Припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця

Сьогодні ми розберемояся у процедурі припинення діяльності в добровільному порядку фізичною особою-підприємцем, тобто в результаті прийняття фізичною особою – підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем (далі ФОП) за її рішенням регулюється нормами статті 47 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців”. І ця процедура містить у собі кілька етапів. На кожному з них зупинимося більш детально нижче.

Етап перший

Як і у випадку з ліквідацією юридичної особи, ФОП повинен спочатку внести дані про своє рішення припинити підприємницьку діяльність до Єдиного державного реєстру. Для цього він, або його представник, повинен подати державному реєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності із зазначенням даних про порядок і строк заяви кредиторами своїх вимог (нагадаємо, що такий строк не може бути менше двох місяців). Форма заяви затверджена наказом Міністерства юстиції України від 30.11.2011 року №3433/5 “Про затвердження форм заяв і повідомлень, подача (відправлення) яких встановлено Законом України« Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». А от бланк заяви можна знайти на інтернет-ресурсі Державної реєстраційної служби України за адресою.

Крім заяви, ФОП повинен мати при собі паспорт, а його представник – паспорт та довіреність на право проведення процедури припинення підприємницької діяльності таким ФОП.

Надання будь-яких інших документів державний реєстратор вимагати не уповноважений.

Після прийняття у ФОП заяви державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня вносить відповідну інформацію до Єдиного державного реєстру, а інформація про припинення ФОП підприємницької діяльності публікується в офіційному друкованому виданні Державної реєстраційної служби – «Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Дані про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо ФОП, що припиняє підприємницьку діяльність, повинні бути передані органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.

Етап другий

Далі починається другий етап припинення підприємницької діяльності ФОП – етап проведення перевірок органами державної податкової служби та органів Пенсійного фонду України щодо наявності/відсутності у ФОП заборгованостей перед державним і місцевими бюджетами, а також заборгованостей по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Ось тільки з якого моменту починається цей етап? Стаття 47 вищеназваного Закону написана без будь-якої логіки і послідовності подій, тому постараємося її відновити.

Виходячи з положень частини 5 статті 47 Закону, органи державної податкової служби, Пенсійного фонду України під час проведення заходів з припинення підприємницької діяльності ФОП повинні відштовхуватися від дати публікації повідомлення в Бюлетені. Оскільки саме від цієї дати відраховуються десять робочих днів, протягом яких зазначені органи повинні в електронній та паперовій формах надіслати державному реєстратору одне з таких повідомлень:

  • про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності ФОП;
  • або про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв’язку з припиненням підприємницької діяльності ФОП.

В останньому випадку, Закон дає органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України не більше двох місяців від дати публікації повідомлення про припинення підприємницької діяльності ФОП на заміну повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки на повідомлення про те, що перевірка була проведена або повідомлення про наявність заперечень проти проведення процедури припинення ФОП за його заявою. При цьому, заперечення має бути в обов’язковому порядку мотивовано  органом який його надіслав, а в разі, якщо підстави для заперечення припинили своє існування з будь-якої причини, протягом 10 робочих днів з моменту, коли відповідному органу про це стало відомо, заперечення має бути відкликано.

У разі якщо після завершення проведення заходів з припинення підприємницької діяльності ФОП, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог фізичній особі не надані у встановленому законом порядку органом державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України довідки про відсутність заборгованості по сплаті податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову у їх видачі, ФОП після десяти робочих днів з дня завершення строку заявлення кредиторами своїх вимог має право почати останній етап припинення своєї підприємницької діяльності – провести її державну реєстрацію за принципом мовчазної згоди.

Третій етап

Для його початку необхідно, подати державному реєстратору наступні документи:

  • заповнену реєстраційну картку (форма 12) на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням. Бланк даної форми можна також знайти на офіційному інтернет-ресурсі Державної реєстраційної служби України;
  • довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по сплаті податків, зборів;
  • довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

У реєстраційній картці ФОП письмово вказує і підтверджує своїм особистим підписом, що ним здійснені всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення підприємницької діяльності ФОП, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі зі сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).

Державному реєстратору Закон забороняє вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення ФОП, якщо вони не передбачені цим Законом.

Звертаємо увагу, що вирушаючи реєструвати припинення ФОП за принципом мовчазної згоди, ФОП може очікувати неприємний сюрприз у вигляді заперечення від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. Тому спочатку доведеться усувати обставини, зазначені у запереченні відповідного органу, після чого заперечення має бути відкликана і державний реєстратор зможе провести реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП.

Строк державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП не повинен перевищувати одного робочого дня з дати надходження документів для виконання цієї процедури державному реєстратору (у разі відсутності підстав для відмови у прийнятті документів до розгляду). Результатом реєстраційних дій буде повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, яке має бути видане не пізніше наступного робочого дня після проведення реєстрації.

Як бачимо, процедура припинення підприємницької діяльності ФОП простіше, ніж у випадку ліквідації юридичної особи, однак звернення за консультацією до юриста буде незайвим.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 17.06.2013, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


чотири + 1 =

--


Календар публікацій

Червень 2013
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930