Довіреність на авто: що потрібно знати

Популярність генеральної довіреності серед українських автолюбителів пояснюється тим, що “Генералка”, як її називають у народі, вважається одним із способів мінімізації витрат при купівлі б/у автомобіля. Втім, досить ризикованим. Вже так історично склалося, що заради ефемерної вигоди ми готові укласти сумнівну угоду.

Незважаючи на величезну кількість недоліків (власник залишається колишнім, у разі його смерті власність переходить до спадкоємця, машину можуть конфіскувати за борги власника і т.д.), більшість українців як і раніше підтримує схему продажу автомобіля “по генералці”. При цьому економія становить 1 700 грн, в порівнянні з офіційним переоформленням (без обліку 3%-го збору до Пенсійного фонду).

Що ж таке генеральна довіреність?

У законодавстві України взагалі не визначено поняття “генеральна довіреність”. За словами приватного нотаріуса Олени Черноволової, генеральна довіреність на авто є “угодою”, яка з юридичної точки зору не існує в принципі. Згідно зі ст. 244 Цивільного кодексу України, довіреність – це письмовий документ, що видається однією особою іншій, для представництва перед третіми особами.

Оформлення довіреності

Документ в обов’язковому порядку завіряється у нотаріуса. При собі необхідно мати паспорт громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та свідоцтво про реєстрацію автомобіля. При оформленні угоди в нотаріуса повинен бути присутнім як покупець авто, так і його господар. Вартість послуг нотаріуса – 250-300 грн.

Згідно генеральної довіреності, представнику надається право:

 • управляти автомобілем;
 • підписувати та подавати від імені власника заяви, подавати і одержувати необхідні довідки та документи;
 • представляти інтереси господаря в усіх установах, підприємствах, перед всіма фізичними та юридичними особами, в тому числі в органах ДАІ, на станціях технічного обслуговування і ремонту, страхових компаніях і т.д. з питань технічного обслуговування, ремонту автомобіля, з питання укладення договору страхування автомобіля, страхування цивільної відповідальності третіх осіб тощо, отримання страхового відшкодування, укладання договорів про відшкодування заподіяної автотранспорту шкоди, отримувати кошти за цими договорами;
 • визначати на свій розсуд місце стоянки автомобіля;
 • проходити ТО автомобіля;
 • бути представником і вести справи в судових органах всіх інстанцій, з питання захисту прав та інтересів, з правом вчинення всіх процесуальних дій.

У довіреності прописуються дані автомобіля: марка, реєстраційний номер, рік випуску, номер кузова, серія, номер і дата видачі реєстраційного документа (техпаспорта), а також найменування органу, що видав реєстраційний документ.

Хто машиною володіє, той її і танцює

Головний недолік генеральної довіреності в тому, що “Генералка” не тягне за собою перехід права власності на автомобіль, тобто ви не купуєте автомобіль, а просто берете його у користування. Де-факто ви будете власником купленого по “генералці” авто, а де-юре власником залишиться колишній господар. При цьому власник має право в будь-який момент анулювати доручення в односторонньому порядку.

“Особа, яка видала довіреність, може в будь-який час скасувати довіреність або передоручення …. Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це представникові, а також відомим йому третім особам, для представництва перед якими була видана довіреність” , – ст. 249 Цивільного кодексу України.

При цьому власник автомобіля може піти на шантаж і шахрайство. Не рідкісні випадки, коли новий власник при знятті машини з обліку з’ясовує, що довіреність відкликана господарем без попередження, хоча всі документи (у тому числі і розписка про передачу грошей) на автомобіль в порядку. А господар авто шантажує, вимагаючи виплатити N-у суму. Вихід з цієї ситуації один – доводити факт купівлі-продажу авто через суд. Крім того, справжній власник авто може переоформити доручення на третю особу, знову ж таки без вашої згоди.

У разі смерті довірителя довіреність анулюється, а права на автомобіль за техпаспортом переходять спадкоємцям. Вони мають повне право розпоряджатися власністю на свій страх і ризик. Ті ж ризики існують при розлученні: автомобіль (як спільно нажите майно подружжя), відповідно до Сімейного кодексу, в більшості випадків ділиться між подружжям порівну. Так що ніхто не застрахований від того, що тільки що куплена машина по “генералці” стане предметом судового спору колишнього подружжя.

Фінустанови теж можуть поласувати авто на “генералці”. Відомі випадки шахрайства, коли зловмисники перепродували авто з історією. Наприклад, заставне авто або взяте в кредит, а при оформленні довіреності підключали до роботи знайомих нотаріусів. Відповідно, пізніше до вас стукає банк з вимогою повернути майно. Вони мають повне право вилучити авто для його подальшого перепродажу для погашення боргу. Гроші за конфісковану машину вже ніхто не поверне.

Господар не застрахований

При оформленні генеральної довіреності на авто довіритель також не застрахований від незаконних дій з боку покупця. Всі штрафи за порушення ПДР, повістки до суду будуть приходити на адресу господаря машини. У разі зникнення покупця авто з місця аварії – всі претензії направляються господареві. Дуже непросто довести, що за кермом був не власник машини, тим більше якщо немає свідків.

Запам’ятайте: при оформленні генеральної довіреності ви покладаєтеся не так на букву закону, а на сумлінність партнера. Якщо ви не впевнені в його порядності та чесності, не ризикуйте своїми грошима. Краще мати своє, ніж залежати від випадку.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Автор: Оксана Соломка
Джерело: Ubr.ua

Стаття опублікована у четвер, 13.06.2013, у категорії Транспорт. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 12 на публікацію “Довіреність на авто: що потрібно знати”

 1. вася on Березень 9th, 2017 at 10:27

  чи маю я право продати авто якщо в мене доручення на 10 років і як

 2. Екатерина on Березень 13th, 2017 at 09:59

  Шановний Василю, потрібно уважно почитати текст довіреності. Якщо цією довіреністю уповноважено Вас представляти інтереси власника авто з питань ВОЛОДІННЯ, КОРИСТУВАННЯ, ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТА РОЗПОРЯДЖЕННЯ (з правом здійснення продажу, міни, передачі в заставу, в тому числі як майновим поручителем, надання в оренду тощо) належним власнику автомобілем, то Ви маєте право це зробити від імені власника авто. Замовляйте детальну консультацію.

 3. Василь on Липень 24th, 2017 at 21:12

  Я придбав автомобіль власник якого помер. В техпаспорті додатково вписаний його батько – “має право керувати автомобілем”. Чи може цей чоловік дати мені доручення на право керування безстроково.

 4. abramova.y on Липень 27th, 2017 at 14:51

  Василь, уточніть будь-ласка яким чином ви придбали автомобіль: просто по техпаспорту, чи на вас виписував довіреність власник що помер?

 5. Василь on Липень 27th, 2017 at 21:23

  Придбав по техпаспорту нещодавно, а власник помер ще 8 років тому.

 6. abramova.y on Липень 28th, 2017 at 07:41

  Василь, після смерті власника – автомобіль мали успадкувати інші особи (діти, дружина, батьки) . Тобто офіційно власником на даний момент є інша людина. Проте, як показує практика вони можуть про це і не знати.
  Надане право керування, відомості про яке зазначене в техпаспорті не надає ніяких прав на автомобіль – крім права керувати ним.
  Додатково хочу зазначити, що купівля авто по техпаспорту і навіть по довіреності – дуже ризиковані варіанти купівлі авто. Ви не захищені від того що власник помре і автомобіль успадкують інші особи – які можуть вимагати його у вас адже офіційно – ви не володієте нею, також можливі варіанти перебування цього авто у заставі чи під арештом. Тому, радимо Вам при купівлі авто одразу проводити його перереєстрацію на себе в відділах ДАі.

 7. Василь on Липень 28th, 2017 at 18:33

  Як у цій ситуації мені далі поступити. Автомобіль перевірено- арештів, застави інших проблем немає. Попередньо, дякую Вам за правову допомогу.

 8. Микола on Жовтень 31st, 2017 at 20:47

  Доброго дня! Маю таке питання, мій двоюрідний брат, хоче купити машину, але хочу вписати в довіреність ще мого сина, якому немає 18, є тільки 16. Я знаю що це потріьен дозвіл опікуна, або одного з батьків, так як я знаходжусь зараз не в Україні, і ближчим часом мене не буде, я можу написати від себе лист, що я даю дозвіл? (Я би просто передав кимось, і вони з цим би папером пішли у нотаріус. Так можна зробити?

 9. Виктория on Грудень 4th, 2017 at 09:45

  Добрый день, а какая форма доверенности на машину на предприятии должна бть,доверенность с материальной ответственностю?

 10. Юля on Грудень 7th, 2017 at 16:01

  Добрий день, я проживаю з чоловіком у цивільному шлюбі.Ми разом хочемо купити автомобіль,порадьте будь ласка як краще це зробити з юридичної точки зору,щоб у майбутньому не було суперечок щодо прав на володіння тз. Чи можна купити автомобіль наприклад з переоформленням на чоловіка+генеральне доручення на мене,чи можливо є якісь ін.варіантиДякую

 11. Михайло on Грудень 9th, 2017 at 08:29

  Доброго дня!Я хочу зробити довіреність,щоб мені відшкодували в страховій кошти,бо досі не має,маю довіреність першого власника і другого,першого власника не можу знайти,можна зробити довіреність без присутності колишнього власника,авто купив 7років тому??

 12. Артем on Грудень 28th, 2017 at 12:37

  Добрый день!
  Подскажите пожалуйста, если мне собираются продать авто по ген.доверенности. Авто до этого было также куплено по ген. доверенности. Как мне его полность перерегестрировать на себя, чтобы стать единственным владельцем

Написати відповідь


+ дев'ять = 14

--


Календар публікацій

Червень 2013
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930