Якщо у спадок дістався борг

Добре отримати у спадок якесь цінне майно: квартиру, машину, земельну ділянку або пакет акцій. Але що робити, якщо виявиться, що у спадкодавця залишилися ще й борги: у вигляді кредиту на купівлю тієї ж машини, квартири або позики знайомому, а, може, він встиг залити сусіда і досі не відшкодував йому збитки? Що робити, якщо в спадок дістався борг, хто і з яких коштів повинен його погашати?

Що входить до складу спадщини

Згідно зі статтею 1218 Цивільного Кодексу України   до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У той же час, не входять до складу спадщини права та обов’язки, нерозривно пов’язані з особою спадкодавця.

Так, у спадщину переходять:

  • обов’язки, що випливають з цивільно-правових договорів (крім тих, які нерозривно пов’язані з особою спадкодавця);
  • обов’язки з відшкодування матеріальної шкоди (збитків);
  • обов’язки з відшкодування моральної шкоди (присудженого судом за життя спадкодавця);
  • обов’язки з виплати неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця);
  • витрати на утримання догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більше, ніж за 3 роки);
  • обов’язки за договором оренди житла з викупом.

Не переходять у спадщину:

  • обов’язки, що випливають з цивільно-правових договорів, нерозривно пов’язаних з особою самого спадкодавця (тобто виконати таке зобов’язання міг тільки сам спадкодавець особисто);
  • інші зобов’язання, пов’язані з особою спадкодавця (наприклад, з виплати аліментів).

Хто повинен платити за зобов’язаннями

Цей обов’язок покладається на спадкоємця, який прийняв спадщину. При цьому не важливо успадковує він за законом чи за заповітом.

Нагадаємо, що згідно ст. 1268 ЦКУ спадкоємець має право прийняти спадщину або відмовитися від нього. Відсутність у нотаріуса заяви про прийняття спадщини протягом встановленого для прийняття спадщини терміну також прирівнюється до відмови. Тому перед тим, як здійснювати будь-які дії, пов’язані з прийняттям і оформленням спадщини, не зайвим буде дізнатися про те, що саме входить до спадкової маси. Чи не залишився після спадкодавця невиплачений кредит, чи не були присуджені з нього будь-які виплати рішенням суду і т. д.

Якщо про зобов’язання спадкодавця стало відомо вже після того, як заяву про прийняття спадщини написано, теж не страшно. Протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, спадкоємець може відкликати свою заяву.

При цьому важливо пам’ятати, що прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається, тому спадкоємець, який прийняв спадщину, не може відмовитися від виконання обов’язків, які перейшли до нього від спадкодавця.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї. Тому, якщо такий спадкоємець не бажає вступати в спадщину, він повинен піти до нотаріуса і написати відповідну заяву.

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину без здійснення яких-небудь дій. Відмовитися від такої спадщини можуть батьки, усиновителі або опікун із дозволу органів опіки та піклування.

Строк для прийняття спадщини (або відмови від неї) встановлюється в шість місяців. І починається відлік з моменту відкриття спадщини.

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття ним спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, менший ніж три місяці, він продовжується до трьох місяців.

Що ж станеться, якщо спадкоємців, бажаючих взяти на себе зобов’язання спадкодавця не опиниться?

У разі відсутності спадкоємців, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини вимороченою (ст.1277 ЦКУ). Заява про визнання спадщини вимороченою подається після закінчення одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом вимороченою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальна громада, яка стала власникомвимороченої спадщини бере на себе зобов’язання щодо задоволення вимог кредиторів спадкодавця.

Як платити за зобов’язаннями

Якщо спадкоємцям відомо про борги спадкодавця, вони самі зобов’язані сповістити кредитора про відкриття спадщини.

Кредитор ж протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, повинен пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

Якщо ж кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Кредитор спадкодавця, який не пред’явив вимоги до спадкоємців у зазначені терміни позбавляється права вимоги.

Спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Вимоги кредитора спадкоємці зобов’язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо за домовленістю між спадкоємцями та кредитором не встановлено інше.

У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 14.06.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


два + 3 =

--


Календар публікацій

Червень 2013
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930