Що необхідно знати при перетині кордону з неповнолітніми дітьми?

Літо – сезон відпусток і поїздок за кордон. Сьогодні все частіше можна почути розповіді про те, які проблеми виникали при перетині кордонів з дітьми. У дорозі можуть виникнути різні ситуації, тому свої права і обов’язки повинен знати кожен!

Більш докладно ознайомитися з документами, які повинні бути на руках при виїзді дитини за межі країни, можна в Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року з останніми змінами від 19.09.2012 року.

Залишати Україну неповнолітні особи можуть лише за згодою батьків

Отже, важливо знати, що для того, щоб межі України міг покинути громадянин, який не досяг 16 років, буде потрібна згода обох батьків. Причому, здійснювати виїзд він може тільки у супроводі батьків (усиновлювачів) або уповноважених ними осіб. При цьому, супроводжуючим на цей момент має виповнитися 18 років.

Якщо межі країни дитина залишає у супроводі одного з батьків, йому буде потрібно нотаріально засвідчена згода другого з батьків. У документі також вказується країна подорожі, тривалість перебування.

Акцентуємо увагу на тому, що такі документи неповнолітньому громадянину України знадобляться тільки у разі виїзду з країни. Для в’їзду потрібен лише документ, що засвідчує особу, і підтвердження правової приналежності даный державі (громадянство).

Не буде потрібно нотаріально завірена згода при виїзді неповнолітньої особи за межі країни у супроводі одного з батьків, якщо другий з батьків є іноземцем, що має бути підтверджено у свідоцтві про народження (в документі робиться відповідний запис).

Якщо неповнолітня особа залишає країну в супроводі осіб, уповноважених батьками, то для подолання кордону їй буде потрібно нотаріально посвідчений документ, в якому вказується згода обох батьків. Також у документі вказується країна проходження і тривалість перебування в іншій державі.

Згода і довіреність знадобляться в різних ситуаціях

Називати довіреністю згоду батьків на виїзд з України неповнолітньої дитини в корені неправильно. Довіреність – це документ, що підтверджує тимчасову передачу прав (в даному випадку – прав на дитину), а згоду лише означає, що другий батько не проти того, щоб його дитина тимчасово виїхала закордон у супроводі одного батька. Однак, це зовсім не означає, що довіреність не знадобиться зовсім. Цей документ може стати необхідний не при перетині кордону, а при знаходженні на території іншої країни. Наприклад, дитина потрапила в аварію і їй потрібна термінова операція. Ось тоді-то батько, супроводжуючий дитини, зможе пред’явити документ, що підтверджує його право приймати самостійні рішення щодо дитини, так як другий батько, який залишився вдома, довіреністю підтверджує передачу своїх прав. Найчастіше довіреність оформляється для родичів, з якими дитина перебуває на території іншої держави (бабусі, дідусі, дядьки, тітки і т. д.). Перетнути кордон, тобто, виїхати за межі України на підставі однієї довіреності неможливо.

Як вести себе з недобросовісними прикордонниками і провідниками?

На жаль, співробітники прикордонної служби не завжди сумлінно виконують свої обов’язки, порушуючи тим самим права громадян України. Досить часто при перетині кордону, причому, на в’їзді на територію України, прикордонники вимагають від громадян нотаріально завірену згоду і довіреність. На всі ваші заперечення щодо того, що його дії є прямим порушенням Правил перетинання державного кордону громадянами України, отримуєте відповідь, що він діє у відповідності з внутрішньою інструкцією. Сміливо вимагайте його прізвище, ініціали, звання, посаду і пишіть скаргу на ім’я голови Державної прикордонної служби України, так як жодна внутрішня інструкція не може йти в розріз із законами країни. Найчастіше, правова обізнаність громадян змушує людей в погонах, недобросовісно виконують свої обов’язки, відступити і перестати вимагати непотрібні документи. Навіть якщо на кордоні ситуація вирішилася в вашу користь, обов’язково напишіть скаргу по приїзду додому, тому що подібні дії прикордонників не повинні залишатися безкарними.

Досить часто провідники виходять за рамки своїх повноважень, вимагаючи від пасажирів документи на неповнолітніх дітей.

Ви повинні знати, що жодним нормативним актом України провідники не наділені правом вимагати від пасажирів яким-небудь документи, крім проїзного квитка або документів на пільги (наприклад, при безкоштовному перевезенні дитини).

При цьому, Правила регламентують обов’язок пасажира, що перевозить дитину до 14 років, мати оригінал документа, що підтверджує його вік, який він повинен пред’являти в дорозі на вимогу контролюючих органів. Як було сказано раніше, перевірятися буде також документ, що підтверджує право пільгового чи безкоштовного проїзду неповнолітньої особи. Якщо провідник перевищує свої повноваження, вимагайте приходу начальника поїзда з книгою скарг та пропозицій, в якій ви зможете вказати наявні претензії. Пам’ятайте про те, що якщо кожен громадянин, чиї права були порушені при в’їзді або виїзді з країни, напише скаргу чи претензію, самоуправства і беззаконня на кордоні стане набагато менше.

Джерело: Сrimealawyers.com

Стаття опублікована у четвер, 04.07.2013, у категорії Суспільство. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


2 + чотири =

--


Календар публікацій

Липень 2013
П В С Ч П С Н
« Чер   Сер »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031