Що змінилося в добровільному пенсійному страхуванні?

28 квітня 2013 набув чинності Закон України від 04.04.2013 р. № 184-VII “Про внесення змін до деяких законів щодо добровільної сплати єдиного внеску”. Що змінилося добровільному пенсійному та інших видах соціального страхування?

Зокрема, Законом від 04.04.2013 р   . внесено зміни до таких нормативно-правові акти:

Відтепер добровільне соціальне страхування здійснюватиметься відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (договір про добровільну участь) відповідно Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відповідно норми, що регулюють порядок укладення договору про добровільне пенсійне страхування з ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» були виключені.

Так, право на добровільну сплату єдиного внеску мають:

 • фізичні особи-підприємці, члени їх сімей, а також самозайняті особи – на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та / або від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
 • члени фермерського господарства, особистого селянського господарства – на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування;
 • громадяни України, які працюють за межами України, – на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
 • особи, які досягли 16-річного віку, які не відносяться до платників єдиного внеску, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Договір про добровільну участь, як і колись, укладається на строк не менше одного року. Для укладення договору необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання з відповідною заявою. У протягом 30 календарних днів територіальний орган ПФУ укладає із заявником договір про добровільну участь.

У договорі про добровільну участь зазначаються:

 • назва документа;
 • відомості про особу, які вносяться до системи персоніфікованого обліку;
 • вид (види) загальнообов’язкового державного соціального страхування, в якому особа братиме участь;
 • термін дії договору;
 • порядок сплати єдиного внеску та рахунки, на які він має сплачуватися;
 • умови набуття застрахованою особою права на виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням;
 • умови розірвання договору;
 • права та обов’язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору;
 • інші умови за згодою сторін або передбачені типовим договором про добровільну участь, що не суперечать законодавству про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Змінами врегульовано і питання про сплату ЄСВ за попередні періоди. Так, договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року, тобто до набрання чинності ЗУ «Про ЄСВ»).

При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожний місяць такого періоду не може бути менше мінімального страхового внеску та більше суми єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору. Одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди може бути здійснена і на підставі окремих договорів.

Розмір ЄСВ для осіб, що добровільно виявили бажання брати участь в одному з видів загальнообов’язкового державного соціального страхування становить: на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування – 33,2 відсотка, на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття – 1,5 відсотка, на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, – 1,9 відсотка, на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, – 1,51 відсотка.

Але найбільше змін торкнулося добровільної сплати єдиного внеску громадянами, які працюють за кордоном.

Так, передбачена можливість участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування і страхування на випадок безробіття не тільки самими громадянами України, які працюють у розташованих за межами України підприємствах, установах, організаціях (у тому числі міжнародних), а й на підставі договорів, укладених Пенсійним фондом з такими підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними).

У такому разі в договорі про добровільну участь, додатково зазначаються: порядок обліку платежів в органах Пенсійного фонду та дата вступу договору в силу.

Врегульовано порядок перерахування коштів на добровільне соціальне страхування в іноземній валюті.

Сплата єдиного внеску згідно з договорами про добровільну участь особами, які працюють або постійно проживають за межами України або підприємствами, що знаходяться за кордоном, в іноземній валюті здійснюється на поточний рахунок Пенсійного фонду, відкритий в уповноваженому банку України.

Кошти єдиного внеску, що надійшли в іноземній валюті, після її продажу за курсом продажу безготівкової іноземної валюти за гривні та утримання уповноваженим банком комісійної винагороди за здійснення операції з продажу іноземної валюти зараховуються на відповідні рахунки Пенсійного фонду, відкриті в Державній казначейській службі України.

Облік єдиного внеску, сплаченого в іноземній валюті, та внесення відомостей до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування здійснюються в гривнях територіальними органами Пенсійного фонду за місцем реєстрації (останнім місцем проживання) громадянина в Україні на підставі повідомлення Пенсійного фонду та копій платіжних документів, що підтверджують сплату єдиного внеску.

Крім того, уточнено порядок визначення заробітної плати для громадян України, які працюють у розташованих за межами України підприємствах, установах, організаціях (у тому числі міжнародних) і для випадків одноразової сплати ними єдиного внеску. Для цього застосовується наступна формула:

З = Ф / Т * 100%, де:

З – сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (страхові внески) за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Ф – сума фактично сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (страхового внеску) у фіксованому розмірі за відповідний місяць;

Т – розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (страхового внеску до солідарної системи), встановлений для відповідної категорії осіб у відповідному місяці, а в разі одноразової сплати єдиного внеску – у місяці, в якому укладено договір про добровільну участь.

На завершення хочеться відзначити, що договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, укладені раніше до набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску”, діють до закінчення строку дії таких договорів”.

http://www.prostopravo.com.ua/

Стаття опублікована у п`ятниця, 31.05.2013, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


2 × = вісім

--


Календар публікацій

Травень 2013
П В С Ч П С Н
« Кві   Чер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031