Як інваліду отримати квартиру в Україні?

Всім відомо, скільки коштує сьогодні нерухомість в Україні, особливо у великих мегаполісах і столиці. Далеко не кожен наважується оформити іпотечне кредитування, а купити квартиру за власні кошти взагалі можуть одиниці. Особливо це стосується інвалідів – людей з обмеженою працездатністю, адже всі вони змушені жити на порівняно невелику допомогу, якої навряд чи вистачає на продукти харчування, ліки та оплату комунальних послуг.

Давайте спробуємо розібратися, хто сьогодні за законом має право претендувати на отримання безкоштовного житла, який порядок отримання у власність квадратних метрів, а також наскільки це реально в сучасних умовах.

Хто може претендувати на отримання квартири?

Першочергове право на отримання соціального житла, згідно ст.12 ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення», мають тільки дві категорії громадян:

 1. Сім’ї з дітьми-інвалідами 1 і 2 групи до 18 років.
 2. Інваліди праці та інваліди з числа військовослужбовців (1 і 2 групи).

Ст.11 ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення» говорить, що розраховувати на отримання безкоштовного житла серед інвалідів можуть:

 1. Інваліди ВВВ. Дана категорія громадян за законом має право отримати квартиру протягом двох років з моменту включення їх у позачерговий список. При цьому, учасники бойових дій, які отримали 1 групу інвалідності, можуть розраховувати на отримання власного житла протягом року з моменту включення до списку.
 2. Колишні неповнолітні в’язні концентраційних таборів, гетто та будь-яких інших місць примусового тримання. При цьому, дана категорія осіб повинна мати інвалідність, пов’язану із загальним захворюванням або трудовим каліцтвом.
 3. Подружжя тих, хто свого часу був підданий нацистському переслідуванню. При цьому, дана категорія осіб також повинна мати інвалідність, пов’язану з трудовими каліцтвами, загальним захворюванням і будь-якими іншими причинами.
 4. Інваліди 1, 2 групи, постраждалі від аварії на ЧАЕС.
 5. Повнолітні інваліди, що не мають батьків або чиї батьки позбавлені батьківських прав за законом, які проживають у державних соціальних установах. При цьому, медико-соціальна експертиза повинна вирішити, чи може такий інвалід проживати самостійно і чи здатний він до самообслуговування. Це основний критерій відбору черговиків серед даної категорії громадян.

Крім інвалідів, держава надає право на отримання безкоштовного соціального житла та іншим категоріям громадян. У чергу можуть стати всі хто потребують поліпшення житлових умов.

Де вам можуть допомогти?

Для постановки в чергу пільговику необхідно з відповідною заявою звернутися в місцевий відділ обліку та розподілу житлової площі. Заява має бути написано самим заявником або його представником, що має відповідну довіреність (опікун, органи опіки, піклувальник).

Заява має бути підкріплено низкою документів, що підтверджують право громадянина на отримання соціального житла:

 • підтвердження права постановки на облік;
 • підтвердження прав на отримання пільг;
 • довідка про склад сім’ї;
 • копії паспортів членів сім’ї (документів, що підтверджують особу), копії їх ідентифікаційних кодів;
 • довідка про доходи пільговика (за минулий рік), довідки про доходи членів його сім’ї;
 • документ, що підтверджує вартість майна, яким володіє пільговик.

Після того, як у місцевому відділі обліку та розподілу житлової площі у вас прийняли необхідні документи, вам повинні видати відповідний список, підписаний відповідальною особою, яка прийняла папери. Рішення про взяття на облік або про відмову приймається протягом 30 робочих днів (в районі півтора місяців). При цьому, особу, що претендує на постановку в чергу, на час винесення рішення зобов’язані поселити в соціальний гуртожиток (якщо у нього немає ніякого іншого житла).

Відповідь з відділу з обліку та розподілу житлової площі приходить у письмовій формі протягом семи днів з моменту прийняття рішення. У листі-повідомленні повинна бути наступна інформація:

 • дата постановки на облік;
 • номер у черзі;
 • повідомлення про внесення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають пільги;
 • причини, у зв’язку з якими відмовлено в постановці на облік.

Сміливо вирушайте за консультаційною допомогою юриста, якщо ви хочете прояснити ситуацію з власними правами на отримання соціального житла, занадто довго стоїте в черзі або вас не хочуть ставити на облік. З огляду на те, що гроші на приватних фахівців знайдуться далеко не у всіх, варто звернутися за допомогою в спеціалізовану структуру, представництва якої знаходяться в кожній області України. Йдеться про Всеукраїнську організацію інвалідів – «Союз організацій інвалідів України». Крім юридичної консультації, кожному інваліду тут нададуть безліч інших видів допомоги. Практика не раз доводила, наскільки ефективною є допомога Союзу при розглядах у судах.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 06.06.2013, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


4 × = вісім

--


Календар публікацій

Червень 2013
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930