Як узаконити самобуд?

Якщо ви побудували на своїй законній ділянці заміський будинок, це ще не означає, що він ваш. Без оформлення прав власності на самовільно збудовану нерухомість, вона не вважатиметься вашою. Те ж саме стосується різних прибудов і господарських будівель. Тому, щоб не мати проблем надалі, самовільні будівництва та перепланування необхідно офіційно реєструвати. Які саме споруди і яким чином слід оформити, читаємо в цій статті.

Чому краще поквапитися

Згідно з останніми постановами уряду, що стосуються процедури узаконення самовільно побудованих будівель, штрафи за самобуд призначені відчутні. За сам самобуд замість 850 гривень вас зобов’яжуть заплатити 10 730 гривень, а за експлуатацію і зовсім 48285 гривень. Але не поспішайте засмучуватися, в 2013 році на стягнення штрафів діє мораторій – до кінця цього року ви можете узаконити свою самочинно збудовану споруду безкоштовно. Тому можна спробувати встигнути з оформленням укластися в терміни до наступного року.

На практиці в Україні самобудом можна користуватися досить довго, особливо це стосується приватних будинків. Пильніше стежать, звичайно, за комерційними спорудами. Але зробити законним самобуд таки необхідно, щоб уникнути штрафів, отримати можливість здійснювати операції з нерухомістю – продавати, дарувати, заповідати і так далі. Та й попросту провести каналізацію або електрику без права власності на будинок не можна. Зрештою, самобуд можуть просто відібрати, бо прав власності на нього у вас немає.

Що є самобудом, а що – ні

Самобудом, відповідно до Цивільного кодексу, вважають нерухомість, яка побудована або будується в даний момент:

 • на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети,
 • без належного дозволу чи правильно затвердженого проекту,
 • з істотними порушеннями норм і правил.

Тобто, простіше кажучи, самобудом є будь-яка будівля, на яку немає документів про право власності або дозволу на будівництво, а також якщо саме будівництво відбувається без отримання дозвільних документів.

Існують списки будов і змін, що не вважаються самобудами, тобто немає необхідності в їх узаконенні. Для квартир це:

 • перепланування, які пов’язані із збільшенням житлової або підсобної площі за рахунок площ коридорів і допоміжних приміщень шляхом демонтажу перегородок, якщо вони не є капітальними стінами, що несуть, а також не зачіпають несучі конструкції, опори, балки;
 • установка дверей або вікна у внутрішніх некапітальних стінах, а також їх закладання;
 • встановлення перегородок в підсобних приміщеннях;
 • демонтаж або установка шаф, антресолей, комор;
 • демонтаж камінів, грубок, печей (без перекриття вентиляційних шахт, димоходів);
 • зменшення площ за рахунок утеплення або обробки стін;
 • перестановка інженерного і сантехнічного обладнання в межах призначених приміщень;
 • засклення балконів і лоджій, за винятком будинків, які занесені до Державного реєстру пам’яток України.

В одноквартирних дачних будинках без дозволів можна, як і в квартирах, перевстановлювати сантехнічне обладнання в межах призначених приміщень, збільшувати або навпаки зменшувати житлову або підсобну площу за допомогою перестановки перегородок, якщо вони не є капітальними, робити або прибирати дверні та віконні прорізи у внутрішніх НЕ капітальних стінах, утеплювати стіни; склити балкони, веранди і тераси. Крім того, в таких будинках не потрібен дозвіл, щоб:

 • будувати на ділянці тимчасові споруди, навіси, альтанки, а також сходи, естакади, літні душі, теплиці, свердловини, колодязі, туалети, паркани, відкриті басейни і басейни з полегшеним покриттям, погреби, ворота, хвіртки, тераси і так далі;
 • замінювати матеріали стін, господарських будівель без збільшення розміру фундаменту і поверховості;
 • змінювати призначення господарських будівель.

Куди йти і що робити

Узаконити самобуд можна через суд або державну архітектурно-будівельну комісію. Суд приймає рішення, яким визнає право власності на самобуд. На підставі цього рішення проводять державну реєстрацію нерухомості. Якщо суддям надати довідки районного відділу архітектури, пожежної служби, районної СЕС, які підтвердять те, що самобуд відповідає необхідним стандартам, то є шанс отримати судове рішення не тільки про визнання права власності позивача на самочинно збудований об’єкт, а й відповідність будови нормам. Це означає, що вводити об’єкт в експлуатацію буде не потрібно.

У цьому році діють три способи узаконення самовільно побудованих будівель: загальний порядок, спрощений і окремий для будинків, побудованих раніше 5 серпня 1992.

Загальний порядок у цілому не змінився. Щоб будову ввели в експлуатацію, власнику необхідно отримати права на земельну ділянку, якщо мова йде про будинок, за правилами оформити проектну документацію, отримати дозволи від усіх техслужб, оформити договори підряду, провести авторський та технагляд, якщо є необхідність, то перебудувати будівлю у відповідність з усіма будівельними нормами. Після цього самобуд представляють в ДАБКу з усіма зібраними документами. Тут же ви отримаєте правовстановлюючий документ на свою нерухомість.

За спрощеним порядком до комісії необхідно подавати меншу кількість документів. Але скористатися таким порядком можна тільки за наявності чітко визначених об’єктів. По-перше, це житлові і дачні будинки, господарські будівлі і різні прибудови, побудовані з 5.08.1992 року по 12.03.2011 року. По-друге, це будівлі суспільного або сільськогосподарського призначення 1 і 2 категорії складності, зведені до 12.03.2011 року. Якщо ваші будови відповідають цим умовам, то потрібно подати акт про право власності на землю або договір оренди і техзвіт, який засвідчить обстеження будови і комунікаційних мереж.

Далі залишається чекати рішення про прийом об’єкта в експлуатацію з ДАБКу всього 10 днів. Для порівняння, в 2012 році інспекторам давали на ту ж процедуру 30 днів.

Будинки, побудовані до 5 серпня 1992, виділяються в окрему категорію для реєстрації, тому що до цієї дати не існувало законодавчих вимог про необхідність вводити будинок в експлуатацію. З 1992 року за постановою Кабміну введення в експлуатацію стало обов’язковим для всіх будов, разом з цим з’явилася стаття в Кодексі Законів про адміністративні правопорушення зі штрафами.

Виходячи з цих даних, стає зрозуміло, що для реєстрації побудованих до 5.08.1992 року будинків, гаражів, сараїв та інших госпбудівель не потрібно надавати документацію про введення в експлуатацію та сертифікат відповідності з ДАБКу. Штрафувати за такий самобуд також не мають права. Для реєстрації прав власності достатньо мати техпаспорт з датою будівлі.

Якщо збирати документи і стояти в чергах господареві самобуду нехочеться, то до його послуг – цілий ряд фірм, які надають послуги з узаконення об’єктів нерухомості.

Реєструвати права власності на самобуди необхідно. Якщо, звичайно, ви не хочете мати проблеми із здійсненням угод з своєю нерухомістю і платити чималі штрафи.

Юридичну правову допомогу Ви можете отримати у висококваліфікованих фахівців (юристів) юридичної фірми “Юріс-Консалт”

Автор: Катерина Колонович
Джерело: Domik.net

Стаття опублікована у четвер, 04.07.2013, у категорії Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


3 × три =

--


Календар публікацій

Липень 2013
П В С Ч П С Н
« Чер   Сер »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031