Як самостійно захистити свої інтереси в суді

Кожен, навіть самий обережний, людина може опинитися перед необхідністю звернутися до суду для захисту своїх законних прав та інтересів. Існують випадки, коли людина не хоче, або з матеріальних міркувань не може найняти професійного юриста або адвоката. Наприклад, якщо сума позовних вимог невелика, або суперечка є справою принципу. До чого повинна бути готова людина, яка зважилася самостійно захищати себе в суді розповість Анастасія Москаленко, адвокат, партнер ЮФ “Москаленко і Партнери”.

Для початку такій людині потрібно знайти в Інтернеті, або купити надруковані закони, які регулюють її питання, і уважно вивчити їх. Потрібно вивчити матеріальний закон, який регулює відносини сторін. Також треба вивчити процесуальний закон. Існують Цивільний, Господарський процесуальний кодекси, КАС України. Без знання процесуального кодексу Вам доведеться дуже важко, адже процесуальні дії потрібно виконувати в чіткій, передбаченій законом послідовності. Порушення цієї послідовності може спричинити за собою не тільки догану від судді, а й відмова в цілком обгрунтованих вимогах з причини процесуальних порушень з боку позивача.

Слід правильно визначити, до якого саме суду – господарський, адміністративний або до суду загальної юрисдикції слід звернутися. Якщо спір розглядається між громадянами, звичайно це – цивільний спір, який вирішується в суді загальної юрисдикції. Якщо Ви хочете подати до суду на орган державної влади або місцевого самоврядування – звертайтеся до адміністративного суду. У господарських судах розглядаються спори між підприємствами та приватними підприємцями, тому громадяни туди, як правило, не звертаються.

Для прикладу, розглянемо технічні вимоги до оформлення позову в цивільному спорі. У відповідність з Цивільним процесуальним кодексом, позовна заява подається в письмовій формі. Вона повинна містити:

 1. назву суду, до якого подається заява;
 2. ім’я (найменування) позивача і відповідача, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку, якщо вони відомі;
 3. зміст позовних вимог, тобто те, про що саме Ви просите суд;
 4. ціну позову щодо вимог майнового характеру, тобто оцінку вартість майна або суму грошей;
 5. виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги, тобто обгрунтування Ваших вимог;
 6. зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування (це можуть бути письмові докази або свідчення свідків, яких необхідно викликати до суду);
 7. перелік документів, які додаються до заяви.

Позовна заява підписується позивачем із зазначенням дати її подання. До неї додається квитанція про сплату судового збору.

За загальним правилом, позови подаються до суду за місцем знаходження відповідача. Тому якщо Ви живете в Києві, а відповідач – в Донецьку, Вам потрібно подавати до районного суду в Донецьку, за місцем проживання відповідача. Законодавство містить безліч винятків з цього правила, які дозволяють розглядати спори також за місцем проживання позивача, за місцем знаходження майна, за місцем порушення права і таке інше. Але навряд чи Вам вдасться знайти ці винятки самостійно.

Припустимо, Ви неправильно вибрали суд, куди треба звернутися. Це потягне за собою відмову суду розглядати Вашу справу, втрату цінного часу і коштів на оплачений судовий збір. Тому що судовий збір потрібно оплатити перед подачею позову. Збір залежить від виду та суми вимог і може бути від декількох десятків, до декількох тисяч гривень. Його можна розрахувати завдяки процесуальним кодексам та Закону України «Про судовий збір». Наприклад, на початку 2013 року максимальна сума збору в цивільній справі – 3441 грн.

Отже, неправильне визначення виду та місця знаходження суду, куди слід звернутися, спричинить відмову розглядати справу. У такому випадку всі документи, подані до суду, будуть повернуті позивачу, а потім ще довгий час доведеться повертати сплачений судовий збір. Пройти самостійно цю бюрократичну процедуру також досить важко.

Припустимо, Ваш позов прийняли до розгляду і призначили засідання. Як будь-який орган державної влади, суд зобов’язаний діяти лише на підставі та в межах наданих йому повноважень. Тому він не займається збором доказів, є пасивним слухачем і не проявляє, в більшості випадків, жодної ініціативи щодо правильного рішення Вашої справи.

Тому всі докази Ви повинні зібрати і подати ще до початку розгляду справи по суті. Виверт полягає в тому, що обставини, які за законом повинні бути доведені одними доказами, не можуть бути підтверджені іншими. Наприклад, за загальним правилом договір позики має бути укладений у письмовій формі і не може бути доведений показаннями свідків. Якщо Ви подасте неправильні, або недостатні з формальної точки зору докази, Ви програєте свою справу, навіть якщо правда – повністю на Вашому боці.

Судовий процес складається з наступних стадій:

 1. Пояснення сторін (першими будуть пояснення позивача, потім відповідача, потім інших осіб);
 2. Допит свідків;
 3. Дослідження письмових доказів;
 4. Судові дебати.

Уважно стежте за тим, яку стадію процесу оголошує голова. Під час судового засідання повинен вестися Журнал судового засідання, а сам процес фіксуватися за допомогою технічних засобів (аудіозаписи). Однак не всі суди України мають такі можливості, тому в деяких випадках ведеться протокол судового засідання, куди всі відомості та пояснення заносяться від руки. Тому, якщо Ви захочете говорити своїми словами, це займе багато часу, так що краще надати суду свої пояснення в письмовому вигляді. Намагайтеся уникати надмірних і непотрібних подробиць, які не вплинуть на хід розгляду справи. Якщо у справі інша сторона хоче оголосити клопотання, або викликати свідків, уважно слухайте, що вони говорять. Якщо це – невигідні для Вас свідоцтво або клопотання, заперечуйте проти них, але пояснюйте, чому.

Під час стадії судових дебатів Ви повинні акцентувати увагу на найголовніших аспектах на свою користь, і спростувати основні тези опонента. Намагайтеся формулювати свої думки чітко. Намагайтеся продумувати, що Ви будете говорити.

Суд може захистити порушені права та інтереси тільки способом, передбаченим законом. Якщо Ви просите у суду неможливого, двозначного, альтернативного (тобто передбачає різні варіанти), або не передбаченого законом рішення, він змушений буде Вам відмовити.

Підіб’ємо підсумок. Зважившись самостійно захищати свої інтереси в судовому спорі, Ви: зберігаєте деяку суму грошей і купуєте безцінний досвід судових спорів.

У той же час, Ви:

 • ризикуєте затягнути, ускладнити, і, врешті-решт, повністю програти справу через недостатні знання матеріального та процесуального закону;
 • втратити цінний час;
 • втратити кошти, сплачені як судові збори;
 • втратити нерви і сили на проходження процедур, які Вам здадуться складними і бюрократичними, але легко і безболісно проходяться людьми, які постійно перебувають «в системі»;
 • втратити нерви при особистому спілкуванні з Вашими кривдниками.

Якщо Ви своїми силами програли справу в першій, а тим більше в другій інстанції, то виграти його у вищестоящому суді буде все важче навіть самому талановитому юристу. З іншого боку, чим раніше Ви звернетеся в професійну юридичну фірму, тим швидше і з більшою ймовірністю Ваша проблема буде повністю вирішена. Вибір за Вами!

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 03.06.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ один = 5

--


Календар публікацій

Червень 2013
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930