські вимоги, забезпечені заставою корпоративних прав у ТОВ.

Природно, у випадку з АТ таке несанкціоноване відчуження виявити простіше у зв’язку з вимогами ст. 78 ЗУ «Про акціонерні товариства» щодо обов’язкового розкриття інформації АТ. І все ж ці вимоги не виключають ризику в цілому, а лише дають можливість кредитору більш оперативно оскаржити відчуження корпоративних прав, ніж у випадку з ТОВ.

Разом з тим, крім ризику відчуження заставлених корпоративних прав, необхідно позначити та інші ризики.

По-перше, у разі застави корпоративних прав у ТОВ договором застави необхідно додатково визначити обов’язкову згоду кредитора на (1) вхід/вихід учасників до/з ТОВ, пов’язані з перерозподілом часток і зміною розміру статутного капіталу ТОВ, а також (2) безпосередньо зміна статутного капіталу ТОВ.

По-друге, у разі застави корпоративних прав в АТ договором застави необхідно додатково визначити обов’язкову згоду кредитора на (1) додаткову емісію/викуп акцій АТ, пов’язані із зміною номінальної вартості акцій або зміною статутного капіталу АТ, а також (2) безпосередньо зміна статутного капіталу АТ.

Також у разі застави корпоративних прав в АТ необхідно брати до уваги, що корпоративні права акціонера нерозривно пов’язані з правом власності на акції АТ. Отже, для повного забезпечення прав кредитора в заставу передаються акції, що підтверджують абсолютні права їх власника, з подальшим блокуванням акцій депозитарієм на особовому рахунку власника-заставодавця.

По-третє, у разі застави корпоративних прав як у ТОВ, так і в АТ договором застави необхідно визначити обов’язкову згоду кредитора на інші корпоративні трансформації (виділення, злиття, перетворення та ін.) і ліквідацію за рішенням власника не тільки безпосередньо ТОВ або АТ, корпоративні права в якому є предметом застави, але і юридичної особи – власника таких корпоративних прав.

Враховуючи це, у разі порушення заставодавцем зобов’язань за договором застави корпоративних прав щодо отримання згоди кредитора, вплинуло надалі на обсяг і/або дійсність закладених корпоративних прав, кредитор зможе оскаржити в судовому порядку дійсність протоколів загальних зборів та/або M&A-угод.

Для мінімізації ризику визнання недійсним договору застави корпоративних прав у процесі стягнення кредитору необхідно здійснити юридичний due diligence.

Як вже згадувалося вище, простого включення названих положень у договори застави та внесення відповідних обтяжень в ДРОРМ недостатньо.

Так, для мінімізації ризику визнання недійсним договору застави корпоративних прав у процесі стягнення, поряд з вищевказаними діями, кредитору необхідно здійснити юридичний due diligence як заставодавця, так і безпосередньо ТОВ або АТ, корпоративні права в якому є предметом застави, а також заручитися низкою документів ( якими на практиці іноді нехтують, особливо кредитори-нерезиденти). Йдеться, головним чином, про рішення/протоколи загальних зборів заставодавця про надання застави (або згоди чоловіка/дружини, якщо заставодавцем виступає фізична особа), підтвердження повної сплати статутного фонду ТОВ/акцій АТ, а також відмову від переважного права купівлі частки або акцій (якщо мова йде про заставу корпоративних прав у приватному АТ, статутом якого передбачено таке переважне право). При цьому особливу увагу необхідно приділяти легітимності наданих протоколів, рішень та погоджень (включаючи повноваження самих підписантів).

Далі, говорячи про звернення стягнення на корпоративні права, що є предметом застави, необхідно звернутися до положення ст. 26 ЗУ «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень». Так, зазначена норма дозволяє застосовувати позасудові способи стягнення застави. Зважаючи на це доцільним є включення в договір застави положення про безумовний перехід корпоративних прав (а також права власності на акції у випадку з АТ) кредитору в разі дефолту позичальника або укладання договору купівлі-продажу корпоративних прав (частки/акцій) з відкладальною умовою.

Таким чином, використання застави корпоративних прав як способу забезпечення кредитних зобов’язань позичальника, з одного боку, несе істотні юридичні ризики, а з іншого – є ефективним механізмом забезпечення прав кредитора за умови якісного due diligence, а також грамотного юридичного підходу до структурування самої угоди, орієнтованому на спрощення стягнення застави у разі дефолту.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 03.05.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


6 − п'ять =

--


Календар публікацій

Травень 2013
П В С Ч П С Н
« Кві   Чер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031